MAKALELER

Bilgisayar Oyunları ve Bağımlılık

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 31 Mart 2018

bilgisayar bağımlılığı

Bilgisayar oyunları çocukların, beyin gelişimlerine hayli katkılar sunmak ile birlikte son zamanlarda hayli gündem de olan olumsuzluklara da neden olmaktadır. Tahmin ettiğiniz üzere katil oyunlar ile çocuklarımız ne yazık ki büyük bir tehdit altında olmakta olup alınan önlemlerin yeterli gelmediğini neticelerden anlayabilmekteyiz.

Bilgisayar oyunların da oyun karelerinin hızlı hızlı göz önünden geçmesi ile çocuklar hızlı düşünmeye ve hızlı hareket etmeye başlamaktadır. Bu tür oyunlar, saatlerce oynandığında beyin fizyolojisi icabı hızlı düşünen ve aynı anda birçok şeyi değerlendirerek analiz eden beynin çalışma sürecini değişmektedir. Hızlı düşünmeler konu yahut nesneye odaklanmayı engellediğinden dolayı kişi yöneldiği her konuyu derimnlikten uzak yüzeysel bir şekilde ele almaktadır. Bilgisayar oyunları ile hayli meşgul olan öğrenciler, dersleri ve gündelik yaşamlarına odaklanamamaktadır.

Oyun Bağımlılığı Dikkat Dağınıklığı Yaratmaktadır

oyun bağımlılığı

Bilgisayar oyunlarına yoğun bir zaman ayrılması beyni hızlı ancak yüzeysel düşünmeye itmektedir. Yaşanan bağımlılıklar nedeni ile üst düzey öğrenme ile algılama bozuklukları oluşmaktadır. Özel okullarda yer alan rehber öğretmenleri, bu anlamda çocukları sürekli olarak bilinçlendirmektedir. Ebeveynler çocuklarının başarısızlıklarını genellikle bilgisayarlara bağlamaktadır. Anacak bilgisayar hayli olumlu etkiler yaratmaktadır. Asıl sorun önlenemeyen katil bilgisayar oyunlarıdır.

Bilgisayar oyunlarının bireyler üzerinde yarattığı olumsuzluklara hızlı okuyan kişilerde maruz kalabilmektedir. Hızlı okumanın nedenleri çeşitli olmak ile birlikte, bu durumda fizyolojik bozukluklar yaşayabilmektesiniz.

Katil Bilgisayar Oyunları

katil bilgisayarlar

Bilgisayar oyunları arasında, bireyleri bağımlılığa iten nedenler olmak ile birlikte katil olmalarına kadar gidecek dehşet verici sonuçlar doğabilmektedir. Norveçte bilgisayar oyunu bağımlısı bir birey, bir adada tatil yapmakta olan 92 kişiyi vahşice katletmiştir. Bilgisayar oyunları bağımlısı olan çocukların, bu bağımlılık edinilmeden kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu konuda ebeveynlere ciddi görevler düşmektedir. İstanbul özel okullarında görev alan rehber öğretmenleri bu konu ile alakalı öğrencileri sürekli olarak bilgilendirmektedir.

Bilgisayar oyunlarının herkesi katil yaptığını söylemek yanlış olmak ile birlikte bireylerde anti – sosyal psikopatik kişilik bozukluğuna yol açtığını söyleyebiliriz. Bireyleri doğru düşünmekten tamamen uzaklaştırarak hareketlerini kontrol etmekte olan bilgisayar oyunları nedeni ile öğrenciler ve aileleri zorlu süreç geçirebilmektedir. Sizlerde bu durumlar ile karşı karşıya kalmak istemiyor iseniz özel okulda ki rehber öğretmenleri ve branş öğretmenleri ile iş birliği içinde olmalısınız. Geleceğimiz olan çocuklarımızı daha iyi yetiştirebilmek dileği ile.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN