MAKALELER

Anaokulu Eğitim Sürecinde Öğretmenin Rolü

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 26 Temmuz 2018

Anaokulu, bir çocuğun akademik gelişiminde önemli bir yıldır. Çoğu zaman, ilk resmi öğretim yılıdır, bu da çocuğun yıl boyunca yeni beceriler ile tanıştırılacağı anlamına gelmektedir. Her sınıf seviyesinde öğretmenlerin iyi olması çok önemli olsa da anaokulu öğretmenlerinin daha etkili olması özellikle önemlidir.

Sonuç olarak öğrencilerin genel olarak okul hakkındaki görüşünü ve öğrenimini belirleyecektir. Bu nedenle anaokulu eğitim sürecinde öğretmenin rolü çok önemlidir. Öğretmenler, öğrencilerin çeşitli konularda uzmanlaşmalarına yardımcı olmaktadır.

Erken Çocukluk Dönemi Öğretmenliğinin Önemi

Erken çocukluk dönemi öğretmeni, 3 ile 5 yaş arasındaki öğrenciler ile çalışır. Genel olarak, çocuklara, gelişimsel olarak uygun olan ve her çocuğun iyiliği için göze çarpan çeşitli faaliyetlerde bulunur. Ancak, erken çocukluk öğretmeni, görevinde başarılı olmak için yerine getirmesi gereken birçok görevi de bulunmaktadır.

Programları geliştirin ve Rutinleri Uygulayın: Küçük çocukların tuvalete gitme, ellerini yıkama, öğle yemeği ve atıştırmalık yeme, okuma, matematik ve müzik etkinliklerine katılma gibi günlük rutinler içeren bir program izlemeleri gerekir.

Böylelikle günlük rutinler ve aktiviteler çocukları meşgul ederken aynı zamanda da gelişimlerine katkı sağlarken yapılandırılmış bir ortamda çalışmayı öğrenmelerine yardımcı olur. Ayrıca, erken çocukluk dönemi öğretmenleri, dinlenme zamanı ve yapılandırılmamış dış oyun oynamalarına da izin veren bir program geliştirmelidir.

Öğretmenlerin Çok Sabırlı Bir Yapıya Sahip Olmaları Gerekir

Öğrencilerinizin çoğu için, anaokulu gibi resmi bir öğrenme ortamında ilk deneyimleri olacak. Evde ya da başka bir yerde çocuk bakımında olsaydınız zaman kazanmak için bir çizgi oluşturmak zorunda kalmazdınız.

Küçük çocuklar tahmin edemeyeceğiniz kadar zekidir ve öğretmenlerinin sabırlarını kolaylıkla dikkat dağıtıcı ya da rahatsız edici şekilde test edebilirler. Bazı öğrencilerin aşırı yorgun, acıkmış, iyi hissetmediği ya da öğrenmek istemediği günlerde vardır.

Anaokulu öğretmenleri ders planlarını buna göre ayarlayabilmeli ve öngörülemeyen konular üzerinde stresli olmamaları gerekir. Çocukların hepsi aynı hızda öğrenemez, bu da bir dersten geçmeye çalışırken hayal kırıklığına yol açabilir.

Anaokulundaki çocuklar, diğer pek çok çocuk ile sosyal düzeyde uygun olarak nasıl davranacaklarını öğreniyorlar, bu yüzden uygun olmayan bir zamanda ne yapılması gerektiği ile ilgili davranış sorunları olacak.

Öğretmen olarak çalışırken sabırlı olmanın ten nedeni öğrenciler değildir. Ebeveynler de zorlayıcı olabilir öğretmenler genellikle ebeveynlerin eğitim sistemindeki biri ile yaşadıkları ilk deneyimdir, bu yüzden sistemin nasıl yürüdüğünü açıklamak ve üzüntü duyduklarında ya da sinirlendiklerinde zihinlerini hafifletmek için büyük bir sabır içinde olmalıdırlar.

Kısacası, Anaokulu öğretmenleri, öğrencileri eğitim dünyasına tanıtan ilk insandır. Bazı çocukların varlığını bile bilmedikleri kapıları açarlar. Öğretmenler bu özelliklerini öğrettiklerine dahil ederse, hayat boyu öğretici olarak öğrencileri geliştirebilirler.

Anaokulu öğretmenlerimiz yıllardır sınıflarını etkili ve eğlenceli hale getirme yöntemlerini keşfederek öğrencilerin önümüzdeki yıllarda daha başarılı olmalarını sağlamak için sürekli olarak aynı yolu takip etmek ile birlikte yeniliklere de açık olması çok önemlidir.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN