MAKALELER

Çocuklar ve İşbirlikli Öğrenme

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 25 Nisan 2018

çocuklar ve öğrenme

Çocukların öğrenmelerine destek sunacak pek çok çeşit bulunmaktadır. Bu çeşitli modeller dahilinde sizlerde çocuklarınız için en doğru öğrenme metodunu keşfederek ona zengin bir öğrenme yolu sunabilirsiniz.  

Yeni nesil öğrenme modeli ile çocuklar bilgiye daha kolay ulaşabilmektedir. Bunun yanında paylaşıma açık olduklarından daha mutlu bireyler olarak yetişmektedir. Bunu sağlayan en önemli nedenlerden biri de özel okullar bünyesinde gerçekten alanında uzman öğretmenler ve PDR uzmanlarının olmasıdır. Öğrenciler ile öğretmenlerin aralarının iyi olması halinde derslere karşı daha ilgili ve daha paylaşımcı çocukların yetişmesi kaçınılmaz olacaktır. 

çocuklar ve özel okullar

Yeni kuşak çocuklar eski dönem çocuklarına göre ezber mantığının hayli ötesinde kalmaktadır. Bu çocuklar eğlenirken öğrenmek ve paylaşmak, ortak yönleri keşfetmek istemektedir. Bu süreç te az evvel bahsettiğimiz gibi enerjisini her daim yüksek tutan, mesleğini seven öğretmenler sayesinde mümkün olmaktadır.  

Sorgulayan, Düşünen ve Araştıran Bir Nesil Geliyor! 

sorgulayan çocuk

Değişen sistemler dahilinde eğitimin amacı artık bilgileri aktarmaktan çok ötede kalmaktadır. Ezber mantığından ziyade öğrenmeye dikkat çeken ve problem çözme becerisini geliştiren öğrenciler yetişmektedir.  

Öğrenciler; karşılaşmış olduğu durumlar da problem çözme becerilerinin gelişmiş olması halinde daha mutlu yetişeceklerdir. İşbirlikli öğrenme modelinde çocuklar yaşadıkları hem toplumsal hem de sosyal çevreye adaptasyonlarını güçlendirmektedir.  

Bulduğu bilgileri sorgulayarak bu süreçleri grup çalışmasında deneyimleyen öğrencilerin yetiştirilmesi onların gelecekte ki hayatlarında da başarılı olmasını sağlamaktadır.  

İşbirlikli Öğrenmenin Faydaları Nelerdir? 

işbirlikli öğrenme

İşbirlikli eğitim modelinin temelinde empatik dinleme ile öğrendiklerini paylaşmak yatmaktadır. Özellikle kişi sayısının az olduğu gruplarda etkileşimli öğrenme daha yoğun yaşanmaktadır. Zaten özel okullar bünyesinde ki sınıfların az mevcutlu olmasının temelinde de bu yatmaktadır. Öğrenciler az sayıda ki grup ile bu anlamda daha iyi etkileşim kurmaktadır. Şimdi ise sizlere işbirlikli öğrenmenin faydalarından bahsedelim. 

  1. Başarı ve başarısızlığı birlikte yaşayarak, bunları güçlü birer deneyim olarak hayatlarına katarlar.  
  2. Kazanılan başarılarda paylarının olduğunu bilerek kendilerine olan güvenlerini zenginleştirirler.  
  3. Sosyal becerileri ile br gruba ait olma duyguları gelişme gösterir.  
  4. Konuşma kabiliyetinin yanında dinlemeyi de öğrenirler.  
  5. Farklı fikirlere açık olurlar ve bu şekilde vizyonlarını geliştirirler. 
  6. Kendi fikirlerini savunma gücünü edinirler.  
  7. Rekabetçi olmak yerine paylaşımcı olmayı bilirler. Ortak bir başarı elde edebilmek için birbirini desteklemeyi ve yardım etmeyi öğrenirler. 

Öğrencilerin amaçları ile bu amaçlara ulaşabilmek için çalışma yöntemlerini öğreniyor olması, grup içerisinde bürüneceği role karar vererek bunu uygulaması, işbirliği için pratik geliştirmesi ve zayıf olduğu konuları görmesi, arkadaşlarının güçlü ve zayıf yanlarını görerek işbirliği yaklaşımını değiştirmesi de öğrencilerin kazanımları arasında yer almaktadır. 

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN