MAKALELER

Çocuklar için Zaman Yönetimi

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 09 Nisan 2018

çocuklar için zaman yönetimi

Zaman yönetimi genellikle yetişkin bireylerde önemli olarak görülmekte iken bu alışkanlığın henüz çocuk yaşlarda kazandırılması, çocukların planlama ve organizasyon becerilerini edinme konusunda son derece destek olmaktadır. Çocuklarınız için yürüteceğiniz zaman planlaması konusunda özel okullar da görevli PDR uzmanlarından destek alabilir, özel okullara yerleştirdiğiniz çocuklarınızın derslerde ki verimliliğinin yanı sıra kişisel gelişimleri ve sorumluluk bilinçlerinde de gelişmeler kaydedildiğini görebilirsiniz.

Çocuklarınız için zaman ilerledikçe okul çalışmaları ve kişisel çalışmaların yanı sıra aile zamanı ve sosyal zamanlarda meydana gelen çakışmalarda zaman yönetimi becerisi edinmeyen çocuklar aktiviteleri konusunda bocalamaya düşebileceklerdir. Yoğun bir süreç geçiren çocuklar okul ile ev ve sosyal yaşamlarında ki sorumluluklarını yerine getirirken yetersiz kalabilmektedirler. Bunun önüne küçük yaşlardan itibaren geçildiği takdirde çocuklar, daha kaliteli bir zaman yönetimine sahip olabileceklerdir. 

Okul Öncesi Dönem ve Zaman Yönetimi

okul öncesi dönem ve zaman yönetimi

Özel okullar bünyesinde görevli PDR uzmanları, çocuklara zaman yönetimi ve zaman planlamasını aşılayabilmek adına ebeveynlerin evlerinde renkli bir takvim ile sayıları rahatlıkla okunan bir saat bulundurmalarını tavsiye etmektedir. Hazır takvimler yerine çocuğunuz ile birlikte kendi zevk ve tercihlerinize göre de bir takvim oluşturabilirsiniz.

Çocuklarınız için o ay yahut hafta içerisinde önemli olan günleri not aldırabilir ve resimler ile destekleyebilirsiniz. Yerine getirmesi gerekli olan sorumluluklarda ayrıca yer almalıdır. Bu sayede çocuğunuz, sorumluluklarını daha iyi hatırlayacak ve yerine getirdiği her sorumluluğun üzerine attığı bir çizik ile kendini iyi hissedebilecektir.

Okul Çağındaki Çocuklarda Zaman Yönetimi

okul çağındaki çocuklardaki zaman yönetimi

Okul çağında ki çocukların zaman algısı gelişimsel döneme nazaran daha fazla gelişmiştir. Yine alanına son derece hakim olan PDR uzmanları, çocuğunuz ile gün ve zamanları ayırarak, bu süre zarflarında nasıl bir yol izleyeceği nasıl etkiler gerçekleştirebileceğini planlamak istemektedirler. Planlanan etkinlikleri, önemli günleri, geziler ile doğum günleri not aldırabilirsiniz.

Çocuklarda zaman yönetimi kontrolü sağlayabilmek için sizlerde onlara zaman tanıyarak işe başlayabilirsiniz. Yapılması gerekenleri anında söylemek yerine örneğin yarım saat kadar önce söyleyerek hatırlatmalarda bulunabilirsiniz. İyi bir örnek olmanız özellikle gelişme döneminde ki çocuklar için hayli önemlidir. Zamanınızı yönetme konusunda iyi bir rol model olmanız da onların bu alışkanlığı edinmesi konusunda önemlidir. Sizlerde çocukların daha prestijli bir hayat sürmelerinde etkili olan zaman yönetimi konusunda özel okullar bünyesinde görevli PDR uzmanlarından destek alabilirsiniz.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN