MAKALELER

Ebeveynlerin Başarı Takıntıları Çocuklara Zarar Veriyor

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 18 Mayıs 2018

ebeveynlerin-takıntıları

Çocuklar hem eğitimlerinde hem de günlük yaşantılarında ebeveynlerini hayal kırıklığına uğratmaktan çekinmekte ve başarılı olmadıklarında kendilerini suçlamaktadırlar. Bunda en önemli neden ise ailelerin çocuklarına yüklediği aşırı sorumluluk ve başarı beklentilerini her daim yüksek tutmalarıdır. 

Oysa bilinçli aileler çocuklarının sağlıklı, mutlu ve başarılı olmaları için ellerinden geleni yapmakta ve başarı konusunda takıntılı davranmalarının onlara zarar vereceğinin bilincinde olmaktadırlar. 

Çocuklara karşı fazla beklenti içerisinde olmak, beklentiyi baskıya dönüştürebilmektedir. Sürekli olarak belli bir hedefe kitlenmesi, hali hazırda başarılı bir sonuç olan neticenin başarısızmış gibi algılanmasına neden olabilmektedir. Örneğin; ailenin matematik sınavından sürekli olarak 90 almasını vurguladığı çocuk, 90 yerine 88 aldığında kendini başarısız hissedecek, yeniden denemek istemeyecektir. Bu da motivasyonunu düşürdüğünden onun başarısını olumsuz yönde etkileyecektir.  

Şimdi sizler için başarı konusunda takıntısı olan ailelerin neden olduğu neticelerden bahsedelim. 

Koşullu Sevgi Algısı Oluşabilir! 

koşullu-sevgi-algısı

Çocuğa, alamadığı iyi not karşısında hayal kırıklığına uğradığınızı söylemeniz, onda yalnızca başarılı olduğun zamanlarda seni seviyorum imajı yaratmanıza neden olacaktır.

Başarısız olduğu neticelerde ailesini üzdüğünü düşünen çocuk hayatı boyunca sadece başkalarını mutlu etmek için yaşayacak ve faaliyetlerini başkalarını düşünerek icra edecektir. Bu da beraberinde sıkkınlık ve başarısızlığı getirecektir. 

Anksiyete Sorunları Doğabilir! 

çocuklarda-anksiyete-sorunları

Çocuklar aile baskısı hissettiklerinde, onları üzmekten oldukça korkmaktadırlar. Dolayısı ile başarılı olmak ve kendini geliştirmek yerine sürekli olarak karşının ne düşüneceğini düşünürler. Bu neden ile de kendilerini geliştiremezler. Ailelerini hayal kırıklığına uğratma korkusu onlarda kaygı yani bilinen bir diğer adı ile anksiyete bozukluklarına neden olabilmektedir.  

Yanlış Davranışlara Yönlenebilirler! 

çocuklarda-anksiyete-davranışları

Çocuklar onlara koyulan yüksek beklentileri gerçekleştirebilmek için doğru olmayan davranışlara yönlenebilmektedirler.

Örneğin; kopya çekmek bildiğiniz üzere oldukça yanlış bir davranıştır ve çocuğunuz bunu yaptığında oldukça sinirlenebilirsiniz. Ancak sürekli olarak beklentilerinizi yüksek tutmanız onları, yüksek not almak adına farklı alanlara yönlendirebilmektedir ve kopya çekmek te bu yanlış yollardan biridir.  

Sizin sürekli olarak başarılı ol, başarılı ol çağrınıza her alanda cevap veremeyebileceğini hatırlamanız gerekmektedir. 

Bunların Önüne Nasıl Geçebilirim? 

ansiyete-ile-bunların-önüne-geçebilirsiniz

İlk olarak ona karşı böyle göstermek yerine gerçekten takıntılı olmaktan vazgeçmeniz bu yolda, çocuklarınız için atacağınız ilk ve en doğru adım olacaktır. Şimdi sizler için çocuklarınıza karşı bu gibi durumların oluşmaması adına nasıl davranmanız gerektiğinden bahsedelim. 

Devamlı olarak sınav sonuçlarına odaklanmak yerine sarf ettiği çabayı takdir etmelisiniz.  

Akademik potansiyelin her çocuk için farklı olduğunu bilmelisiniz. Çocukların erişemeyeceği hedefleri koymanın, onlarda kaygı bozukluğunu ortaya çıkaracağını hatırlamalısınız. Hedef belirlerken onun beklentileri ve isteklerini de göz önünde bulundurunuz. 

Çocuklarınız ile sadece ders konularında konuşmamalısınız. Çocukların hayatta yaşadığı tek sorunların derslerden ibaret olmadığının bilincinde olmalı ve iletişiminizi o yönde kurmalısınız. 

Ders çalışmalarının onlar için olumlu sonuç doğuracağından bahsetmelisiniz. Aile içi stres ile geçimsizlik ve çocukların ruh sağlığı ile derslerinde ki başarılarını olumsuz yönde etkilemektedir. BU gibi konular üzerinde de hassasiyet göstermeniz de fayda olacaktır. Bahsettiğimiz konularda dikkatli olmanız halinde çocuklarınıza karşı daha doğru bir yaklaşım içinde olabilirsiniz.  

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN