MAKALELER

Ebeveynler ile Çocukları Kaynaştıracak En Etkili Püf Noktalar

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 29 Mart 2018

aile ve çocuk eğitimi

Çocuklar özellikle ergenlik dönemlerinde aileleri ile fikir çatışması yaşayabiliyorlar. Bunu bazen yanlış edindiği arkadaş çevresi, bazen derslerde ki başarısızlıkları bazen de ailesi ile paylaşımlarının olmaması neden olabilmektedir. Çocuklar ve ebevynler ile alakalı gerçekleştirdiğimiz bir takım röportajlar ve beraberinde gelen araştırmalarımız ile sizlere çocuklarınız ile aranızın mükemmel olmasını sağlayacak birkaç tavsiye de bulunmak isteriz.

Çocuk Yetiştirirken Önem Verilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Çocuklar özellikle keşfetme dönemlerinde hayli meraklı olmaktadırlar. Eğitimleri süresince daha iyi bir hayat yaşamak ve bağımsızlıklarını kazanmak için uğraş verirler. Gelişimsel olarak küçük yaşlardan itibaren korumacı tavır sergileyen anne ve babalar, sorumluluk almalarını engellemektedir. Çocuklarınıza en azından kendileri ve kendi alanları ile ilgili sorumluluk vererek benlik duygularının gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Düzeltmekten Vazgeçmelisiniz

özel okul ve çocuk gelişimi

Sorunları ve sorumlulukları ile başa çıkabilmek için çözüm önerileri bulmalarına imkân tanımalısınız. Yanlış kararlar vererek küçük hayal kırıklıkları yaşayabilirler. Bu süreç içerisinde hatalarını yenilememeleri adına onları yönlendirmek isteyebilirsiniz. Çocuklarınızı hataları ile kabul ettiğiniz zaman hata yapmaktan korkmamakta ve aklında ya sorun çıkarsa sorularını geride bırakarak sorunsuz sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Ceza ve Disiplin Aynı Şey Değildir

doğru okul ve çocuk eğitimi

Disiplin ile ceza birbirinden farklı kavramlardır. Çocuklarınızın disiplinli olması, sınırlarını zorlayarak daha gayretli ve başarılı biri olmayı öğretmektedir. Disiplin; alanlarında yetkin olmayı öğretirken, cezalar; yaşadığı sorunlar ile başa çıkabilecek çözüm bulmalarını engellemektedir. Özel okul bünyesinde bulunan rehber öğretmenlerinden özellikle geçiş döneminde bulunan öğrenciler için destek alabilirsiniz.

Birlikte Kitap Okumak Harika Bir Fikir Olabilir

en iyi özel okul

Bebekler anne ve babalarının seslerini duymayı hayli sevmektedirler. Kitap okumak ta bireyin küçük yaşlardan itibaren beyin gelişimini sağlayan ve kişisel gelişimlerine destek sunan bir hizmettir. Sizlerde bu iki olumlamayı harmanlayarak çocuklarınıza kitap alışkanlığını küçük yaşlardan itibaren kazandırabilirsiniz.

Çocuklarınıza İyi Bir Model Olmalısınız

özel okullar

Çocuklar anne ve babalarını taklit etmekten büyük haz duyarlar. Sizler onların daha kaliteli bir gelişim süreci yaşaması için iyi bir model olmalı ve davranışlarınız ile onlara örnek olmalısınız. Özel okullarda eğitim aldırdığınız çocuklarınızın aldığı başarılı eğitimlere sizlerin de davranışları ile destek sunması sayesinde prestijli bir kariyer gelmektedir.

 

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN