MAKALELER

ÇOCUKLAR İÇİN KODLAMA EĞİTİMİ NEDİR?

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 22 Aralık 2017

ÇOCUKLARA KODLAMAYI ÖĞRETMEK NEDEN ÖNEMLİ?

Günümüzde teknoloji adına yapılan her şey bir şekilde bilgisayar koduna dayanıyor. Telefon görüşmeleri yapmak, oyun oynamak, televizyon seyretmek, arkadaşlarımızın görmesini istediğiniz fotoğrafları göndermek... Bu liste uzar da uzar.

Kodlama yapabilecek bir nesil gelecekte ekonomimize devasa katkılar sağlayacaktır. Çocuklar, video oyunları oynuyor, sosyal paylaşım ağlarını kullanıyor ve günlük olarak arkadaşlarına mesaj atıyorlar. Çocuklarımız artık bu cihazların, uygulamaların ve hizmetlerin nasıl çalıştığını anlamak değil, onlar üzerinde değişiklik yapmak ve hatta yenilerini oluşturmak da istiyorlar.

Kodlama öğretimi, aslında çocukları bilgisayarın kontrolünden çıkartıp bilgisayarı çocukların kontrolüne veriyor. Bu sayede özel okullar mantık yürütme ve sonuç odaklı çalışma gibi kavramları ustalıkla kullanırken, onların şaşırtıcı ve yaratıcı fikirleri gerçeğe dönüştürmelerini sağlıyor. Aynı zamanda, programlama eğitimi veren kurumlarda aldıkları eğitim sırasında öğrendikleri beceriler diğer branşlarda da gelişimleri için faydalı olabiliyor. Örneğin, matematik programlama için önemlidir, bunun yanında sanatsal ve tasarım becerileri için de matematik büyük rol oynamaktadır. Benzer şekilde, ekip çalışması ve sosyal beceriler kodlama eğitimi sayesinde geliştirilebilir.

çocuklarda kodlama eğitimi

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ GERÇEKTEN KODLAMAYI ÖĞRENEBİLİRLER Mİ?

Beş yaş ve üzeri özel okul ilköğretim öğrencilerinin programlamanın altındaki mantığı keşfetmesi sağlanarak kodlama kavramları öğretilebilir. Doğru dili ve yaklaşım kullanılarak gerçek kodlama yedi yaş ve altındaki çocuklara aktarılabilir. Kodlama atölyeleri oluşturularak görsel programlama dilleri ve araçlarının yardımıyla çocukların kodlamayı keşfetmeleri sağlanır. Kodlama oyunları kullanılarak gerçek kod öğretilir ve özel okulda öğrenciler gün boyunca bu oyunlar üzerinde hem değişiklik yapıp hem de onlarla oynayabilirler.

Çocukları genç yaşta bu tip şeylerle meşgul etmek hayati önem taşımaktadır. Programlama yoluyla öğrenecekleri beceriler sadece müfredattaki diğer alanlara destek olmakla da kalmaz, aynı zamanda problemlere yeni düşünme ve yaklaşma yollarını öğretir. Bu öğrenmelerle hayatın ilerleyen dönemlerinde karşılarına çıkacak olan fırsatları değerlendirmede bu geliştirilen yetenekler çok etkili olacaktır.

ÖZEL OKULLARDA KODLAMA EĞİTİMLERİ BAŞLIYOR

KODLAMA EĞİTİMİNİN İLKÖĞRETİM SEVİYESİNDE VERİLMESİ NEDEN GEREKLİ?

Özel okullarda öğrencilerimiz gelecekteki programcılar ve geliştiriciler olabilir mi? Ülkemizde çocuklara kodlamayı öğretmek her geçen gün daha yaygın hale geliyor. Bu sistem doğru öğretildiğinde bilgisayar/yazılım bilimiyle beraber, matematik, sosyal beceri, takım çalışması ve problem çözmeyi de çocuklarda geliştirmiş oluyor ki bu da son derece ilgi çekici olabilir.

Öğrencilerimizin bilgisayar programlamasını öğrenme düşüncesi muhtemelen başta korkutucu gelecektir. Ancak şu anda ülke genelinde bu çalışmalar özel okullar ve kolejlerde kurumlarında ciddi şekilde yaygınlaşmaya başladı. İlk ve orta öğretim öğrencilerine bilgisayar kodlamayı öğretmek aslında kişisel gelişimin de harika bir yoludur ve davranışsal veya zihinsel zorluklar yaşayan olan öğrenciler için ek avantajlar da sağlar.

KODLAMAK NEDİR VE PROGRAMCI NE YAPAR?

Her uygulama, oyun, web sitesi ve yazılımlar kodlarla oluşturulmuştur. Kodlama, ona cevap veren bir bilgisayar komutları dizimidir. Bilgisayar programcıları günümüzde yaygın olarak bilgisayar programlarını yazmak için JavaScript, C # ve Python gibi programlama dilleri kullanırlar.

Bilgisayar kodu, her şeyin bilgisayarlar, telefonlar, oyun konsolları, tabletler ve hatta çamaşır makineleri gibi günlük cihazların yanı sıra bankacılık alanında, araç içi sistemlerdeki gömülü sistemler üzerinde olmasını sağlar. Artık baktığınız her yerde kodlarla çalışan cihazlar görebilirsiniz.

Bir programcının bir tesisatçı gibi düşünmesi gerekir. Bir tesisatçı büyük bir alet torbası ve yedek parçalar ile işe başlar. Bir süre sonra sorunla karşılaştığında çantasını açacak ve çeşitli alet ve parçalar kullanarak yeni bir parça üretecek, bunu yerine takarak problemini çözecektir. Programlama da şu şekildedir: Çözülmesi gereken bir sorununuz var. Bu durumda bir programlama dili ve komutları içeren büyük bir paket (alet çantası) var. Soruna bir süre bakarsınız, nasıl çözüleceğini hesaplar ve elindeki sorunun çözümü için o paket içerisindeki komutları bir araya getirirsiniz. Programlama sanatı, sorunun her bir bölümünü çözmek için hangi püf noktalarını kullanmanız gerektiğini bilmektir.

- Rob Miles, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Hull Üniversitesi

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN