MAKALELER

Aile içi Bağlarınızı Kaliteli Vakit ile Güçlendirebilirsiniz

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 20 Nisan 2018

aile ici özel okullar

Teknolojik aletlerden faydalanma yaşı çok fazla düştüğü için anne ve babalar çocuklarını iletişim kurma konusunda ikna edemeyebilmektedir. Hatta günümüzde pek çok anne ve babanın derdi aynı olmaktadır. Hayat telaşı içerisinde hem ev hem de iş arasında dokunan mekikler ve zamansızlığın içerisine hapsolmak gibi durumlarda da aile arası bağlar korunamayabilmektedir.  

Çocuğun gelişiminde en önemli süreçlerden bir tanesi de sosyal gelişimdir ve bu süreç doğumdan hemen sonra başlamaktadır. Bireylerin ilk çocukluk yıllarında yaşamış olduğu olaylar, ebeveyn ile kurulan iletişimlerde hayli etkendir.  Bu neden ile ebeveyn olarak çocukları ile bu süreç içerisinde kurulan bağ daimliğini korumaktadır. 

Çocuğunuz ile Nasıl Kaliteli Vakit Geçirebilirsiniz?

aile seçimi ve özel okullar

Gün içerisinde çocuğunuz ile kitap okumak hem çocuklarınız ile kaliteli bir iletişim kurmanızı sağlayacak hem de yine gün içerisinde üzerinize sinen stres ve yorgunluğu uzaklaştıracaktır.  

  1. Özellikle hafta sonlarına sığdırılmış olan çoklu planlar yerine onlar ile daha fazla iletişimde kalacağınız etkinlikler yapmanız her iki tarafı da yormayacaktır.  
  2. Çocuk filmlerine gitmek harika bir fikir olabilir. Yine bu filmler hakkında sohbet etmek çocukların hem zihinsel kapasitelerini artırır hem de sorgulama becerilerini geliştirir.  
  3. Tv izleyerek kendinizi ekranların başına hapsetmek yerine onlar ile eğitici oyunlar oynamanız, bilişsel gelişimine de katkı sunmanızı sağlamaktadır.  
  4. Yaptığınız işlere çocuklarınızı dahil etmelisiniz. Örneğin kırılan bir sandalye tamiri ya da yemek pişirme esnasında yemeye atacağınız tuz için çocuklarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Ondan yardım istemeniz halinde çocuklar tv, bilgisayar yahut tabletler ile zaman kaybetmek yerine zekâsını kullanacağı işler ile meşgul olabilir.  
  5. İşten eve geldiğinizde bitkin bir halde olabilirsiniz. Günün bütün stresi ve yorgunluğu bedeninizi yıpratmış olabilir. Ancak koltuğa oturmadan hemen evvel çocuklarınıza kocaman sarılmak, öpmek ve belki de özlediğinizi söylemek ile ona olan sevginizi hissettirebilmeniz halinde çocuğunuz daha sevgi dolu bir gece geçirebilir.  

Çocuklarınız ile en azından bir öğünü birlikte yeme konusunda hassas olmalısınız. Örneğin bu zaman bir akşam yemeği olabilir. 

Aile olarak aynı sofraya oturmanız birbirinize verdiğiniz bir değerin de göstergesidir aynı zamanda. Sizlerde çocuklarınız ve diğer aile bireyleriniz ile kaliteli zaman geçirebilmek adına bahsettiğimiz hususlar konusunda hassas davranarak onlara olan sevginizi gösterebilirsiniz.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN