MAKALELER

EĞİTİM ÖĞRETİM DESTEĞİ NEDİR?

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 03 Ağustos 2017

EĞİTİM ÖĞRETİM DESTEĞİ NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın özel okula gidecek öğrencilere yönelik vereceği teşviklere eğitim öğretim desteği ya da özel okula teşvik adı verilir.

Bakanlığın internet sitesinde yer alan "5580 Sayılı Kanun Kapsamındaki Özel Okullarda Öğrenim Gören/Görecek Öğrenciler İçin Verilecek Eğitim ve Öğretim Desteği Uygulama e-Kılavuzu"na göre, 230 bin öğrenciye 2015-2016 eğitim öğretim yılında geçerli olmak üzere eğitim ve öğretim desteği verilmiştir.

Özel okullarda, 2015-2016 eğitim öğretim yılında teşvikten yararlanan her bir öğrenciye okul öncesinde 2 bin 680, ilkokulda 3 bin 220, ortaokul ve lisede 3 bin 750, temel liselerde ise 3 bin 220 lira verilmiştir.

Bu teşvikten faydalanabilmek için başvuru yapmak ve başvuru sonuçlarını takip etmek gereklidir. Bir örnek verecek olursak; temel liselerde bir sınıfta bulunan her 24 öğrenciden 12 tanesi temel lise teşviğinden faydalanacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın özel okula gidecek öğrencilere vereceği teşviklerden yararlanmak isteyen özel okullar MEBBİS, öğrenciler ise e-okul üzerinden başvuru yapmalıdır.

NAKİL OLMA DURUMUNDA

Eğitim ve öğretim desteğinden yararlanan öğrencilerden, eğitim ve öğretim desteği kapsamına alınan özel okullara nakil olmak isteyenler eğitim ve öğretim destekli olarak bu okullara ağustos ayı içinde kayıt yaptırabilecek.

Eğitim ve öğretim desteği kapsamında destekten faydalanan öğrenciler, eylül ayı içinde başka bir okula nakil olmaları halinde eğitim ve öğretim desteği hakkını kaybedecek.

 

ÖNEMLİ NOKTALAR

-Okul öncesi öğrencileri eğitim ve öğretim desteğinden en fazla bir eğitim öğretim yılı süresince yararlanabilir.

-E-okul Veli Bilgilendirme Sistemi’nden öğrencinin kaydının yapılıp yapılmadığını öğrencinin velisi, vasisi görebilir.

-Okul öncesi 20.000, ilkokul 50.000, ortaokul 50.000, ortaöğretim/temel lise 110.000 öğrenci olmak üzere toplam 230.000 öğrenciye eğitim ve öğretim desteği verilmiştir.

-Okul öncesi öğrencisi adına 2015-2016 eğitim öğretim yılı için 2.680 TL bedel kaydoldukları özel okullarına ödenmiştir.

-İlkokul öğrencisi adına 2015-2016 eğitim öğretim yılı için 3.220 TL bedel kaydoldukları özel okullarına ödenmiştir.

-Ortaokul öğrencisi adına 2015-2016 eğitim öğretim yılı için 3.750 TL bedel kaydoldukları özel okullarına ödenmiştir.

-Ortaöğretim öğrencisi adına 2015-2016 eğitim öğretim yılı için 3.750 TL, Temel Lise öğrencilerimiz için ise 3.220 TL bedel kaydoldukları özel okullarına ödenmiştir.

-Eğitim ve öğretim desteğinden yararlanmaya hak kazanan öğrenci okulun eğitim süresince bu haktan yararlanacaktır. Örneğin ilkokul birinci sınıftan dördüncü sınıf sonuna kadar, beşinci sınıftan sekizinci sınıfın sonuna kadar, dokuzuncu sınıftan on ikinci sınıfın sonuna kadar eğitim ve öğretim desteğinden öğrenci yararlandırılacaktır. Ara sınıflarda öğrenci ayrıca destekten yararlanmak için başvuru yapabilecektir.

-Uzun süreli tedavi gördüğünü sağlık raporuyla belgelendirenler hariç sınıf tekrarı yapan öğrenciler ile destek kapsamı dışındaki ve destek kontenjanı dolmuş okullara nakil işlemini yaptıranlar eğitim ve öğretim desteği hakkını kaybedecektir.

-Eğitim ve öğretim desteği almaya hak kazanan öğrencilerin eğitim ve öğretim destek bedeli %35’i kasım, %35’i şubat ve %30’u haziran aylarında olmak üzere öğrenim gördükleri okullarına ödenecektir.

-Eğitim ve Öğretim Desteği bedelleri her yıl Maliye Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yeniden belirlenecektir.

-Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin Ek-1’inci maddesi kapsamında eğitim ve öğretim desteği verilen okullar ile ücretsiz veya kurumun ilan ettiği yıllık ücretin %51’i ve fazlası oranında burslu okutulan öğrenciler için eğitim ve öğretim desteği verilmez. %100 burslu okutulan öğrenciler eğitim ve öğretim desteğinden yararlanamaz.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN