MAKALELER

Çocuklarda Düşünme Becerilerini Geliştirme Yolları Nelerdir?

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 01 Mayıs 2018

çocuklarda düşünme becerileri

Gelişen rekabetçi dünya şartları ile çocuklarımıza, performanslarını sonuna kadar en verimli şekilde kullanabilmeleri adına düşünme becerileri konusunda destek sunmamız gerekmektedir. 

Gelecekte başarılı olabilmeleri için küçük yaşta sunulması gerekli olan bu eğitimler ile çocuklar, ileri de daha kaliteli ve daha eğlenceli bir hayat sürebileceklerdir.  

Aynı zamanda bilinçli birer çocuk olarak yetiştirilmeleri onların kariyerlerine yönelik sağlıklı kararlar verebilmesi ve bu hedeflere erişebilmek için istikrarlı adımlar atmasını sağlamaktadır. 

Düşünme becerilerinin ne olduğundan bahsetmeden evvel, ilk olarak düşünmenin ne anlama geldiğinden bahsedelim. Düşünmek; hayal kurmak ve beyni taramak aynı zamanda zihinsel bir işlem olmaktadır. Düşünmek insanın kendi kendine sorular sorarak bunlara cevap aramasıdır.

Çocuklarda ki Düşünme Becerilerinin Geliştirilmesinde Ebeveyn’in Etkisi Nedir? 

çocuklar ve özel okullar

Çocukların düşünme becerilerinin geliştirilmesi noktasında büyükler de beyinleri aktif hale getirecek sorular sorma konusunda hassas olmalıdır. Büyükler tarafından soruluyor olan sorular; basit ve uygun kelimelerden oluşmalıdır ki bu durumda da farklı düşünme becerileri geliştirilebilmektedir.  

Çocuklarda düşünme becerileri geliştirilirken özel okullarda ki PDR uzmanlarından mutlak surette destek alınmalıdır. Bu uzmanlar ile birlikte sizlerde çocuklarınız için daha kaliteli bir rol model olabilir, onların düşünme becerisi kazanması konusunda etkin olabilirsiniz. 

Düşünme Becerilerinin Geliştirilmesi   

çocuklar için en iyi özel okullar

Düşünme becerilerinin geliştirilmesinde takip edeceğiniz birkaç adım bulunmaktadır. Bu adımlardan sizler için kısaca bahsedelim.

Öğrenme becerilerinin geliştirilmesi, Anlama becerinin geliştirilmesi, Uygulama becerilerinin geliştirilmesi, Analiz becerilerinin geliştirilmesi, çocukların anlama becerilerinin geliştirilmesi konusunda atılması gerekli olan adımladır. Şimdi sizler için bu adımları daha detaylı ele alalım.

Öğrenme becerilerinin geliştirilmesi 

Öğrenme becerilerinin geliştirilmesi için belirle, listele, nasıl ve ne gibi anlaşılması hayli kolay kelimeler kullanılmalıdır. Bu kelimelerin kolay anlaşılmasından ötürü çocuklar vcevağ sunarken daha uygun bir algılama seviyesine ulaşmış olur.  

Anlama becerilerinin geliştirilmesi  

Sunulmuş olan bilgi ve diğer şeylerin birleştirilmesi sureti ile gerçekte ifade ediliyor olan anlam ile mesajın algılanarak anlaşılmasını ifade etmektedir. Örnek sorulardan bahsetmek gerekiyor ise; arkadaşını bize tanıtır mısın, olabilir.  

Uygulama Becerilerinin Geliştirilmesi 

Daha önceden edinilerek kavranmış olan bilgiler ve detayların uygulanarak yeni sonuçlar çıkartılmasına denilmektedir.  Çocukların öğrenmiş olduğu bilgileri başka ortamda kullanılmasına yönelik sorular ile çocuklarınızı yönlendirebilirsiniz.  Bu becerileri geliştirmek için çocukların öğrenerek anladığı bilgileri başka ortamlara adapte etmesini teşvik eden ifadeler kullanılması çocuklar için doğru olacaktır.  

Analiz becerilerinin geliştirilmesi  

Bir konunun algısında kolaylık yakalayabilmek için onu daha küçük parçalara ayırmak ve incelemek esas alınmaktadır. Çocukların bu tip öğrenmeyi etkin olarak kullanabilmesi için ‘arada ki fark nedir, adım adım anlatabilir misiniz?’ gibi sorulara cevap vermeniz gerekmektedir.  

Toparlayacak olur isek öğrenme ve beyinde ki gelişimler; kişinin kendine sorular sorması ve bu sorulara cevap edinmesi ile sağlanmaktadır. Sizlerde çocuklarınız için düşünme becerileri geliştirmesi konusunda destek vererek daha kaliteli bir hayat sunabilirsiniz.  

 

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN