MAKALELER

Çocuklarda Dikkati Arttıran En Etkili Yöntemler

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 18 Nisan 2018

çocuklarda dikkat dağınıklığı

Gelen bahar ile birlikte metabolizmalarında artış görülen çocukların, enerjileri de hızlanmakta ve derslere karşı motivasyon sorunu doğmaktadır. Özel okul bünyesinde eğitim alan çocuklara okulda görevli olan PDR uzmanları dikkatlerini artırabilmek amacı ile çeşitli desteklerde bulunmaktadır. Çocuklarda dikkati korumak için gerekli olan birtakım noktalardan bahsetmek isteriz. 

  1. Çalışmak için gerekli isteği uyandıracak bir düzen olmalı. 
  2. Denge oyunları oynaması için imkân sunmalısınız.  
  3. Hareketli faaliyetlerde bulunması her zaman önemlidir.  
  4. Sanatsal ve sportif aktivitelere yönlendirmelisiniz. 
  5. Söylediklerinizi tekrarlatmanız da dikkat kesilmesini sağlamaktadır.  
  6. Bir görüntü ardından gözlerini kapatmasını ve o görüntüyü anlatmasını isteyebilirsiniz.  

Dikkatli olunmasını sağlayan beynin frontal lobu aktif bir şekilde tutulmalıdır. Peki frontal lobun görevleri nelerdir, dediğinizi duyar gibiyiz. Şimdi sizlere frontal lobun görevlerinden bahsedelim. Davranışları kontrol altında tutma, uygun olmayan tepkileri baskılama ve alınan bilgileri sıraya koymak ile geleceğe ilişkin plan yapmak frontal lobun görevleri arasında sayılmaktadır.  

Dikkat dağınıklığı yaşayan öğrenciler konuları çabuk unutmaktadır. Belirli oranda ki dikkat, beynin bilgiyi işlemesi ve anlamlandırması için vazgeçilemeyen temel koşullar arasında sayılmaktadır.  

Olumlu İletişim Çocukların Dikkatini Artırıyor 

çocuklar ile olumlu etkileşim

Çocukların olumsuz tutumu yahut ders başarısında ki düşüş karşısında onlara karşı negatif bir tutum sergilemek çocukların konsantrasyonlarını tamamen bozmaktadır. Özel okullarda eğitim alan çocuklar, alanlarında uzmanlaşmış öğretmenler sayesinde birbiri ile daha kaliteli bir iletişim yaşamaktadır.  

Dikkat sorunu yaşayan çocuklarda ilk etapta özgüven aşısı sağlanmalıdır. Özgüven sayesinde çocukların benlik saygısı artacak ve davranışlarını daha rahat ortaya koyabilecek ve bunları acaba yapsam mı yapmasam mı diye muallakta kalmayacaktır.  

Çocuklar takdir edildikçe ve zaman zaman anlamı olan ödüller sunuldukça sevildiğini hissedecek ve sevginin beraberinde gelen başarıyı da fark edecektir.  

Egzersiz ve Spor Dikkati Artırıyor 

özel okullar ve spor eğitimi

Nefes alma ve egzersiz ile diğer spor alanları çocukların dikkatlerini artırmaktadır. Öncesinde gerçekleştirilen çalışmaların, spor aktivitelerinin ardından gelen başarıları saptamış olup, sporun bu alanda hayli olumlu etkisi olduğunu da göstermektedir.

Özel okullar bünyesinde görevli beden eğitimi öğretmenleri çocuklarda dikkati yakalayacak egzersiz çalışmaları ile de destek vermeye devam etmektedir.  

Gerek egzersiz ve gerekse düzenli, doğru nefes alıp verme durumlarında beyinde ki kan dolaşımının bundan olumlu etkilenerek dikkatte meydana gelen artışları doğurduğunu da göstermiştir. Sizlerde özel okullarda sunulan desteğe ilave olarak çocuklarınız için bahsettiğimiz konuları değerlendirerek onlara destek sağlayabilirsiniz.  

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN