MAKALELER

Çocukların Başarısı ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 07 Nisan 2018

çocukların başarısı ve özel okullar

Küçük bireylerin özellikle keşfetme dönemlerinde verilen eğitimler onların hayatlarının ileri ki dönemlerinde destek sunmaktadır. Bu neden ile sizler bildiğiniz yoldan gitmeden evvel o yolu çocuklara nasıl göstereceğinizi ve aslında doğru yolun olup olmadığının tespiti yapılmalıdır. Çocukların başarıları etkileyen pek çok unsur vardır. Şimdi bu unsurlardan sizler için kısaca bahsedelim.

Çocukların Zekâları ile Değil Başarıları ile Övmelisiniz

özel okullar ve çocukların zekası

Çocuklar konu olunca yapılan en büyük yanlışlardan biri de sürekli olarak onların zekâlarına övgü dolu sözler de bulunmaktır.  Aslında önemli olan ise zekâları değil gayretleri neticesinde gelen başarılarıdır. Başarılarını zekâya bağladığınız takdirde çocuklar, direkt olarak başarının zekâya, başarısızlığın ise zekâ geriliğine bağlı olduğunu düşünmektedir. İleri ki dönemlerde ise bu düşüncelerinden ötürü başarısız olduğu her konudan kaçmaya başlamaktadır.

Başarı konusunda birbirinden farklı unsurlar etkili olmaktadır ve zekâ bunların %40 civarını karşılamaktadır. Bunun dışında kalan %60’lık kısmını ise çevre ile çalışmak ve motivasyon ile yetenek karşılamaktadır. Hali ile çocuklara başarıyı yakalayabilmelerinin ellerinde olduğundan bahsetmeniz çocukların başarısını etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. İstanbul özel okulları sayesinde sizlerde alanında uzman branş ve rehber öğretmenleri ile çalışabilir, aynı zamanda çocuklarınızın eğitimini en kaliteli şekilde almasını sağlayabilirsiniz.

Diğer Çocuklar ile Kıyaslanma

en başarılı çocuklar ve özel okullar

Her çocuğun özel olduğunu sürekli dile getiren İstanbul özel okulları pdr uzmanları, çocukların diğer çocuklar ile kıyaslanmalarının son derece yanlış olduğunu ifade etmektedir. Çocukların başarıyı kovalaması için bir başka çocuk ile değil kendi ile çarpışmasını sağlayabilirsiniz.

Her isnanın belirli bir kapasitesi olmak ile birlikte, alabileceğinden fazlasını bir anda yüklemeye çalışmak onları yoracak ve kendilerini kötü hissetmelerine neden olacaktır. Yine uzmanların vardıkları kanıya göre her çocuk kendi becerisi ve yeteneğine uygun branşlarda aktif olmaktadır. Çocuklara başarılı olabileceklerini hatırlatmak için bir başka çocuk ile kıyaslamak son derece yanlış olmak ile birlikte onların tüm verimliliğini engellemektedir. Bu tür bir kıyaslama yerine sorumluluklarını daha doğru ifadeler ile hatırlatmalı ve bu konuda onları bilinçlendirmelisiniz.

Ödüller Aslında Bir Rüşvet midir?

başarılı çocuklar ve kolej hayatları

İstanbul özel okulları bünyesinde görev yapan pek çok PDR uzmanının vermiş olduğu yanıtlar neticesinde teşvik olarak bildiğimiz ödüllerin aslında birer rüşvet olabileceğini de hatırlamakta fayda bulunmaktadır. Çocuklara ödevlerini yapmak için ödül seçeneğini sunduğunuz takdirde, bir diğer seçenekte yapmamalarını kabul etmek olacaktır.’ Yaparsan ödülün bu ‘ gibi bir ifade ile çocuklarınıza aslında aklında olmayan diğer seçeneği de sunmuş olacaksınız.

Yapacağı her ödev yahut yerine getirmesi gereken her sorumluluğunda bir ödül sunduğunuz takdirde çocuklar yapması gerekenlerin aslında zararlı olduğunu ve ailesinin baskısı ile yaptığını düşünmeye başlayacaktır. Bu neden ile çocuklar ödevlerini yapmak istemediklerin de onları ödül ile kandırmak yerine asıl sebeplerini irdelemelisiniz. Ödevini anlamamış olabilir yahut yapacağı ödevler onun ilgisini çekmiyor olabilir. Yapmaya yetisi olmayabilir yahut konsantre sorunu yaşıyor olabilir. Sizlerde bu gibi sorunları İstanbul Özel Okulları pdr uzmanları ile paylaşarak çocuklarınız için nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

  • profil
    Bahar 09 Nisan 2018

    Yazılarınızı büyük bir ilgi ile takip ediyor, çocuklarımıza nasıl davranmamız gerektiği konusunda bilgi sahibi oluyoruz. Emeğinize sağlık.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN