MAKALELER

İlkokul Çağındaki Çocukların Ruh Sağlığı

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 04 Ağustos 2018

Son yıllarda, çocukların ruh sağlığı bir tartışma ve araştırma haline gelmiştir. Bu genellikle ailelerin rolleri, eğitim ortamları ve çocukların gelişimindeki topluluklar ve çocukların zihinsel sağlık sonuçları etkileri üzerinde yoğunlaşmıştır.

Tartışmalar, ebeveynlikle ilgili zorluklar, zihinsel sağlık sorunları belirtileri sergileyen çocukların desteklenmesi, okulların zorbalığa tepkileri ve etkisi gibi çeşitli alanlara odaklanmıştır. Çocuk gelişimi üzerine yapılan araştırmalar, çocukların zihinsel sağlığının erken müdahale perspektifinden öncelikli olmasını sağlamak için daha fazla araştırma ve müdahaleye duyulan ihtiyacı vurgulamış ve onların bakımı için sorumlu yetişkinler etkili bir şekilde desteklenmiştir.

Çocukların Ruh Sağlığına İlişkin Kurumsal Çerçeveler

Sosyo-ekolojik model gibi kuramsal çerçeveler, çocuklar ve onların çeşitli çerçeveleri arasındaki etkileşimlerin dinamik doğasını vurgulamak için kullanılmıştır. Benzer şekilde, çocukların ruh sağlığında riskin arttırılmasına veya azaltılmasına hizmet eden önemli faktörleri tanımlamak için risk ve koruyucu faktörler çerçevesi kullanılmıştır.

Bu, eğitim ortamlarındaki ve topluluklar içindeki çabaların, pozitif zihinsel sağlığın teşviki ve dolayısıyla akıl sağlığı sorunlarının ortaya çıkma olasılığını önlemek için nereye yönlendirilebileceğini belirlemeye yardımcı olan karmaşık bir toplum düzeyindeki teoridir. Bu faktörler sosyal destek ve ağlar, iletişim biçimleri ve aile etkileşimleri, çocukların sosyal ve duygusal becerileri ile ilgilidir.

Çocukları ve Aileleri Destekleyen Psikologlar İçin Roller

Psikologlar, çeşitli ortamlarda çocuklara ve ailelere çeşitli müdahaleler ve destekler sağlama konusunda uzun zamandır devam eden bir geçmişe sahiptir. Bu müdahaleler tipik olarak, zihinsel sağlık sorunları yaşayan ya da risk altında olan çocuklara yönelik olabilir.

Bununla birlikte, proaktif ve önleyici bir bakış açısı ile bu çocuk ve ailelere, ruhsal bir sağlık sorununun ortaya çıkabileceği erken belirtilerin tanımlanması ebeveynlik ve pozitif aile ilişkilerinin gelişmesi ile ilgili psikoeğitimin tanımlanmasına ilişkin desteği de içerebilir.

Okul ya da topluluk ortamlarında, psikologlar çocukların sosyal ve duygusal yetkinliklerinin geliştirilmesinde danışman olarak çalışabilirler. Sosyal ve duygusal öğrenmenin değeri, olumlu sosyal ilişkileri teşvik eden, zorbalık vakalarını azaltan, akademik öğrenme sonuçlarını iyileştiren ve pozitif zihinsel sağlık sonuçlarını teşvik eden bir müdahale olarak uzun süredir var olan kanıtlar vardır.

Okullar, çevrimiçi olarak mevcut olan uygulamaların ve programların son zamanlarda sürekli olarak çoğalması göz önüne alındığında, teknolojiye erişimi yönetme konusunda yardımdan da yararlanabilir. Bunlar şimdi psikoeğitim dahil olmak üzere bir dizi potansiyel müdahale sağlar.

Çocukların Ruh Sağlığı İçin Gelecek Desteği

Çocukların ruh sağlığının, hem ruh sağlığı alanında hem de kamusal alanda önemli bir ilgi ve tartışma alanı olmaya devam etmesi muhtemeldir. Son zamanlardaki araştırmalardan, çocukların kendilerine güven duymalarını sağlamak ve çocuklarının olumlu zihinsel sağlıklarını teşvik etmek ve mümkün olan en erken zamanda tanımak için gerekli becerilere sahip olmalarını sağlamak için çocuklara bakmakta olan yetişkinleri desteklemek sürekli bir ihtiyaç olmaktadır.

Çocuklar ek desteklerden faydalanabiliyor ise psikologlar, çocuklara, ailelere, okullara ve topluluklara çocukların zihinsel sağlık ihtiyaçlarını ön planda tutarak ve onlara cevap vermede yardımcı olacak bir dizi hizmet ve müdahalede bulunmak için iyi bir konuma sahiptir.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN