HABERLER

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Başbakanlık Bursunu Kimler Alacak?

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 29 Ağustos 2016

KYK Başvuruları, Ekim 2016 ile Kasım 2016 tarihlerinde Kurumumuzun resmi web sitesi(www.kyk.gov.tr) adresinden alınacaktır.

KYK Öğrenim Kredisi ve Bursu

Hemen hemen her öğrenciye verilen kredi geri ödemelidir, burs ise geri ödemesizdir.

Yurt içi üretici fiyat endeksine bağlı olarak verilen bu krediyi devlete faizi ile birlikte isterseniz peşin isterseniz taksitle geri ödeyebiliyorsunuz. Siz bir iş bulana kadar devlet sizin bu krediyi geri ödemenizi bir müddet ertelemektedir. 

Üniversiteyi kazanan öğrenciler aynı zamanda yurt başvurularını da bu sistem üzerinden gerçekleştirmektedirler.

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olan bu kurum başvuruları üniversite yerleştirme sonuçları belli olunca almaktadır. Başvuruların yapıldığı site www.kyk.gsb.gov.tr adresidir.

KYK Başvurusuna başlarken gördüğünüz ilk ekranda “2016-2107 Öğrenim yılında yurt içinde yüksek öğrenim programına girmeye ÖSYM ve ara sınıf öğrencilerin yurt başvurusu için tıklayınız” kısmından giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş yaptıktan sonra ekranda görülen “Başvuruda dikkat edilecek hususlar” kısmını mutlak okumalısınız. Önemli bilgiler yer almaktadır. Okuduktan sonra en alt tarafta okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi belirten kutucuğu işaretleyip tıklamanız gerekmektedir. Bu kısımda genelde “Başvuru ve Güncelleme” yazmaktadır.

Açılacak sayfada kimlik bilgilerinizi kimliğinizde yer alan ifadelerin aynısı olacak şekilde girmeniz gerekmektedir. T.C. Kimlik numaranızı veya ikinci adınızı eksiksiz girmelisiniz.

Yeni açılan sayfada kazandığınız üniversitenin adı, fakültenizin adı ve yerleştiğiniz bölümün adı sorulmaktadır. Özellikle bazı bölümlerin farklı fakültelerde olabileceğini, 4 yıllık bölümlerin yüksek okulda da olduğunu göz ardı etmeden, yerleştiğiniz bölümü eksiksiz giriniz.

Bir sonraki adım biraz detay isteyen bir adım. Ailenizle ilgili epey ayrıntı isteniyor. Sizden başka yükseköğretim, ortaöğretim okuyan kardeşiniz, babanızın ve annenizin mal varlığı, gelirleri sizden istenen bilgiler arasındadır. Bu kısımda en zorlanılan kısım babanın mesleğinin bulunması ve varsa Sosyal Güvencesindeki sicil numarasıdır. Bunları hatasız girmeye özen göstermelisiniz.

Siz ailenizin gelirini yanlış girerseniz, yurt başvurusu değerlendirme sürecinde KYK tarafından hatanız görülür ve kazanmışsanız bile hakkınız elinizden alınır. O yüzden yanlış ve eksik bilgi girmemeye azami dikkat etmelisiniz.

Bu bilgileri girdikten sonra adresinizi, telefon numaranızı ve kişisel mail adresinizi gireceğiniz menüye geleceksiniz. Bu bilgileri de girdikten sonra bilgilerinizin doğruluğunu onayladığınızı ve hatalı bilgilerin sorumluluğunu üstlendiğinizi belirten kısımdan KAYDET diyerek işleminizi tamamlıyorsunuz.

KYK yurt ve burs başvuruları E-Devlet sistemi üzerinden de yapılabilmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu E-devlet sistemi içine entegre haldedir. Daha önceden postanelerden e-devlet şifrenizi almış ve sisteme giriş yapmışsanız KYK başvurunuzu buradan da gerçekleştirebilirsiniz. Kurumun web sitesinden direkt başvuruda ve E-devlet sistemi üzerinden başvuruda aynı veri tabanı kullanıldığı için herhangi bir işlem kısıtlaması veya farklılığı bulunmamaktadır.

KYK Bursuna Kimler Başvuramaz?

KYK bursuna bazı özellikteki öğrenciler başvuramamaktadır.

·  Yüksek lisansın hazırlık sınıfındaki öğrenciler

·  Kendisi en az asgari ücretle çalışan öğrenci

·  Gerçeği gizleyen öğrenci

·  Askeri okulda okuyanlarla polis akademisi öğrencileri

·  Uyruğu T.C. olmayan öğrenciler

·  Okulu uzatan öğrenciler

·  KYK’dan daha önce burs veya kredi almış öğrenciler

KYK Burs Miktarı Ne Kadardır?

Lisans seviyesinde öğrenim gören öğrenciler son düzenlemeyle birlikte aylık 400 TL almaktadırlar. Yüksek lisans öğrencileri 800, doktora öğrencileri 1.200 TL almaktadırlar.

Başbakanlık Bursunu Kimler Alacak?

kyk bursu, özel üniversiteler bursu

YGS ve LYS maratonunun bitmesi, puanların açıklanması, tercihlerin alınması ve yerleştirmelerin sonuçlanması sürecinden sonra üniversitede okumaya hak kazanan öğrenciler hangi kurumlardan burs alınabileceğini araştırırken ilk baktıkları nokta Başbakanlık bursudur. Bu bursu alabilmeniz için YGS sınavına başvuruda doldurduğunuz formda burs ve kredi isteği kısmına EVET demeniz gerekir.

Üniversiteyi ilk kez kazanan öğrencilerin dışında ön lisansta okuyan öğrenciler, fakültelerde 4 yıllık bölümlerde okuyan öğrenciler, açık öğretimde okuyan şehit çocuğu, gazi çocuğu veya anne-baba vefat etmiş durumda olan öğrenciler, DGS ile veya sınavsız olarak iki yıllık bölümden 4 yıllık bölüme geçiş yapmış, bölümün 3. sınıfında okuyan öğrenciler, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, özel üniversitelerde okuyan öğrenciler ve ikinci öğretimde okuyan öğrenciler de başbakanlık bursu alabilecek öğrencilerdir.

Bu grubun dışında ÖSYM sınav sıralamasında herhangi bir puan türünde ilk 100’e giren öğrenciler, başvurdukları takdirde Başbakanlık bursu almada öncelikleri vardır. Ayrıca Türkiye adına müsabakalara katılan tüm amatör milli takım öğrencileri de başbakanlık bursunda önceliğe sahip olan öğrencilerdir.

Her ayın 7’sinde hesabınıza yatırılan başbakanlık bursunu almaya devam edebilmeniz için hiçbir zaman alttan 3’ten fazla dersinizin olmaması gerekmektedir.

Başbakanlık bursu almaya hak kazandıysanız öğrenim kredisi alamıyorsunuz veya öğrenim kredisi alıyorsanız başbakanlık bursuna hak kazanamıyorsunuz.

Kimler Başbakanlık Bursu Alamaz?

·  Daha önce başbakanlık bursu alan öğrenciler

·  Yabancı uyruklu öğrenciler

·  Askeri okul ve polis akademisi öğrencileri

·  Okulu uzatan öğrenciler

·  Yüksek lisansın hazırlık sınıfındaki öğrenciler

·  Kendisi en az asgari ücretli bir işte çalışan öğrenciler

·  Yönetmeliğe uymayan öğrenciler

·  Yanlış bilgi veren öğrenciler başbakanlık bursu alamamaktadır.

Gerçeğe aykırı bilgi verdiği sonradan anlaşılan öğrencilerden, o güne kadar almış olduğu burslar faiziyle birlikte geri istenmektedir.

 

 

 

YORUM YAP

DİĞER HABERLER

Uğur Okulları Bursluluk Sınavı 2018 24 Aralık 2017

Uğur Okulları 2018-2019 dönemi için bursluluk sınav tarihleri belli oldu. Uğur Okulları bu sene 13-1..

Fransa Okullarda Cep Telefonlarını Yasaklıyor 15 Aralık 2017

Fransa Okullarda Cep Telefonlarını Yasaklıyor. ..

Özel Okul Teşvik Sonuçları Açıklandı 07 Eylül 2017

Öğrenciler için özel okul teşvik / devlet teşviği velilerin kontrolü için Milli Eğitim Bakanlığı tar..

Özel Okul Teşvik Başvuru Tarihi Açıklandı-2017-2018 08 Ağustos 2017

2017-2018 ÖĞRETİM YILI EĞİTİM VE ÖĞRETİM DESTEĞİ BAŞVURU VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ AÇIKLANDI. ..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN