MAKALELER

Hızlı ve Etkin Öğrenebilmek için Deneyebileceğiniz Adımlar Nelerdir?

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 05 Haziran 2018

hızlı-ve-etkin-öğrenebilme

Uzun süreli olarak gerçekleştirilen araştırmaların sonucunda beynin belirli aşamalar yaşadığını göstermektedir. Peki, etkili ve hızlı öğrenmeyi etkinleştirmek gerçekten zor mu?

Aslında bunu en pratik 5 şekilde sağlayabilmek elbette ki mümkündür. Beynimizi öğrenmeye açık hale getirmek için bahsedeceğimiz adımları kolaylık ile uygulayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Adımlarımıza geçmeden evvel bir Çin Atasözünü de sizlere tanıtmak isteriz.  ‘ Öğrenmek akıntıya karşı yüzmek gibidir, ilerleyemediğiniz takdirde gerilersiniz.’

İlk Adım: Beyni Isındırmak

çocuk-eğitimleri

Nasıl ki bir spor yapmadan evvel beyninizi ve kaslarınızı ısındırmanız gerekiyor ise aynı şeyi beyniniz içinde yapmanız gerekmektedir. Peki, beyin kaslarınızı harekete geçirebilmek için yapabileceğiniz en güzel şey nedir? Evet, bu oldukça basit. Yapabileceğinizin en iyisi 5 dakika sürecek nefes egzersizleridir. Çok fazla derin olmamak ile birlikte nefes alış verişlerinizi uzun tutmalısınız. Havalandırılmış bit odada yahut dışarıda 5 dakika süresince nefesinizi burnunuzdan almalı ve ağzınızdan vermelisiniz.

Beş dakika bu egzersiz yaptı iseniz farkındalığınızın arttığını hissedebilirsiniz.  Şimdi ise diğer adıma geçebiliriz.

İkinci Adım: Konsantrasyonu Yükseltmek

çocuklarda-konsantrasyon

Bir şeyi öğrenebilmenin en güçlü ve en etkili yolu tamamen ilgi alanınızı, konsantrenizi o konuya yönlendirmektir. Bebekler bunu en iyi yapanlardandır. Ellerinde var olan oyuncaklara tamamen konsantre olabilen bebekler, bu sayede çok hızlı öğrenebilirler.

Öğrenmeniz gereken konuya odaklanmak aslında sanıldığının aksine kolaydır. Konsantrasyon çalışma ve yoğunlaşmanın bir sonucudur.

Beyni bir konuya, özellikle de sevmediği bir konuya odaklamak hayli zordur. Ancak konsantrasyonu ilk olarak anlamak gerekir. Konsantrasyon beyinde ki pek çok düşünceyi durdurup tek bir konuya odaklanmak anlamına gelmektedir.

Zorlayarak konsantre olabilmek nerede ise imkânsızdır. Basit konsantrasyon egzersizleri uygulayabilirsiniz. Örneğin; bir eşya seçerek 20 dakika boyunca o eşyanın tüm ayrıntılarını inceleyiniz. Bunu her gün farklı eşyalar ile uygulayarak kolay bir şekilde konsantrasyon sorununuzu çözebilirsiniz.

Üçüncü Adım: Zihinde İmajinasyon Etkinliği

çocuklarda-imajinasyon

Şimdi size deneyler ile ispatlanmış en etkili teknikten bahsedeceğiz. Özellikle uzak doğu sporlarında dövüşmeden önce dövüş ve kazan etkinliği vardır.

Peki, bu nedir? İki rakibin birbiri ile karşılaşmadan önce zihinlerinde o dövüşü canlandırmalarıdır. Beyin hayal edilen eylem ile gerçek dünyada ki eylemi birbirinden tam olarak ayıramamaktadır. Bu neden ile hayal ettiğiniz yolda ilerlerseniz nasıl davranmanız, hangi ataklarda bulunmanız gerektiğini daha iyi keşfedebileceksiniz.

Bir konuya çalışmadan önce konuyu zihninizde canlandırdığınızda beyinde ki bölgeler uyarılmış olacak ve hali ile hem daha hızlı hem de daha etkin bir öğrenme gerçekleştirebileceksiniz.

Dördüncü Adım: Bilinçaltını Yönlendirebilme

çocuklarda-bilinçaltı

Bir konuyu tam anlamı ile idrak edebildiğinizde bilinçaltı on en mükemmel hale getirir. Jonklör buna en güzel örnektir. Lobutlar ile topları o kadar ustalık ile çevirir ki bunu yaparken düşünmeye gerek duymamaktadır. Bilinçaltı öğrenmede en etkili unsurdur.

Herhangi bir konuyu tekrar ederken sessizce onu bilinçaltınıza yönlendirdiğinizi hayal ediniz. Yani sizin ardınızdan hayali bir ikinci sesin onu yeniden tekrarladığını düşünün.

Örneğin; teacher öğretmen demek diyorsunuz ve sizin ardınızdan hayali bir ses daha bunu tekrar ediyor. İşte bu şekilde kelimeleri müthiş bir hız ile ezberleyerek, konulara bu şekilde hakim olabileceksiniz.

Beşinci Adım: Heyecan Kaçınılmaz Olmalıdır

çocuklarda-heyecan

Bildiğiniz üzere beyin, sağ ve sol lob olarak 2’ye ayrılmaktadır ve bir konu öğrenilirken genellikle beyin sağ lobunu kullanır ancak işin içine hem heyecan hem de hayal gücü kattığınızda sol lobu da devreye sokmuş olursunuz.

Peki, bunu nasıl etkin hale getirebilirsiniz? Yanıt: Hikayeselleştirmek! Evet evet, yanlış duymadınız, konuları hikaye haline getirerek işin içine bir miktar heyecan ekleyebilirsiniz.

Örneğin; aklınızda tutmanızın zor olduğu bir matematik formülünü ele alalım. Bu trigonometri ile alakalı olsun. Bunu araştırarak hikâyesini öğrenin. Bu formülün akılda kalmasını sağlayan en etkili unsurlardandır. Zira beyin, ilgi çeken şeyleri daha kolay idrak edebilmektedir.

Sizlerde öğrenmeyi daha etkin bir şekilde sağlayabilmek adına bahsettiğimiz unsurlara dikkat edebilirsiniz. Çocuklarınızı bu konuda doğru bir yönlendirme ile onlara ne denli bir yarar sağladığınızı da tekrar hatırlatmak isteriz.

 

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN