MAKALELER

Çocuklarda Okuma Alışkanlıkları Neden Önemlidir?

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 01 Ağustos 2018

Okumak, çocuğun hayatta başarılı olmayı öğrenmek için ihtiyaç duyduğu en temel becerilerden biridir. İyi okuma alışkanlıklarını geliştirmek, çocuğunuzu geleceği için sadece akademik olarak değil, günlük hayatta da hayati önem taşımaktadır.

İyi okuma alışkanlıkları çocuğunuzun gelişimi için neler yapabilir? İşte çocuklarda okuma alışkanlıklarını geliştirmeniz için bu makalemizde sizlere beş neden ve önemlerinden bahsedeceğiz.

Okumak kelime dağarcığını geliştir: Çocuğunuz ne kadar çok okursa, o kadar çok yeni kelimeler kelime dağarcığına girer. Okuma, normal konuşmanın bir parçası olarak kullanamayacağınız sözcüklere ve kelime öbeklerine maruz kalmanıza olanak tanır.

Okumak dikkati artırır: Erken yaşlardan itibaren iyi okuma alışkanlıklarına teşvik etmek, çocuğunuzun dikkat süresini geliştirir ve daha iyi daha uzun süre odaklanmalarına olanak tanır. Okuma alışkanlığı bugünlerde çocuklardaki zayıf dikkatin salgınına karşı mücadele ediyor.

İyi okuma alışkanlıkları çocukları okula hazırlar: Okula gitmeden önce fazla zaman harcayan çocuklar, gelecekteki sınıflarında okuma odaklı öğrenme ortamına uyum sağlamak için daha kolay bir zamana sahip olurlar.

Okuma alışkanlıklarını geliştirmek, hayat boyu süren bir kitap sevgisine yol açar: Erken yaşlardan itibaren düzenli olarak okumaya başlayan çocukların, daha sonra yaşamaktan keyif almalarını sağlamaktadır. Bu onların eğitim ve öğretim dönemlerinde daha başarılı olmalarını sağlayacaktır.

Okumak, bilgi için susuzluğu teşvik eder:  İyi okuma alışkanlığı olan çocuklar, çevrelerindeki dünya hakkında daha fazla şey öğrenmelerini ve diğer kültürlere ilgi duymalarını sağlar. Okumak soru sormaya ve cevap aramaya yol açar, yani çocuklar her gün daha fazla şey öğrenirler.

Çocuklarınıza iyi okuma alışkanlıklarını öğretebilir ve bunları okuma için motive edebilirsiniz:

  1. Onlara mümkün olduğunca erken yaşta okuma alışkanlığı kazandırın
  2. Kendinize ve çocuğunuza okumak için zaman ayırıp iyi okuma alışkanlıklarını modelleyebilirsiniz.
  3. Çocuğunuzun okuduğu içerik hakkında konuşmaları teşvik edin.

İyi okuma alışkanlıklarını teşvik etmek ve onları modellemek, bir ebeveyni okuma sevgisi olarak bir rol modeli olarak seçer. Erken okuma başarılarının iyileştirilmeleri ve öğrenme motivasyonunun anahtarı olduğunu göstermektedir.

Çocuklar İyi Okumaya Nasıl Teşvik Edilir?

Çocuklara okuma alışkanlıklarını teşvik etmenin anahtarı evde onlar ile birlikte okumak olacaktır. Sıklıkla bir araya gelerek, çocuğunuz, okumaya dair bir motivasyon gelişmesine yardımcı olarak okumalarını ilk elden öğrenmelerine olanak tanır.

Bununla birlikte, her öğrenci bilgiyi farklı şekilde öğrenir ve işler. Bu bazı çocukların doğal bir okuma sevgisine sahip olabileceği anlamına gelir ve bazıları için de sıkıcı olabilir. Çocuğunuz ikinci kategoriye düşerse, korkmayın. Ebeveynler olarak, çocuğunuzu okumak için motive etmeniz gerekecektir.

Her çocuk okumayı sevmez. Çocukların okumayı sevmesinin bazı yaygın nedenleri şunlardır:

  1. Çocuğunuzun okuması zor olabilir
  2. Çocuğunuz henüz doğru kitabı bulamadı

İyi haber şu ki nedenini bildiğiniz zaman, çocuğunuzun okumayı sevmediği konuyu ele alabilir ve daha keyifli kitaplar ile okumaya başlatabilirsiniz.

Okumayı eğlenceli hale getirmeyi öğrenerek, çocuğunuzun okuma sevgisini geliştirmesi, daha iyi okuma alışkanlıklarını teşvik etmesi ve öğrenmeyi kolaylaştırması daha kolay olacaktır.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN