MAKALELER

Anaokuluna Giden Çocuklarda Sosyal ve Duygusal Hazırlık

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 08 Ağustos 2018

Anaokuluna ya da birinci sınıfa hazır görülen çocuklar, genellikle düşük aktivite ve reaktivite ile birlikte yüksek dikkat, yaklaşım ve uyarlana bilirlik sergilerler. Bu özellikler genellikle öğretmenler tarafından değerlendirilmektedir ya da okula hazır olan bir çocuğu tanımlamaktadır.

Okul hazırlığı ile ilgili mevcut sistemin çoğu 5 yaşındaki çocuğun anaokuluna veya birinci sınıfa gitmesi ile ilgilidir. Fakat bu yaş grupları evden resmi okullaşmaya geçiş olarak görülmemektedir, çünkü resmi okul girişi 5 yaşından önce gerçekleşmektedir.

Okula başlamaya hazırlık, yalnızca çocukların gelişiminin bilişsel yönlerini değil, sosyal-duygusal yönlerini de kapsayan çok yönlü bir yapıdır. Sosyal-duygusal gelişimin bileşeni, çocuğun erken eğitim için hazır olduğunun dikkate alınması ile artan ilgiyi hak etmektir.

Mizaç teorisi, gelişimin bu yönünü kavramsallaştırmak için yararlı bir çerçeve sağlar. Mizaçtaki farklılıklar, çocukların çevrelerindeki dünyayla nasıl etkileşim kurduklarını öğrenir, öğretir ve geliştirir. Çocukluk mizaç bilgisi, bazı çocukların resmi okullaşma için neden diğerlerinden daha fazla hazırlandığını tanımlamaya yardımcı olabilir.

Öğretmenlerin Okul Hazırlığına İlişkin Görüşleri

Hazırlık tipik olarak kronolojik yaş ve bilişsel becerilerin ustalığı kullanılarak ölçülürken, aynı zamanda bir çocuğun başarılı olmak için sınıfa girmesi gereken yetenek ve becerileri ile ilgili beklentileri de içerir. Beceri odaklı değerlendirmeler, öğretmenlerin aynı zamanda sosyal ve davranışsal olarak hazır bulunurluk algıları ile tamamen uyuşmamaktadır.

Okul öncesi öğretmenleri iletişim ve dil becerilerini geliştirirken konuşmaya teşvik eder ve çocukların elde edebilecekleri en önemli beceriler arasında temel sosyal etkileşim ve iletişim gelmektedir. Anaokulu öğretmenleri genellikle sosyal-duygusal ve iletişim becerilerini sayma, renk ve şekilleri tanımlama, alfabeyi bilme ve problem çözme gibi bilişsel becerileri daha önemli bir şekilde değerlendirirler.

Anaokulu Çocuklarında Mizaç ve Sosyal Duygusal Hazırlık

Mizaç, davranışsal reaktivite ve düzenlemedeki bireysel farklılıklar, bu temel sosyal-duygusal ve iletişimsel beceriler ile doğrudan ilişkilidir. Reaktivite kişinin iç ve dış uyaranlara tepkisini ifade eden geniş bir mizaç dönemidir.

Mizaçtaki farklılıklar çocukların çevrelerindeki dünyayla nasıl etkileşimde bulunduğunu, öğrenip geliştiklerini etkiler. Çocukluk mizaç bilgisi, bazı çocukların resmi okullaşma için neden diğerlerinden fazla hazırlandığını tanımlamaya yardımcı olabilir.

Uyum yeteneğinin ve yaklaşımının mizaç boyutları okul başarısı ile ilişkilidir ve sosyal uyumluluk faktörü üzerinde yüksek yüklere sahiptir. Görev oryantasyonu faktörü ile yüklenen aktivite seviyesinin dikkat dağınıklığının ve mizaç boyutları okula geçiş için hazır olma ile ilgilidir.

Bir çocuğun kendi kendini düzenleme yeteneği, akademik öğrenmeye güçlü bir şekilde bağlıdır. Özellikle, öz-düzenleme ve dikkat, öğrenme ile ilgili sosyal becerilerin iki ana bileşen olarak gösterilmektedir.

Odaklanabilecek ve dikkat edebilecek çocuklar, okula girdiklerinde akademik olarak daha iyi performans göstereceklerdir. Mizacın bu önemli düzenleyici yönlerini geliştirmek hem ilk okula uyum için hem de uyarlanabilir sınıf davranışları için temel oluşturdukları için akademik başarıyı sürdürmek için gereklidir.

Okula hazır olan çocuklar en uygun şekilde hazırlanırlar, öğretmenler ve ebeveynler, çocukların beceri ve davranışlarını geliştirmeye çalışmaktadırlar. Bu şekilde uyarlanabilir gelişimin desteklenmesi gerekmektedir.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN