MAKALELER

Çocuklarda Problem Çözme Becerilerinin Geliştirilmesi

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 03 Ağustos 2018

Çocukların birbirleri ile etkileşime girdiği ve karar alma sürecine katıldığı erken çocukluk dönemleri, çocukların problem çözme yeteneklerini geliştirmek için sayısız fırsat sunmaktadır. Çocuklar problem çözme becerilerini sürekli kullanırlar.

Çocukların öğrenimini çoğunlukla duygusal, sosyal, yaratıcı, bilişsel ve fiziksel olarak ayırırız. Ancak, çocukları izledikçe, problem çözmenin tüm bu gelişim alanlarını kapsadığını ortaya koymaktadır. Bu nedenle çocuklarda yaratıcı düşünme ve eleştirel düşünme becerileri problem çözmenin temel bileşenleridir.

Çocuklarda yaratıcı düşünce: Bir problemi çok farklı şekillerde bakam yeteneğidir. Bu bir şeyler yapmanın, yeni fikirler üretmenin veya malzemeleri benzersiz şekillerde kullanmanın farklı bir yolunu görmeyi içerebilir. Yaratıcı düşünür olmanın temeli, risk alma, deney yapma ve hatta hata yapma isteğidir.

Yaratıcı düşünceyi teşvik etmenin bir parçası, çocukların hem akıcı hem de esnek düşünenler olmasına yardımcı olmaktadır. Akıcı düşünürlerin fikir üretme yeteneği vardır. Esnek düşünen çocuklar ise birçok olanağı görmekte ya da nesneleri durumları yeni şekillerde görebilmektedir.

Çocuklarda eleştirel düşünme: Bir problemi veya bir fikri zihinsel olarak parçalara ayırıp bunları analiz etme kabiliyetidir. Benzerlikleri ve farklılıkları sıralamak, sınıflandırmak ve karşılaştırmak bu önemli becerinin bir parçasıdır. Eleştirel düşünceye mantıksal düşünme de denebilir.

Çocukların Problem Çözme Becerilerine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz

Çocuklar ilk olarak problem çözme becerilerini öğrenmelidirler. Çocuklar zor durumlar ile karşılaştıklarında daha emin olmalarına yardımcı olacak çözümlere ve sorunlara alternatif düşünmelere teşvik edilmelidir. Problem çözme becerilerini öğrenen çocuklar, yaşamları boyunca bunları geliştirecek ve kullanacaklardır.

Çocuklara problem çözme becerilerini öğretmek için bazı genel adımlar şunlardır:

  1. Çocuklar kavga ettiğinde, öfkeli veya üzgün ise sorunu tanımlayın. Çocuklar size sorunlarını anlatmak istediklerinde sakin ve yargısız olmanız gerekmektedir. Çocuklar kendi perspektiflerinden bir şeyler görürler ve eylemlerinin diğer çocukları nasıl etkilediğinin farkında dahi olmayabilirler. Çocukların kendi duygularını tanımlamasına ve başkalarının duygularını tanımasına yardımcı olmak önemli bir adımdır.
  2. Çatışma-çözme hedefini çocukların kurmasına yardım edin ve bu durumda ne olmasını istediklerini anlamaya çalışın. Çocuklar net hedeflere sahip olduğunda, çözümleri düşünmek daha kolay olacaktır.
  3. Çocukların sorunlarına odaklanmasına yardımcı olun ve hedeflerine ulaşmak için neler yapabileceklerini sorun. Çocuklar alternatifler sunduğunda, fikirlerini yineleyin ve başka neler yapabileceklerini sorun. Fikirlerini eleştirmeyin bunun yerine çocuklara sorular sorarak daha fazla çözüm isteyin. Alternatifleri düşünmezler ise başka birinin durumu nasıl ele alabileceğini hayal etmelerini isteyin.

Çocuklar fikirlerini ve alternatiflerini oluşturduktan sonra, sonuçları değerlendirmelerine yardımcı olurlar. Yetişkinler çocukların fikirlerini değerlendirmeye ve niçin kabul edebilir olduklarını görmeye teşvik eder.

Kısacası, çocuklar fikirlerini değerlendirdikten sonra, yetişkinler sorunu yeniden ifade etmeli, fikirlerini özetlemeli ve çocukların hangi eylemleri denemek istediğine karar vermeliler. Çocuklar işe yaramayacağını düşündüğünüz bir fikir seçerse, alternatiflerin ne olduğunu ve neyi denemeleri gerektiğini bilmelerini sağlayın.

Problem Çözme Becerileri Okul Öncesi Başlar

Problem çözme sadece yetişkinler tarafından kullanılan bir beceri değildir, okulöncesi dönemde problem çözme becerileri için bir temel oluşturmak önemlidir. Problem çözme çocuklar tarafından aynı şekilde öğrenilir ve yetişkinleri izleyerek bütün fikirleri denerler ve uygulayarak sonuçlara varırlar.

Bazı çocuklar problemlerin bir şekilde nasıl çözüleceğini öğrenirken, diğerleri de başkalarının bir çözüm bulmasını beklerler. Çocuklara modelleme, koçluk ve yetişkin yardımı ile her gün düzenli olarak problem çözme becerileri öğretilebilir. Problem çözme sürecine başlamadan önce çocuğun bir problem olduğunu anlaması gerekmektedir.

Geleceğe umutla bakan çocuklar yetiştirmek için ebeveynlerin çocuklarına ihtiyaç duydukları an yardım etmeleri ve onları cesaretlendirmeleri gerekmektedir. Bu şekilde çocuklarınız sosyal ve duygusal beceriler kazanarak gelişim süreçlerinde daha aktif bir sürece girebilirler.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN