MAKALELER

Ders Dışı Etkinlikler Çocuklarınızın Hayatını Yönlendiriyor

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 12 Nisan 2018

çocuk gelişimi

Çocukların özellikle gelişim dönemlerinde kazanılan ilk deneyimler, çocuklarda yönlendirici nitelikte olumlu etkiler yaratmaktadır. Uzmanlar çocukların ders dışı etkinliklere en az derslere verdiği kadar önem vermesi gerektiği hatırlatmaktadır. Özellikle özel okullar bünyesinde görevli PDR uzmanları, ebeveynler ile bu konular üzerine sürekli olarak diyalog halinde kalmakta ve çocuklar için kendini geliştirebilecekleri çeşitli alternatifler yaratmaktadır. 

Ders dışında da faal olan çocuklar farklı uyarıcılar ile sürekli iç içe bulunmakta beyin gelişimi için çocuğa katkı sağlamaktadır. Psikolojik olarak ise katarsis etkisi yaratır.  

Gelişme Döneminde Çocukların Keşfetme Merakları 

okullarda etkinlikler

Özel okullar da yer alan PDR uzmanları, ebeveynlere çocukların sadece okulda başarılı olmasının beklentisi içerisinde olmaması gerektiğini söylemektedir. Gelişme dönemlerinde ki çocukların üst safhada keşfetme merakları olmaktadır. Anne ve babaların, çocuklarının sadece derse odaklı başarıları kabul etmeleri çocuklar tarafından her zaman hoş karşılanmamaktadır.

Çocuklar, sonuçlarını tahmin edemedikleri bir uğraş ile zaman kaybetmek istememektedirler. Bu neden ile onlara neden ders çalışmaları gerektiğini hatırlatmalı ancak üzerlerinden baskı kurmamalısınız. Derslerinde ki başarıları, alanında uzman öğretmenlerin onlara sunduğu kaliteli sürece ilave olarak meraklarını gidermeleri yahut kendilerini başarılı gördükleri alanlarda deşarj olmalarına bağlı olabilir. 

Okullarda ki Etkinlikler Çocukların Deşarj Olmalarını Sağlıyor 

özel okul ve öğrencileri

Özel okullar öğrencilere bu anlamda pek çok imkân sunmaktadır. Dersi derste öğretebilecek kalitede eğitimciler ile çalışıldığından ders dışı aktiviteler ile onların iç dünyalarını ve kişiliğini, kültürünü zenginleştirmek için öğretmenlere hayli fırsat yaratılmaktadır. Özel okullar bünyesinde görevli olan hemen her öğretmen, çocuklar ile teker teker ilgilenmekte ve onların her anlamda yeteneklerini konuşturmasına, düşüncelerini zenginleştirmesine destek olmaktadır.  

Yapılan aktiviteler; örneğin okulca katılınacak bir müze ya da tarihi yerler, tiyatro ve sinema gibi mekânlarda öğrenciler kendi yaş grubu ile ders dışı faaliyetlerde bulunmaktadır. Bu da öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine, sosyal ilişkilerini kuvvetlendirmelerine destek olmaktadır.  

Öğrenciler mesleki kişiliklerini de yine ders dışı faaliyetler ile benimsemektedir. Bilgi ile beceri ve alışkanlık kazanmak yaşıtları ile iletişim haline girdiklerinde araştırmaya yoğunluk kazandırdıklarında ve alanında uzman öğretmenlerce yönlendirdiklerinde çocukların başarıları kat kat artmaktadır. Sizlerde çocuklarınızın okullarda akademik eğitim dışında aktivitelerde var olmasını istiyor iseniz tercihlerinizi özel okullardan yana kullanabilirsiniz.  

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN