MAKALELER

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeterliliği geliştirmelerine nasıl yardımcı olabilir, duyguları okuma, işbirliği yapma, arkadaşlık etme ve çatışmaları müzakere etme yeteneği.

Genellikle çocuklar iyi rol modelleri olarak hareket ettiğimizi öğrenirler. Kendi kontrolünü ödüllendiren ortamlar yaratmamızda fayda var. Ama pratik gibi bir şey yok. Gelişmek ve büyümek için, çocukların dönüm, öz düzenleme, takım çalışması ve perspektif alma ile ilk elden deneyime ihtiyaçları vardır.

Dikkat ve Öz-Kontrollü Ödüllendiren Okul Öncesi Oyunlar

Diğer çocuklar ile iyi geçinebilmek için çocukların odaklanma, dikkat becerileri ve dürtülerini kısıtlama yeteneği geliştirmeleri gerekmektedir. Okul öncesi yılları, kendi kendini kontrol etmenin önemli bir zamanıdır ve bunu yapmaları için onlara yardımcı olabiliriz.

Birçok kişi çocuklarının sosyal becerilerini geliştirmek için aynı yaştaki akranlarıyla çok fazla zaman harcamaları gerektiğini düşünürler. Oyun tarihleri ve okul öncesi katılım çocuğunuzun hayatını zenginleştirebilir.

Fakat sosyalleşme başkaları ile nasıl geçineceğimizi öğrenme süreci, sosyalleşme ile aynı şey değildir. Günün aynı yaştaki akranlarla geçirilmesi, küçük çocukların işbirliği, paylaşma ve duygusal öz denetim hakkında bilgi edinmeleri için iyi bir yol değildir.

Merkezi temelli bakım ve davranış sorunları arasındaki yaygın bağlar, gençlerin iyi sosyal beceriler edinmeleri için akranlarına ihtiyaç duydukları düşüncesi ile çelişmektedir.

Tam tersine olumlu sosyal becerilerin öğrenilmesi söz konusu olduğunda işbirliği gibi davranışlar, diğer bakış açılarını anlamak, sempati göstermek, yardım teklif etmek, değişiklik yapmak, affetmek ve sosyal görgü kurallarını gözlemlemek gibi en iyi eğitmenler daha büyük çocuklar ve yetişkinlerdir.

Yetişkinler ve Büyük Çocuklar Neden Yaşıtlarından Daha İyidir

Okul öncesi çocuklar duygular, uyuşmazlık çözümü ve öz kontrol hakkında bilgi edinmek için ihtiyaç duydukları geri bildirimleri birbirlerine sunmazlar. Hepsi aynı gelişimsel dezavanjlarla boğuşuyorlar.

Ancak yetişkinler ve hatta daha büyük çocuklar farklı bir konudur. Daha kapsamlı bir duygusal ve bilişsel araç kitine sahipler. Uygun şekilde davranmaları gerektiğini bilirler ve okul öncesi öğrencilere öğrenmeleri gerekenleri öğretmek için iç görülerini kullanabilirler;

  1. Olumsuz duygularla nasıl başa çıkılacağı
  2. Başkalarındaki duyguları nasıl tanır
  3. Başkasının bakış açısı nasıl alınır
  4. Saldırganlığa başvurmadan çatışmaların nasıl çözüleceği
  5. Nasıl yardım teklif edilir, nasıl değişiklikler yapılır ve bağışlayıcı olunur.

Bütün bunları yapmak için okul öncesi becerilerin gelişmesi gerekmektedir. Çocuklarınıza daha güvenli bir gelecek sunarak onların daha iyi bir birey olmalarını sağlayabilirsiniz.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

Okul Öncesi İçin HighScope Eğitim Yaklaşımı 14 Ağustos 2018

HighScope eğitim yaklaşımı, öğrenme ortamını geliştirmek ve prekindergarten da gelişimsel olarak uyg..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN