MAKALELER

Çocuklarda Empati Geliştirmenin Önemi Nedir?

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 08 Mayıs 2018

çocuklarda-empati

Çocuklarda empati geliştirmenin öneminden bahsetmeden evvel; bilmeyenler için empati nedir sorusuna cevap sunalım.  

Kelime anlamı itibari ile empati; bir başkasının duyguları ile içerisinde bulunduğu durum ve davranışlarında ki motivasyonu anlamak, bir başkasının bizden farklı olduğunu bilerek birinin hali hazırda yaşamış olduğu durumda kendinizi onun yerine koyarak düşünme ve hissetmeye çalışma biçimidir.  

Günlük hayatta en sık karşılaştığımız kelimelerden biri olan empatiyi, henüz küçük yaşlardan itibaren çocuklara aşılayabilmek ciddi önem arz etmektedir.  Şimdi sizler için empatinin önemini detaylı bir şekilde ele alalım. 

Çocuklarda Empati Nasıl Geliştirilir?

çocuklarda-empati-nasıl-gelişir

Sadece çocuklarda değil, büyük bireylerde de empati geliştirmenin destekleyicileri mevcuttur. Peki çocuğun empati yeteneğini geliştirmek adına yapılan bu destekleyiciler nelerdir, sorusunu duyar gibiyiz. Gelin hep birlikte bunları ele alalım. 

  1. Aynalama 
  2. İletişim dili 
  3. Hikâye okumak 
  4. Duyguları anlamak  
  5. Duyguları yorumlamak 
  6. Yardım etme davranışlarında rolleri canlandırmak 
  7. Çatışma durumlarına çözüm üretebilmek gibi unsurlar, ebeveynlerinden ve özel okullar bünyesinde görevli öğretmenlerden almış oldukları destekler ile çocukların empati yeteneklerinin gelişmesi konusunda destek sunmaktadır. 

Sizlerde bahsi geçen unsurlar konusunda hassas olur iseniz çocuklarınızın empati yeteneklerinin gelişmesi konusuna destek sunmuş olursunuz.  

Bu sayede hem çocuklarınız için hem de çevresinde olan bireyler ve diğer çocuklar için daha huzurlu bir ortam yaratabilirsiniz. 

Çocuklarda Empati Neden Önemlidir?

çocuklarda-empati-neden-önemli

Empati sahibi olan bireylerin insan ilişkileri daha kuvvetli olmaktadır. Empati ile birlikte bireyler daha iyi bir takım oyuncusu olabilir, dünyayı diğerlerinin aksine daha zengin bir bakış açısı ile karşılamayı öğrenebilmektedir. 

Diğer insanların olaylara neden farklı şekillerde yaklaştığını algılayabilmek ile hayatınıza bambaşka bir huzur katabilirsiniz. Aynı zamanda empati yeteneğinin gelişmesi, ileri de faaliyet gösterecekleri alanda sunacakları ürünler ile hizmetlerinin de kalitesini artıracaktır. Bu şekilde müşteri memnuniyeti yaratarak hedefledikleri başarı merdivenlerini tırmanabileceklerdir.  

Başka insanların problemlerine odaklanıldığı zaman aslında sorunların o kadar da büyütülecek olmadığını anlayabildiğiniz zaman hem siz hem de diğer insanlar daha mutlu bir yaşam sürdürebileceklerdir.  

Sizlerde gerektiğinde özel okullar bünyesinde görevli PDR uzmanlarına danışarak çocuklarınızın daha kaliteli eğitimi için nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında bilgi edinebilirsiniz. Çocuklar ve onların eğitimleri, kişisel gelişimleri ile ilgili detaylara erişebilmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN