MAKALELER

İlkokul Çocuklarında Prososyal Davranış

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 30 Temmuz 2018

Prososyal davranışın kökleri bebeklik ve erken çocukluk dönemindedir. Onun önemini tam olarak kavramak için, nasıl geliştiğini, bireysel farklılıklara katkıda bulunan faktörleri, ahlaki ve değer temelleri, düşük ve aşırı yandaş davranışın klinik yönlerini ve bunun okul ile olan ilişkisini anlamak önemlidir.

Paylaşım, yardım ve işbirliği biçimindeki olumlu davranışlar, çocuklukta sosyal yeterliliğin bir göstergesidir. Okulla doğrudan ilgili olmasından dolayı, olumlu davranışlar, sınıf notları ve standart test puanları da dahil olmak üzere entelektüel sonuçlar ile olumlu olarak bağlantılıdır.

Prososyal davranışların göstergeleri, sınıf arkadaşları arasında sosyal kabullenme ve onaylama öğretmenler tarafından beğenilme de dahil olmak üzere, diğer toplumsal yeterli sonuçlara da olumlu olarak yansımıştır.

İlkokul çocuklarında prososyal davranış aynı zamanda perspektif alma, olumlu ahlaklı akıl yürütme, algılanan yetkinlik, bilişsel ve duygusal becerilerin, olumlu davranışların gelişmesi için psikolojik bir temel oluşturduğunu varsaymaktadır.

Ayrıca, teorik perspektifler çevresel etkileri önermektedir, yetkili yapılarda ebeveynlerin, çocuklarında olumlu sosyal becerileri öğrenme ve uygulama fırsatları sunmaktadır. Çocuklar akranları ile işbirlikçi etkileşimlerin, aynı zamanda, davranışsal davranış biçimlerini destekleyen bilişsel etkileşimlerin gelişimlerini de motive edecektir.

Çocuklardaki Sorunlar ve Prososyal Davranış Etkileri

Prososyal davranışın öğretmenler, ebeveynler ile çocukların kendileri tarafından çok değerli olduğu açıktır. Buna ek olarak, olumlu davranışlar, eğitmenler tarafından yakın zamanda ilgi görmüştür.

Sınıf davranışının uyumsuz biçimlerini tedavi etmekten ziyade, psikolojik işleyişin ve uyumun olumlu yönlerini desteklemekten duyulan ilgiyi artırmıştır.

Bununla birlikte, özellikle de günlük olarak ele alınması gereken diğer akademik ve disiplin sorunları göz önünde bulundurulduğunda, davranışların geliştirilmesini teşvik eden öğretim programları ve müdahaleler nadirdir ve sıklıkla uygulanması zordur.

Prososyal Davranışta Araştırma Bağlamı

Okul öncesi çocuklar üzerindeki araştırmalar daha sık görülse de, ilkokul ve ortaokuldaki çocuklarda prososyal davranışla ilgili çalışmaların büyük çoğunluğu gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma temel olarak sınıf davranışları veya sistematik sınıf gözlemlerinin öğretmen ve akran raporlarına dayanmaktadır.

Okul öncesi çağdaki çocuklarda prososyal davranışı desteklemek için öne sürülen altta yatan psikolojik süreçler sıklıkla yapılandırılmış laboratuvar tipi görevler kullanılarak değerlendirilirken, kendi kendine bildirim metodolojileri daha büyük çocuklarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Küçük çocuklarda prososyal davranışın gelişimini destekleyen çeşitli faktörler belirlenmektedir. Prososyal davranış, zihinsel yetenekler teorisi, empati ve duygu düzenleme becerileri ile pozitif ilişkilidir.

Olumlu davranışların biliş ve öğrenme üzerindeki etkileri, işbirlikçi ve öğrenme yapılarına odaklanan öğretim programları tarafından gösterilmiştir. Bu durumda, aktif tartışma, problem çözme ve birbirleri ile etkileşim içinde olan çocuklar arasında ayrıntılı geri bildirimler, ilerlemeler ve akademik performanslar görülmektedir.

Son olarak, okul tarafından başlatılan ebeveyn katılım programları, pozitif sosyal etkileşimlerin ebeveynlik modellemesi ve akıl yürütme kullanımı dahil olmak üzere evde olumlu davranışların gelişimini destekleyebilecek uygulamaları iyi araştırmaları gerekmektedir.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN