MAKALELER

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarımıza yer açmak ve onları önemsediğimizden emin olmak her zaman destek olmak için yanlarında olmak zorundayız.

Çocukların sevgimize, şefkatimize ve gücümüze ihtiyaçları vardır, böylelikle kendilerini güvende ve kendinden emin hissedeceklerdir.

Çocuklarla Zaman Harcama Kalitesinin Önemi

İlişkilerin oluşturulması ve sürdürülmesi zaman alır. Ebeveynler gibi, çocuklarımız için de zaman ayırmalıyız. Mümkün olan her anı kullanmak için çaba sarf etmek, çocuklarınızla daha fazla zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

Şu andan itibaren çok fazla bir şey göremeyebilirsiniz, ancak kullanacağınız bu uygulama çocuklarınızın lise ve kolejde olduğu zaman gelecekteki olumlu sonuçlarını verecektir. Ebeveynlerin çocuklarının hayatındaki olayların farkında olmaları önemlidir.

Ebeveynler kendi deneyimlerini ve başarısızlıklarını çocuklarıyla paylaşabilirler, böylece çocuk düşüncelerinin ve eylemlerinin sonuçlarından haberdar olur.

Ebeveynler ve bakıcılar olarak, çocuklarımızla geçirdiğimiz zamanın kaliteli olmasını sağlamak için seçimler yapabiliriz. İşte yoğun aileler için dokuz ipucu;

  1. Çocuğunuzla günlük zaman geçirin. Mümkün ise bunu yüz yüze yapın, ancak bu bir seçenek değilse, çocuğunuzun öğle yemeği çantasına bir not bırakmak ya da evde paylaşılan bir tahtaya üzerinde cesaret verici bir söz yazmak gibi yolları deneyebilirsiniz.
  2. Siz ve çocuğunuz için özel bir ritüel oluşturun, her gün yapılabilecek bir şey mesela, çocuğunuzun yatmadan önce bir kitap seçip okumasını sağlayın
  3. Çocuğunuza her gün onu sevdiğinizi söyleyin
  4. Olumlu davranışları güçlendirin, örneğin çocuğunuz işlerini siz istemeden tamamlarsa, bir sonraki güne kadar bunu yapma ihtimaliniz olmasa da taktir edici sözler ile bunu kabul edin.
  5. Mümkün oldukça çocuklarınız ile yemek yapın ve yiyin. Zamanınız sınırlı ise,çok az hazırlık gerektiren basit yemeklere bakın ya da elma gibi sağlıklı bir atıştırmalık alın ve birkaç dakika oturup çocuğunuz ile sohbet edin.
  6. Çocuğunuzun seçtiği bir aktiviteyi yapmak için zaman ayırın, herhangi bir dikkat dağıtmadan aktiviteyi takip ettiğinizden ve tamamladığınızdan emin olun.
  7. Çocuğunuz ile okul öncesi dönemde onu bırakmadan önce, mutlaka ilgilenin ve olumlu etkiler bırakmaya çalışın.
  8. Gülün ve çocuğunuza akıllı bir yetişkinmiş gibi davranın.
  9. Çocuğunuzla zaman geçirirken teknolojiyi kapatın. Mesaj göndermemeye, aramaları cevaplamamaya, sosyal medyada dolaşmaya veya televizyon izlememeye çalışın.

Anlamlı bağlantılar, zamanın miktarı değil, zamanın kalitesi ile ilgilidir. Basit tutun ve çocuğunuzla yaşam tarzınızı ve ilişkinizi anlamlı hale getirin. Her bir bağlantının kalıcı bir etkisi vardır ve çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu destek ve güvenceyi sağlar.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

Okul Öncesi İçin HighScope Eğitim Yaklaşımı 14 Ağustos 2018

HighScope eğitim yaklaşımı, öğrenme ortamını geliştirmek ve prekindergarten da gelişimsel olarak uyg..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN