MAKALELER

Ders Çalışmak İstemeyen Çocuklar ile Başa Çıkma Yöntemleri

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 23 Nisan 2018

dersler ve özel okullar

Son zamanlarda ebeveynlerin çocukları ile alakalı dile getirmiş olduğu sorunların başında gelen ders çalışma, ebeveynler ve çocukları arasında büyük bir sorun haline gelmeye başlamaktadır.  

Çocuklarınıza ders çalıştırma alışkanlığını yeniden kazandırmanız durumunda, gelecekte daha başarılı bir birey olması yönünde destek sağlamış olacaksınız.  Sizlerde bu konuda alanında uzman kişilerden destek almak isterseniz çocuklarınızı göndermiş olduğunuz özel okullar bünyesinde görevli PDR uzmanlarından destek alabilirsiniz.  

verimli ders çalışma

Ancak çocuklarınız için ders çalışmak sandığınız kadar basit olmayabilmektedir. Ders çalışma konusunda ki isteksizliğinin nedenlerini öğrenmeniz, sağlıklı karar vermenizi etkileyecektir. Çocukların ders çalışmasını sağlayabilmek iyi yönetilmesi gereken bir süreçtir. Çocukların yaşlarına göre farklı uygulamalar olmak ile birlikte başarı elde edebileceğiniz modellerden bahsedelim. 

  1. Çocuklarınızın psikolojik dirençlerini kırmalısınız. 
  2. Her gün belirlenen ders çalışma süresini tamamlamasını sağlamalısınız.  
  3. Çalışma ortamında ilgisini dağıtacak maddeler olmasını engellemelisiniz.  
  4. Otokontrolü sağlamalısınız. 
  5. Motivasyonu artırmak için ilave çalışmalar sergilemelisiniz. 

Sizlerde bahsettiğimiz unsurlar konusunda hassas olduğunuz takdirde çocuklarınız için verimli, istek uyandıracak bir ortam yaratabilir ve bu sayede ilgisini çekebilirsiniz.

Verimli Ders Çalışma Kuralları Nelerdir? 

özel dersler ve özel okullar

İlk olarak ders çalışmak için karar vermek gerekmektedir. Ders çalışma kararınızın olduğu an sizin içn en doğru zamandır. Çalışılacak ders ile amaç da belirlenmesi gereken bir diğer unsurdur.  

Çalışma süresince alınan verim, başarılı olmanız konusunda en etkili sonucu doğuracaktır.  Aileler bu anlamda bazen gereksiz yere çocuklarını zorlayabilmektedir. Bazı bireyler aynı konuyu 5 defa okur ama asıl dikkati başka yerdedir, bazıları ise 1 saat okur ancak tüm dikkatini derse verir.  

Elbette ki 2. bahsi geçen çocuk bu süreç içerisinde daha verimli çalışandır. Ancak aileler 1 saati yeterli bulmadığı için baskı ile çocuğu derse yeniden yönlendirir ve bu sayede çocuklar zaman içerisinde dersten soğurlar. 

ders çalışma

Çalışmalara ara verilerek yapılması gerekmektedir. Tamamen bireyin anlama kabiliyetine bağlı olarak genel kabul gören ders çalışma süresi 45 + 15’dir. 45 dakikalık ders çalışma ve üzerine 15 dakikalık mola dersin yahut konunun daha iyi idrak edilmesine destek sunacaktır.  

Dikkatinizin en iyi olduğu zamana göre ders çalışma planınızı tasarlamalısınız.  Örneğin yemekten hemen sonra bastıran uyku üzerine ders çalışılması sağlıklı olmamakta ve bu dersten verim alınamamaktadır. Bu neden ile örneğin; okuldan geldikten sonra kısa bir gün tekrarı yaparak konuları zihninize yerleştirdikten sonra yemeğe geçebilirsiniz. Yahut yemekten sonra bir müddet zihninizi dinlendirmeli ve derse ardından oturmalısınız.  

Hafta içi ve hafta sonu çalışma planınızın farklı olması gerekmektedir. Çünkü bu zaman dilimleri aktivite olarak birbirinden farklılık gözetmektedir.  

Hafta sonlarında bireyler tatil moduna girdiğinden ne kendi sosyal yaşantınızdan ne de görevlerinizden feragat etmeden doğru bir sistem ile programınızı tasarlayabilirsiniz. Bahsi geçen konulara hassasiyet göstererek sizlerde ders çalışma ve verim konusunda gerekli unsurları elinizde bulundurabilirsiniz. 

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN