MAKALELER

Hayvan Sevgisi ve Çocuklar

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 10 Temmuz 2018

çocuklarda-hayvan-sevgisi

İlişki bağları doğru bir şekilde kurulduğu takdirde ahlaki değerlerden empati yeteneklerine kadar pek çok olumlu etkileşim alınabileceği söylenmektedir. İlişki bağlarının kuvveti konusunda da ebeveynlere ciddi görevler düşmektedir.

Hayvan sevgisi, çocukların gelişimlerinde temel bir rol oynamakta olup duygusal erişkinlikte olduğu kadar onların toplumda daha uyumlu bir birey olarak var olmaları konusunda da destek olmaktadır.

Bahsi geçen tüm bu unsurların neticesinden faydalanabilmek için minik dostlarımızın alınıp satılabilir bir nesne olarak görmek son derece yanlış bir davranış olmaktadır.

Duygusal ve sosyal gelişimde önemli rol oynamakta olan hayvan sevgisinin küçük yaşlardan itibaren aşılanması gerekmektedir.

Çocukların çıkar gözetmeksizin bir hayvan ile sevgi bağı oluşturması ve sorumluluk alabilmesi gelişim süreçlerinde son derece olumludur. Şimdi sizlere hayvan sevgisinin çocukların gelişimlerinde sunduğu ayrıcalıklardan bahsetmek istiyoruz.

Hayvan Sevgisinin Çocukların Kişisel Gelişimlerine Olan Katkıları Nelerdir?

hayvan-sevgisi-ile-çocuklarda-kişisel-gelişim

Hayvan sevgisinin çocuklarınız için geri dönüşleri hayli yüksek neticeleri olmak ile birlikte hepsi içerisinde en değerlisi elbette ki onlara sadık dostlarının var olabilmesidir. Şimdi ise etkileri nelerdiri ele alarak dost edinmek isteyen bireyleri bir miktar aydınlatalım.

Aile & Çocuk Arasında ki Bağ Güçleniyor

hayvan-sevgisi-ve-aile-bağları

Ailece yaşamış olduğunuz konut içerisinde evcil bir hayvanın var olması, ailenin ev içerisinde geçirmiş olduğu zamanı artırmaktadır.

Ev içerisinde olan aile üyeleri birbiri ile daha fazla zaman geçirecek ve bu sayede bağlarının güçlenmesi kaçınılmaz olacaktır.

Minik dostların varlığı kardeşler arasında ortak bir ilgi alanı yaratmakta olup, ilişkilerini artırmaktadır

Minik Dostlarımız, Çocukların Sosyal Becerilerini Geliştiriyor

sosyal-beceriler

Çocukların sosyal becerilerinde de olumlu gelişme göstermekte olan evcil hayvan beslemek, sosyal yetkinliğe sahip davranış sergilemeniz konusunda sizlere destek olmaktadır.

Edinilen sosyal yetkinlik, çocukların sosyal gruplara katılmasını kolaylaştırırken streslerini azaltıcı bir etki yaratmaktadır.

Sizlerde çocuklarınıza küçük yaşlardan itibaren aşıladığınız hayvan sevgisi ile gelecekte daha mutlu bir birey olmalarına katkı sağlayabilirsiniz.

Minik Dostlar ile Büyüyen Çocuklar Dışa Dönük Yetişmektedir

çocuklar-ve-hayvan-sevgisi

Çocuklarda hayvan sevgisi, onların gelecekte daha mutlu ve daha bilinçli bir birey olmaları konusunda destek vermektedir.

Bu anlamda yapılmış olan araştırmalar, evcil hayvan beslemekte olan bireylerin psikolojik durumlarının, beslemeyen bireylere oran ile daha iyi durumda olduğu neticesini ortaya çıkarmıştır.

Fiziksel olarak daha sağlıklı olan bu çocukların, olumsuz durumlar ile de daha kolay başa çıkabildiği yine yapılan araştırmaların göstermiş olduğu neticelerdendir.

Sizlerde hem çocuklarınız hem de minik dostlarımız için evlerinizin kapılarını onlara aralayabilir, her iki tarafında mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Son olarak hatırlatmak istediğimiz bir konu vardır ki ‘5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’ hakkında bilgi edinerek, çocuklarınızı ve çevrenizi bilinçlendirebilirsiniz. Unutmayınız ki mutlu yetiştirdiğiniz her birey geleceğe umutla bakabilmemiz için bir nedendir.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN