MAKALELER

Ergenlik Nedir?

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 04 Haziran 2018

ergenlik-nedir

Fiziksel ve cinsel ile ruhsal açıdan gelişme ve olgunlaşmanın meydana geldiği cinsel olgunlaşma, üreme yeteneğinin kazanılmaya başlandığı çocukluk döneminden erişkinliğe geçiş dönemine ergenlik denilmektedir.

Bu dönem içerisinde salgılanan hormonların etkisi ile hızlı boy ve kilo artışı, vücudun oranlarında değişkenlikler ile birlikte cinsiyet özellikleri ortaya çıkmaktadır.

Bu belirtilerin yanı sıra ise çocukların erişkin son boyu belirlenmektedir. Tüm bu nedenlerden ötürü çocukların ergenlik döneminin takibi iyi bir şekilde yapılmalıdır.

Ergenlik başlangıcı; genellikle kız çocukların da 9 ile 10, erkek çocuklarında ise 11 ile 12 yaşlarında başlamaktadır. Çevresel ve kalıtsal etkenlere bağlı olarak her çocukta bu dönem farklı şekillerde başlamaktadır.

Ergenlik Döneminde Ruhsal Sorunlar Nelerdir?

ergenlik-dönemindeki-ruhsal-sorunlar

Ergenlik çocuktan çocuğa farklı bir süreç izlemektedir. Bazı çocuklar ve aileleri için bu süreç hayli zorlu geçerken bazıları için ise hissedilen sadece bedensel farklılıklar olmaktadır. Şimdi sizler için ergenlik döneminde çocuklarınızın ve sizlerin karşı karşıya kalacağı ruhsal durumların neler olduğundan bahsedelim.

  1. Genç, çabuk üzülür ve çabuk neşelenir, ani duygu değişimleri yaşamaktadır.
  2. Bağımsızlaşma ve özgürleşme isteği doğmaktadır. Sosyal çevreye olan ilgisinin artması  ile daha fazla arkadaş edinmesi de ergenlik döneminde karşılaşılacak durumlardandır.
  3. Karşı cins ile ilgilenerek, beğenilmek isterler.
  4. Kendinden büyükleri örnek alarak onlar gibi davranmaktadırlar. Ancak çocuksu davranışları elbette devam etmektedir.
  5. Ergenler, değişen ve gelişen bedenini, dalgalanan duygularını saklamak ve kontrol edebilmek için içine kapanmaktadır.
  6. Güvensizlik duygusu, karamsarlığa, üzüntüye yol açmaktadır.
  7. Bir arkadaş grubunun içinde olma ve takdir edilme, sevilme, beğenilme isteği duymaktadırlar.
  8. Her şeye karşı ilgisi arttığından ötürü derse karşı azalmaktadır.

Sizlerde çocuklarınızın bu duygu ve davranış değişkenliklerinin doğal olduğunun bilincinde olarak onlara bu dönemlerinde destek olabilirsiniz.

Ergenlik Döneminde ki Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalıdır?

ergenlik-döneminde-çocuklara-nasıl-yaklaşılmalı

Ergenlik döneminde ki çocukların anne ile babalarının davranışlarını sorgulamaya başladığını belirten uzmanlar, ergenlikte ki çocukların ebeveynlerinin hareketlerini başka anne ve babalar ile kıyaslanmaya başladığından bahsetmektedir.

Ergenlik döneminde ki önemli bir değişimin ise sosyal yaşamlarında olduğu ifade eden alanında uzman psikologlar, ergenlik ile birlikte gencin, ailesi yerine arkadaşları ile vakit geçirmeyi tercih ettiğini de kaydetmektedir.

Konuşmalarınızda tutarlı olmalısınız. Ergenlik ile birlikte çocukların isteklerini koşulsuz yerine getirmeniz yanlış olmaktadır. Bu taleplere karşı sınırlar koymanız gerekmektedir.  Sınırlardan kasıt ise; harçlığın miktarı olabilirken, eve geliş saatleri de olabilmektedir.

ergenlik-dönemi-nedir

Çocuklarınızı mutlaka dinlemelisiniz. Takdir etmeyi ihmal etmeyiniz. Çocuklarınızın özel alan yaratmasına ve mahremiyetlerine saygı göstermelisiniz.

Geçiş dönemlerinde sergilediği davranışlardan ötürü onları sürekli olarak eleştirmekten vazgeçmelisiniz. Çocuklarınıza güvenmelisiniz. Arkadaşları ile alakalı uyguladığınız baskı ise, çocuklarınızın sizlerden uzaklaşmasına neden olmaktadır.

Çocuklarınıza bu geçiş dönemlerinde destek olmak istiyor iseniz bahsi geçe konular üzerinde dikkatli olabilir, özel okullar bünyesinde ki PDR uzmanlarından destek talep edebilirsiniz.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN