MAKALELER

Çocuk Eğitimlerinde Ailenin Önemi Nedir?

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 09 Mayıs 2018

çocuk-eğitimlerinde-ailenin-önemi

Çocuk eğitimlerinde pek çok unsur eğitimin kalitesini ve verimliliğini etkilemektedir. Peki, bu eğitimlerde ailenin etkisi ve önemi nedir? Ailelerin çocuklarına olan ilgisi ile desteklerinin ölçüsü çocuklarının başarısını ve aile hayatını aynı zamanda da toplum ile olan ilişkilerini etkileyecek derece de önemli bir etkiye sahiptir. 

Doğumdan itibaren bu süreci ele alırsak; her anlamda bebeğine onun yanında olduğunu hissettiren ebeveynlerin çocukları diğer çocuklara göre daha erken bir dil gelişim süreci yaşayacaktır. 

Ebeveynler kıyaslandığında, çocukların öğrenme davranışlarında annenin daha etkili olduğu görülmektedir. Çocukların ihtiyaçları için talepte bulunmaları, karşılamak için yardım istemesi onların daha dışa dönük olmasını sağlamaktadır. 

Anne ve babaların, onların konuşmasına müsaade etmeden ihtiyaçlarına çözüm üretmesi, çocukların daha pasif ve içe dönük olmalarına neden olmaktadır. Peki, aileler bu süreç içerisinde nasıl davranışlar sergilemelidirler?

Aile Eğitimlerinde Sıklık ile Yapılan Hatalar Nelerdir?

çocuk-eğitiminde-sık-yapılan-hatalar

Ebeveynlerin en sık yaptığı hatalardan biri kendi çocuklarının da bir birey olduğunu unutarak hareket etmeleridir. Şimdi sizlere ebeveynlerin çocuk eğitimlerinde sergilemiş olduğu yanlışlıklardan bahsedelim. 

 1. Çocukları dış dünya ile tanıştırmamak ve dış dünyadan hemen her şeyi birer tehdit unsuru olarak görmek 
 2. Sürekli endişeli davranmak 
 3. Çocukları ilgisiz bırakmak 
 4. Hemen her şeyi çocukların kontrolüne bırakmak 
 5. Çocukları diğer çocuklar ile yahut akrabalar ile kıyaslamak 

Sizlerde çocuklarınız için bu tutumlardan vazgeçmelisiniz. Onlar için daha sağlıklı bir çözüm bulabilmek adına ilginizi ve desteğinizi ona hissettirmelisiniz. Sizin her daim yanında olduğunuzu bilmek onun eğitim hayatı içinde hayli önemlidir. Şimdi sizlere nasıl davranmanız gerektiği konusu hakkında bilgi verelim. 

Eğitimde Verimliliği Artırabilmek için Anne ve Babalara Öneriler

eğitimde-verimliliği-arttırmak

Çocukların içerisinde bulundukları dönemin gelişim özelliklerini bilerek onları daha iyi tanıyabilirsiniz. Şimdi ise onlara nasıl davranmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olmanız ve onlara destek sunabilmeniz adına sizlere birtakım öneriler de bulunacağız. 

 1. Çocuklara cesareti kıran değil, onları destekleyen yaklaşımlarda bulunmalısınız. 
 2. Çalışmalarında ve etkinliklerinde iyi birer gözlemci olarak sabırlı davranmalısınız.  
 3. Başarısızlık yaşayan çocukların, yeteneklerinin olduğu ve başarabilecekleri alanlara yönlendirmeniz onların daha mutlu hissetmesini sağlayacaktır. 
 4. Gerçekçi ve başarabilecekleri amaçlar edinmelerinde rehberlik etmelisiniz.  
 5. Çocuklar asla fiziksel özellikleri ile değerlendirilmemelidir. Fiziksel özellikleri sürekli dile getirilerek eleştirilen çocukların kişisel gelişimlerinde de olumsuz etkilenmeler olacaktır.  
 6. İçine kapanık ve kendine güvensiz ya da alıngan çocukların bu yönlerini törpülemelerine destek olarak sizlerde daha dışa dönük çocukların yetişmesini sağlayabilirsiniz. 

Çocukların eğitimlerinde daha kaliteli neticeler almasını sağlıyor iseniz sizlerde bu süreçte onlara destek sağlamalısınız. Çocukların eğitimleri ve onların kişisel gelişimleri işle alakalı daha detaylı bilgi edinmek istiyor iseniz sitemizde ki diğer yazıları inceleyebilirsiniz. 

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN