HABERLER

Fransa Okullarda Cep Telefonlarını Yasaklıyor

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 15 Aralık 2017

Fransa Okullarda Cep Telefonlarını Yasaklıyor

Geçtiğimiz pazar günü Fransa Milli Eğitim Bakanı, cep telefonlarının "kamu sağlığı" meselesi olarak gördüklerini ve ilköğretim ve liselerde kullanımının yasaklanacağını duyurdu. Fransada hali hazırda cep telefonlarının sınıflara sokulması yasak, Eylül 2018'den itibaren molalarda, öğle yemeğinde veya ders arasında da kullanmalarına izin verilmeyecek.

Fransa Milli Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, çocukların artık ders aralarında birbirleriyle oynayarak vakit geçirmediklerini, tüm vakitlerini telefonlarıyla harcadıklarını ve bunu eğitim açısından büyük bir sorun olarak gördüklerini söyledi.

Fransa'nın yeni genç başkanı Emmanuel Macron, bu yılın başlarında da benzer bir yasak önermişti. Daha önce de eski New York belediye başkanı Michael Bloomberg de 2006'da cep telefonu yasağı girişiminde bulunmuş, ancak ebeveynlerin uygulamanın tutarsızlığından dolayı şikayetleri artınca vazgeçilmişti. Şimdi New York'ta bu konuda bir kanun olmamasına rağmen okul müdürleri kendi cep telefonu politikalarını geliştiriyor ve öğrencilerin okula cep telefonlarıyla girişlerine izin veriyorlar. Ancak ders esnasında kullanımını yasaklıyorlar.

London School of Economics tarafından 2015 yılında yayınlanan araştırmaya göre, cep telefonlarını yasaklayan okullardaki öğrencilerin başarı oranı diğerlerine göre 6.4% daha fazla. Bu da yılda 5 gün fazla çalışmaya eşdeğer.

Fransa’da konulacak bu yasağının nasıl işleyeceği henüz belli değil ancak eğitim sendikası, ebeveynler ve elbette ki öğrenciler de dahil olmak üzere hiç kimse alınan bu karardan memnun değil. Öğretmenler, tüm telefonları kilitli dolapta bıraktıklarından emin olmak için öğrencileri aramaları gerekeceğinden endişe ediyorlar. Özel Okulların bu telefonları öğrencilerden nasıl alacağı, nasıl koruyacağı ve geri vermede oluşacak muhtemel karışıklıklar kafaları karıştıran diğer sorular. New York’ta öğrencilerin telefonlarını haftalık 1 dolara saklayan emanetçiler olduğunu düşünürsek belki de Fransa’da da yeni bir iş kolu doğabilir.

Sizce Türkiye'deki devlet ve özel okul / kolejlerde benzer bir uygulama gelebilir mi?

YORUM YAP

DİĞER HABERLER

Uğur Okulları Bursluluk Sınavı 2018 24 Aralık 2017

Uğur Okulları 2018-2019 dönemi için bursluluk sınav tarihleri belli oldu. Uğur Okulları bu sene 13-1..

Özel Okul Teşvik Sonuçları Açıklandı 07 Eylül 2017

Öğrenciler için özel okul teşvik / devlet teşviği velilerin kontrolü için Milli Eğitim Bakanlığı tar..

Özel Okul Teşvik Başvuru Tarihi Açıklandı-2017-2018 08 Ağustos 2017

2017-2018 ÖĞRETİM YILI EĞİTİM VE ÖĞRETİM DESTEĞİ BAŞVURU VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ AÇIKLANDI. ..

Özel Okul Teşvik Sayıları Belli Oldu 2017-2018 04 Ağustos 2017

Örgün eğitim yapan özel ilkokul, özel ortaokul ve özel liselerde öğrenim gören Türkiye Cumhuriyeti v..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN