MAKALELER

Çocuğum Kreş Eğitimine Hazır mı?

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 05 Mayıs 2018

çocuğum-kreş-eğitimine-hazır-mı

Okul öncesi eğitimde tercih edilen yaş grubu, genellikle 3 ile başlamaktadır. Ancak 3 yaşına gelen hemen her çocuğun mutlaka kreşlerde eğitim alması şart değildir.

Bazı çocuklar kreş eğitimini zamanında alırlarken bazıları da psikolojik anlamda kendilerini yeterli hissettiklerinde aileleri tarafından yönlendirilmesi ile bu eğitime başlamaktadırlar. 

Peki, çocuğunuzun bu eğitimi alması için yeterli olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? İşte çocuğunuza kreş eğitimi konusunda nasıl yardımcı olacağınız yazımızın devamında. 

Çocuğunuz Temel Öz Bakım Becerilerini Edindi mi?  

kreş-ve-çocuğum

Elbette ki çocukların öz bakım becerilerinin tamamını bu yaşta edinmeleri beklenemez. Ancak ebeveynlerinden bazı noktalarda bağımsız olmaları hem kendi sorumluluklarını alma hem de öz bakım becerilerini edinme anlamında destek sağlamaktadır. 

3 yaş ya da daha küçük çocuklar için tuvalet eğitimleri şart olmasa da 4 yaş ve üstü okul öncesi programlarda çocukların tuvalet alışkanlıklarının edinmiş olması beklenmektedir. Şayet hali hazırda bu alışkanlığı kazanmaya çalışıyor ise tuvalet öncesi onu görmeniz onun bu anlamda kendini güvende ve rahat hissetmesini sağlayacaktır. 

Çocuğunuzun İletişim Becerileri Ne Düzeyde? 

özel-okullar-ve-kreşler

Çocuklarınız kreşe başladığı zaman temel ihtiyaçlarını ve duygularını ifade edebilecek ya da kendisine söylenenleri uygulayabilecek düzeyde olup olmaması hayli önemlidir. 

Bu anlamda iletişim becerilerin gelişmiş olması kendini daha iyi ifade etmesi hususunda destek sağlayacaktır. Şayet çocuklarınızın iletişim becerileri kuvvetli ise kreşte ki diğer çocuklar ile kurmaya çalıştığı diyaloglar onun hem kendini daha iyi ifade etme hem de dil becerilerini geliştirmesi konusunda yardımcı olmaktadır. 

Grup Aktiviteleri Çocuklarınızın İlgisini Çekiyor mu? 

kreşler-ve-özel-anaokulları

Çocukların okul öncesi aldıkları eğitimler de kaynaşmanın sağlanabilmesi adına hep birlikte yapılan birtakım aktiviteler vardır.

Bu yaş grubunda ki çocukların birlikte vakit geçirmesi öğrenme hızını da kolaylaştırmaktadır. Bu tarz etkinliklerin gerçekleştirilmesi esnasında çocuklar sakince karşıdakini de dinlemeyi öğrenmektedir. 

Şayet çocuklarınız bu tarz grup oyunlarına alışkın değil ise onları kısa oyun gruplarının yapıldığı merkezlere götürebilir ve eğlenceli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. 

Çocuğunuz Sizden Ayrılabiliyor mu? 

istanbul-özel-anaokulları

Çocuklarınız sizden ayrı zaman sürdürmeye zaten alışkın ise, okul öncesi eğitime kolaylık ile adapte olabilmektedir. Ancak daha önce bu eğitim süreleri kadar ayrı zaman geçirmedi iseniz yine de aklınızın onlarda kalmasını engelleyen alanında donanımlı ve deneyimli öğretmenler sayesinde bu süreci hem çocuğunuzun hem de sizin atlatmanız kolay olabilecektir. 

Çocuklar annelerinden ilk defa ayrılıyor ise ilk etapta eğitim süresi içinde kısa görüşmeler sağlanabilir yahut eğitim süresi ilk etapta kısa tutulup zamana ve çocuğun alışma hızına bağlı olarak yavaş yavaş artırılabilir. Sizlerde özel okullar bünyesinde çocuklarınıza kreş eğitimi aldırabilir, daha sağlıklı ve okul sorumluluğunu edinmiş bir şekilde eğitim almalarını sağlayabilirsiniz. 

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN