MAKALELER

Kolej ve Devlet Okulu Tercihleri ile Özel Okul Teşvik Katkısı

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 26 Mart 2017

Türkiye’de eğitim sektörünün büyümesiyle beraber özel okul / kolejlerin öğrenci sayıları ile devlet okulları arasında makas git gide kısalmaya başladı. Son verilere göre 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında özel okulda okuyan öğrenci sayısı 1 Milyonun üzerine çıktı.

Gelişen ekonomik düzen ile birlikte özel okulların kendi içlerinde yarattıkları rekabet sayesinde senelik eğitim ücretlerinde her kesime uygun rakamlar bulmak artık çok daha kolay duruma geldi. Devletin son 3 senedir yarattığı, Özel Okul Teşvik Projesi ile birlikte yıllık 2.500 TL ile 4.000 TL arasında bir indirim almaya hak kazanan öğrenciler sayesinde ailelerin yıllık ödemeleri tahminlerinin çok daha altına inebiliyor.

Özellikle İstanbul Kolejleri başta olmak üzere büyük şehirlerin tamamında eski dershaneden dönüşen okullar, yeni markalar veya çok şubeli grupların yeni açılan lokasyonları ile her yıl yüzlerce okulun açılışına şahit oluyoruz.

Peki, gerçekten iyi eğitim için özel okul şart mı?

Burada özel okulların TEOG ve YGS-LYS sınavlarında başarılarını ve bunları bir reklam içeriği yapma durumlarını göz ardı edemeyiz. Her sınav sonrasında “Üç Öğrencimiz ile Tam Puan” gibi içerikler ile hem başarılı öğrencilerini ödüllendiriyorlar, hem de bunları yeni öğrenci kazanmak için reklam içeriği olarak kullanıyorlar. Bizde bu sayede okulların ne kadar başarılı olduklarını göz ucuyla izleme şansına sahip oluyor. Bir gün ihtiyacımız olduğunda veya bize biri fikir sorulduğunda aklımıza ilk gelen bu okullar oluyor. Etkili bir reklam çalışması...

Elbette devlet okulları içerisinde birçok özel okuldan daha kaliteli ve iyi eğitime sahip okullar mevcut. Kabataş Lisesi, Pertevniyal Lisesi, vb. Tabi bu okullara girmek için de TEOG sınavından çok çok iyi bir puana ihtiyacınız olacak.

Bu yüzden birçok aile çocuklarını hangi seviyede özel okula kayıt yaptıracağı konusunda farklı yollar izliyorlar. Kimi veliler anaokulundan itibaren koleje kayıt yaptırıp 8’nci sınıf için TEOG sınavına girip iyi bir Fen Lisesi veya okuduğu kolejden iyi bir burs almayı hedefliyor. Kimi veliler ise 5’nci sınıf itibariyle çocuklarını koleje yazdırıp TEOG sınavına hazırlanmasını bekliyorlar.

Gün sonunda bütün iyilikler çocuklarımız için. Onların daha iyi bir insan ve daha iyi bir eğitim almalarını sağmak için. Umarım alacağınız tüm kararlar hem sizlere hem de çocuklarınıza en doğru seçimi sağlar.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN