MAKALELER

Çocuğunuza Öğretmeniz Gereken Temel Özellikler

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 10 Ağustos 2018

Ebeveynler çocuklarının eğitimine katılmak isterler çünkü başarılı birer yetişkin olmalarını isterler. Çocukların öğretmenleri ile iletişim halinde olurlar ve ödevlerinin zamanında tamamlanmasını sağlarlar. Ancak akademik öğrenim kadar önemli olan, bir çocuğun toplam eğitiminin bir parçası da ebeveynlerdir.

Çocukların hayatta başarılı olmayı öğrenmek ve çok yönlü insanlar olmak için ihtiyaç duydukları bir dizi karakter özelliği vardır. Bu özelliklerin birçoğu, yalnızca yetişkin çocuklarına iyi hizmet edecek aynı zamanda onlara akademik olarak ulaşmalarında yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki özellikler bütün çocukların yaşamlarının erken dönemlerinde öğrenmeleri gereken ve yetişkin yaşlarında gelişmeye devam eden en önemli karakter özellikleridir.

Çocuklarda Merak Özelliği

Çocukların doğal merakı, meşgul ebeveynler için bir sıkıntı gibi görünebilir, ancak boğulmaması gereken önemli bir özelliktir. Dünyanın önde gelen mucitleri ve girişimcileri, başarılarının kökeni olarak doğal meraklarını işaret etmektedirler.

Merak güçlü bir aklın en kalıcı ve kesin özelliklerinden biridir. Merak, öğrenmeyi daha ilginç hale getirebilir ve beynin yararına olan pasif düşünme yerine daha aktif olabilir. Çocuklarınızın meraklarını teşvik etmeyi, yeni yerlere götürmeyi ve onlara yeni şeyler öğretmeyi unutmayın. Onları çevrelerindeki dünya ile ilgilenmelerini sağlamak için çocuklarınıza sürekli sorular sorabilirsiniz.

Çocuklarda Sosyal Beceri Gelişimi

Sosyal etkileşim, hem çocuklar hem de yetişkinler için hayatın temel bir parçasıdır. Bu nedenle uygun sosyal becerileri öğrenmek önemlidir. İyi sosyal becerilere sahip çocuklar, okulda daha iyi olma eğilimindedir, daha iyi bir benlik imajına sahiptir ve çatışmaların çözümünde daha iyidirler.

Bazı çocuklar başkaları ile birlikte olmak için gerekli olan çekicilik ve gelişen kişilikleri ile doğarlar, ancak bazıları için sosyalleşme daha zor olabilir. Tıpkı diğer çocuklar ile oynarken yaralı olmakla birlikte, sosyal beceriler bir meydan okuma olduğu zaman ebeveynler devreye girebilir ve çocuklarda becerilerin gelişmesi için destek alabilirler.

Çocuklarda Esneklik

Bazen çocuklar için de hayat zor olabilir. Herkes zor zamanlardan kurtulmak için bir miktar esnekliğe ihtiyaç duyar. Çocuklar dirençli olmayı öğrendiklerinde, mutlaka karşılaşacakları travma ve zorluklarla daha iyi baş edebilirler.

Birçok ebeveyn anlaşılır şekilde çocuklarını acı verici dorumlardan korumayı denemekte, ancak onlara esnekliği öğretmek çocuklar için daha doğru olacaktır. Çocuğunuz okulda veya arkadaşları ile bir problem yaşıyorsa, problemi çözmeyi birlikte deneyin, böylece sorunu nasıl yöneteceğinizi öğrenmek, sadece bundan kaçmamaları gerektiğini anlamalarına yardımcı olacaktır.

Ebeveynler, çocuklarının sorunlarını perspektifte ortaya koymalarına yardımcı olabilir, bu yüzden çoğu problemin ilk bakışta göründüğü kadar büyük veya aşılmaz olmadığını öğrenirler.

Çocuklarda Bütünlük ve Beceriklilik

Çoğunlukla, çocuklar dürüst bir davranış sergileyene kadar, ebeveynlerin dürüstlüğün ne anlama geldiği konusunda kendileri ile tartıştıkları bir şey değildir. Fakat çocuklar zorlu etik sorularla yüzleşmeden önce bu özelliği öğrenmelidirler.

Aile değerlerinizi çocuklarınızla tartışın ve bir öğrencinin başka bir öğrencinin masasından bir şeyler almak ya da daha iyi notlar almak için kopya çekmek gibi etik olmayan ikilemlerle karşılaşırsa ne yapması gerektiğini sormayı deneyin. Bu sorular üzerinden konuşmak, bir çocuğu gerçek yaşam durumlarına hazırlamak için yardımcı olacaktır.

Bu nedenle ebeveynler bu özelliği çocuklarında beslemek için çalışmalıdırlar. Çocuğunuzun becerikli olmasına ve iç dünyasından çıkıp düşünmesine yardımcı olacak bazı etkinlikleri deneyin. Bunların dışında çocuklarda yaratıcılığın teşvik edilmesinde de fayda vardır.

Çocukların iletişim becerilerini geliştirmeyi, problem çözme gibi bilişsel yeteneklerini geliştirmeyi ve duygusal gelişimlerini geliştirmeyi de içerir. Uzmanlar ayrıca çocukların kendi yaratıcı düşüncelerini geliştirmek için her gün ekran saati olmaksızın serbest zaman vermelerini tavsiye ediyorlar. Kısacası oynama özgürlüğü olmayan çocuklar kendi yaratıcılıklarını bulamazlar.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN