MAKALELER

Çocuklar için Aile içi İletişimin Önemi Nedir?

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 07 Haziran 2018

çocuklar-için-aile-için-iletişim

Eğitimin ailede başladığı hemen herkesçe kabul görmektedir. Çocuklara verilecek ilk eğitim oldukça önemlidir. Geride kalan yaşam serüvenlerinde almış oldukları eğitim çerçevesinde ilerleme gösterirler.  

Her aile başarılı çocuk yetiştirmek ister. Bunun için ise çocuklarına mümkün olduğu müddetçe iyi bir gelecek sağlamaya çalışırlar. Çocuklarınız ile aranızda ki bağın kuvvetini, ailede ki diğer bireyler sürdürdüğünüz iletişim belirlemektedir. Şimdi sizlere sağlıklı iletişimi olan bir ailenin sorunlarını nasıl çözdüğünden bahsetmek isteriz. 

Ailede Sorunlar Nasıl Çözülmelidir?  

çocukları-etkileyen-aile-içi-sorunlar

Sağlıklı bir ailenin bireyleri, düşünce ve duygularını abartmadan abartmadan olduğu gibi ortaya koymalıdır. Sergilenen bu tutuma, kendine güvenli ve saygılı olmak denmektedir.

Sorunlar şimdiki bağlam içinde ele alınmalıdır. Eskiden konuşmadığınız yahut çözümleyemediğiniz sorunları her defasında yinelemek hem sizi hem de karşınızda ki diğer aile bireylerini üzmektedir.  Davranışların somut bir şekilde ayrıntılı olarak ele alınması önemlidir. 

Yargılamaya kati surette varılmamalıdır. Aile içinde ki çocuklar ya da yetişkinler düşünceleri ile duygularını ifade ederken kesinlikle bir başkasından destek beklemeden hürce ifade edebilmelidir.  

Konunun özü ve konuya ilişkin olmayan ayrıntılar birbirinden ayırt edilmelidir.  Sorun çözmek istiyor iseniz etkin dinlenmeden faydalanmalısınız.  

Bir tarafın haklı çıkmasından ise her iki tarafı memnun edecek ortak bir sonuç çıkarmak önemlidir. Şimdi sizler için sağlıksız bir ailede ki gizli kurallar’ın neler olduğundan da bahsetmek isteriz. 

  1. Denetleme 
  2. Mükemmeliyetçilik 
  3. Kimseye güvenmeme 
  4. Küskünlüklerin sürdürülmesi  
  5. Konuşmanın yasak olması 
  6. Suçlama 

Sizlerde yukarıda maddelenen unsurları uygulayıp uygulamadığınızın muhakemesini kendi içinizde yapabilirsiniz. Sürekli olarak sergilediği her davranışı mükemmel bir şeklide yapması beklenen çocuklar, yaşayacakları en ufak başarısızlıklarda pes edecekler, denetlendikleri için her daim kontrolü elde tutmaya çalıştıklarından bocalayacaklardır.  

Sizlerde çocuklarınızın daha mutlu bir ailede büyümesini istiyor iseniz hem aile ilişkilerinizde hem de çocuklarınıza olan yaklaşımlarınızda onlarında bir birey olduğunu hatırlamalısınız. 

 Farklı isteklerinin, farklı düşünce ve davranışlarının olabileceğini hatırlamalısınız. Bu arada ki saygıyı koruduğunuz müddetçe uzlaşmaya varmanız da kaçınılmaz olacaktır. Geleceğimiz olan çocuklarımızın mutlu birer birey olarak yetiştirilmeleri dileği ile. 

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN