MAKALELER

Çocuklara Kendini Korumayı Öğretmenin Yolları Nelerdir?

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 16 Temmuz 2018

Son günlerde çocuk istismar haberlerinin artış göstermesi ile birlikte onların, daha güvenli bir ortamda yetişebilmelerini sağlamak ilk görevlerimiz arasında sayılmaktadır. İstismar durumu ile karşı karşıya kalan çocukların kendilerini nasıl koruması gerektiği hakkında bilgi sahibi olması halinde, hayatı boyunca kendini korumayı başarabilecektir.

Peki, çocukların bu korumayı nasıl gerçekleştirmesi gerekir? Gelin el birliği ile bu konuyu ele alalım.

Cinsel istismara uğrama oranları ne yazık ki ülkemizde hayli fazla olmak ile birlikte kolaylıkla ifade edilebilen bir durum değildir.

İstismar ile karşı karşıya kalan bireyler sosyal baskılar ile karşılaşmaktan korktukları için, çocuklar ise korktukları için bu durumu saklama eğiliminde olmaktadır. Bu nedenlerden ötürü bu sapkınlığa dair gerçek veriler net bir şekilde ortaya dökülememektedir.

İstismar hayli travmatik bir durumken bunların çoğunluk ile mağdurun tanıdığı bir erkek olması yani; uzak aileden kuzen, amca, dayı gibi yahut üvey baba, komşu, öğretmen ya da benzeri bir otorite figürü ve hatta ne yazık ki çekirdek aileden dahi yani abi ya da baba gibi sapkınların olması bu dehşeti giderek artırmaktadır. Bu durumda ne yapmalı? Olası tehdit dolu çevreye karşı kendini korumayı çocuklara öğretmek yapılması gerekenlerin başında yer alıyor.

Özel Bölge Kavramı Öğretilmelidir!

Çocukların küçük yaşlardan itibaren özel bölgelerinin nereleri olduğu hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. İç çamaşırlarının içerisinde kalan kısımların özel bölgesi olduğunu bilmeli ve özel bölgeleri anne, baba ile muayene sırasında doktorların dışında kimsenin dokunmaması gerektiğinin öğretilmesi gerekir.

İyi & Kötü Dokunuş!

Çocukların özel bölgelerinin farkında olması, ebeveyn olarak işin bittiği anlamına elbette ki gelmemektedir. Özel bölgenin ardından iyi ve kötü dokunuş kavramlarının da yaşlarına uygun bir şekilde öğretilmesi gerekmektedir.

Çocukların kendilerini güvende hissettikleri tüm dokunuşlar iyi dokunuş olurken, güvende hissetmediği, korkutan ve kaygılandıran yahut canını yakan dokunuşlar kötü dokunuşlardır. Bu dokunuşlardan kimseye haber vermemesini söylemek, özel bölgelerine dokunmak yahut dudağından öpmek, kucağına oturtmak bunların hepsi kötü dokunuşa dâhil olmaktadır.

Hassas Denge Sağlamalısınız!

Çocuklara bu eğitimleri vermek ilk etapta ailelere zor gelebilmektedir. Ancak bu bilgilerin, çocukların tamamen yararına olduğunu sürekli olarak kendinize hatırlatmanız halinde süreci daha kolay neticelendirebilirsiniz.

Bilgilendirme esnasında gereksiz ayrıntı vermek çoğu çocuğu endişelendirebilir. Buna neden olmamak adına sürekli tekrarlamaktansa yalın bir dil ile ifade etmek daha sağlıklı olacaktır. Ancak bu konuşmayı gerçekleştirirken de durumun olduğundan önemsiz görünmesine neden olmamalısınız.

Tüm bunları uygun bir dil ile anlattım. Peki, başka ne yapmalıyım?

Yukarıda bahsi geçen eğitimlerin ardından bu gibi bir durum ile karşılaştığında ne yapması gerektiğini de ayrıca anlatmalısınız.

Ebeveynleri dışında onları okuldan kimsenin alamayacağı, vücuduna hiç kimsenin izinsiz dokunamayacağı, kötü dokunuşta bulunan birinin bunu sır olarak saklamasını istemesi halinde dahi anne ve babası ile yahut öğretmenleri ile paylaşması gerektiği, rahatsız verici şekilde konuşan yahut dokunan biri ile muhatap olmak zorunda kaldığında derhal orayı terk etmesi gerektiği, terk etmesine müdahale ediliyor ise çevresinde yardım istemesi gerektiğini de anlatmanız gerekmektedir.

Son olarak bahsedeceğimiz koruyucu önlem ise sabit birtakım kuralların olmasıdır. Çocukların başkaları ile aynı yatağı paylaşmasına izin verilmemesi, herkesin her zaman kendi yatağında yatması gerektiğini de anlatmanız yerinde bir kural olacaktır.

Geleceğimiz olan çocuklarımızın daha mutlu bir birey olarak yetişebilmeleri için sizlerde bahsi geçen konular üzerinde çocuklarınızı mutlak surette bilinçlendirmelisiniz.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN