MAKALELER

Anaokulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 23 Temmuz 2018

Anaokulu seçmek çocuğunuz ve sizin için çok önemli bir karardır. Çocuklarınızın ihtiyaçlarına uygun bir anaokulu bulmak, çocuğunuzun ilkokul eğitiminin geri kalanı için olumlu ve cesaret verici bir ortam yaratacaktır.

Anaokulu seçerken bazı önemli kriterler de bulunmaktadır. Bu kriterler genellikle ihtiyaçlara yönelik olarak sıralamanıza göre değişiklik gösterebilir.

Anaokulu seçimi yaparken çocuğunuzun durumunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Çocuğunuz düşündüğünüzden daha hassas bir çocuksa anaokulu seçiminde önceliğiniz öğretim yönteminden çok öğretmenin yaklaşım şekli olmalıdır.

Eğer çocuğunuz içe dönük bir çocuk ise o zaman da ders dışı aktiviteleri ve sosyal etkinlikleri zengin bir anaokulu seçimi yapmanız doğru olacaktır.

Anaokuluna Gitmenin Çocuğa Faydaları

Anaokuluna gitmek çocuğunuz için önemli bir adımdır. Yaşamları boyunca geliştirecekleri becerileri öğrenmelerine yardımcı olacaktır.

Anaokulunda çocuğunuz sosyal ve duygusal olarak büyüyecektir. Oyun, sanat, dans, müzik ve diğer çocuklar ile etkileşim kurarak dillerini ve ince motor becerilerini kullanma ve tanıma yetenekleri gelişecektir.

En önemlisi, çocuğunuz iletişim becerilerini geliştirip genişletirken, özgüvenlerini geliştirip, yaratıcı olmayı öğrenecektir ve okuma, yazma becerileri de gelişirken etkili bir öğrenci olmayı öğrenecektir.

Anaokulu programları, çocuğunuzun gelişimini kilit alanlarda geliştirmek için tasarlanmıştır. Bunlar;

  1. Sosyal beceriler, diğer çocuklar ile nasıl oynayacağını bilmesi sakin ve ödüllendirici bir şekilde
  2. Öz farkındalık ve başkalarına saygı
  3. Duygusal beceriler, örneğin duygularını anlama
  4. Okuma öyküleri ve nesneleri sayma gibi dil, okuryazarlık ve aritmetik becerileri
  5. Öğrenme, grup aktiviteleri, konuşma, resim yapma ve diğer çocuklar ile ortak oyun oynama gibi.
  6. Yeni fikir ve kavramları benimseme, yeni arkadaşlıklar edinme yeteneği.

Anaokulunun saymış olduğumuz bu avantajları dışında aileler özel ihtiyacı olan çocukları için destek ve yardım sağlamaktadır.

Anaokulu Çocukların Dil ve Bilişsel Becerilerini Teşvik Eder

Okul öncesi çağındaki çocukların dil becerileri “dil bakımından zengin” bir ortamda beslenir. 3 ile 5 yaşları arasında, bir çocuğun kelime dağarcığı 900 ile 2.500 kelime arasında gelişir ve cümleleri uzun ve karmaşık bir hale gelir.

Anaokulunda öğretmenler çocuklara bilim, sanat ve diğer aktiviteler sırasında yeni kelimeler dil becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktadırlar. Çocuklara bu süreçte şarkı söylemek, en sevdikleri okuma kitapları hakkında konuşma gibi birçok fırsat sunulmaktadır.

Öğretmenler bu aktiviteler sırasında çocukları gözlemler merak ve motivasyonlarını beslemek için, aktiviteler oluşturarak çocukların ilgi alanlarını ve fikirlerini kullanır. Okul öncesi çağındaki çocuklar aktif hayal gücüne sahip olduklarından bazı şeyleri oyun yolu ile öğrenirler.

Yüksek kaliteli bir okul öncesi hayali oyun alanı sahneler ve dolaplar gibi çocuk eşyaları ile dolu olan anaokulları çoğunlukla okul öncesi çağındaki çocukları yalnız oyundan, bire bir oyuna ve karmaşık grup oyunlarına doğru ilerlediği bir aktivite alanıdır.

Eğitim-öğretim ile okul öncesi eğitim için neler yapmanız gerektiği hakkında daha farklı bilgilere sahip olmak için sitemiz içerisinde bulunan diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN