MAKALELER

Motivasyonu Koruma ve Geliştirme Yöntemleri Nelerdir?

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 06 Haziran 2018

çocuklar-için-motivasyon

Motivasyon nedir? Önemi nedir? Sorularınıza cevap bulabilmek için sizlerde yazımızı inceleyebilirsiniz. Motivasyon bireylerin belirli bir amacı gerçekleştirmek üzere kendi arzuları ve istekleri ile davranma süreçlerine denilmektedir.

Davranışlarımıza enerji vererek harekete geçmenizi sağlayan güce motivasyon denilmektedir. Motivasyona dönük kavramlardan bazıları fizyolojik olabiliyorken bazıları da soyut anlamlar ile ifade edilebilmektedir.

Bir diğer ifade ile motivasyon; insanların hayatlarında yapmak istedikleri şeyler için harekete geçmelerini sağlayan gerekçelerdir. Peki, motivasyonu edinebilmek için neler yapmak gerekmektedir. İşte sizlere motivasyonunuzu koruyabilmek için önerilerden bahsedeceğiz. Sizler korumuş olduğunuz bu motivasyonlar sayesinde hedeflerinizi daha kolay bir şekilde elde edebileceksiniz.

Hedeflere Odaklanmak

Hedeflere odaklanabilmek için kafanızda sizleri gereksiz yere meşgul eden düşüncelerden uzak durmalısınız. Özellikle de zorlandığınız konuların sandığınızın aksine o denli önemli olmadığını fark etmelisiniz.

Olumsuz Düşüncelere Dur Demelisiniz

çocuklar-için-olumsuz-düşünceler

Olumsuz düşüncelerde sürekli olarak takılı kalmanız nedeni ile motivasyonunuzda sürekli bir düşüşe neden olabilirsiniz. Herkesin olumlu ve olumsuz zamanları – anları elbette ki olabilmektedir. Ancak bunlar üzerinde fazla takılı kalınması sizleri olumsuz anlamda etkileyecektir.

Enerjinizi Yükseltecek Bir Uğraş Edinin 

Canınız sıkıldığında ve enerjiniz düştüğünde gerçekleştirmeyi sevdiğiniz faaliyetlere yönelebilirsiniz. BU uğraşın ne olduğunun çok ta bir ehemmiyeti yoktur.

Örneğin bu uğraş bir spor dalı ile ilgilenmek olabilirken, bazılarını rahatlatmak bir bulmaca ya da matematik problemleri ile mümkün olabilmektedir. Spor ile ilgilenecek iseniz yapılan araştırmaların göstermiş olduğu neticeler dahilinde uzmanların önerdiği bu sporların her daim açık havada yapılmasıdır.

Yaşam Alanınızı Kendinize Göre Şekillendirebilirsiniz

çocuklar-için-yaşama-alanları

Bu hem iş yerlerinde hem de evdeki ortamlarınızda geçerlidir. İşyerlerinde çoğu zaman bu mümkün olamayabilse de sevdiğiniz bir kalem ile bile sizin motivasyonunuzu artırmaya yetecek değerdedir. Öğrencilerin çalışma masaları ya da tercih ettikleri defterler ya da boyalar da onların motivasyonlarında artış sağlayabilmektedir.

Başarı Hikâyeleri Okumalısınız

çocuklar-için-başarı-hikayeleri

Yediden yetmişe her bireyin mutlaka bitmek bilmeyen hedefleri vardır. İlkokula giden bir öğrenci için lise hayli ilgi çekici bir ortamdır ve o hedefe ulaşmak için derslerinde başarılı olması gerektiğini bilir.

Lise düzeyinde ki çocuklar için ise üniversite aynı şekildedir. Bu süreci daha bilinçli ve başarılı bir şekilde tamamlamak için günümüzde başarılı olan farklı meslek dallarında faaliyet gösteren bireylerin bu sürece nasıl geldiklerini anlatan başarı hikâyelerini okumanızda oldukça fayda vardır.

Bunun dışında motivasyonunuzu artıracak bir diğer unsur ise sürekli olarak olumsuz düşünerek enerjinizi emen insanlardan uzak durmalısınız. Küçük hedefler yaparak işe başlayabilirsiniz. Küçük faaliyetlerde ki başarılarda motivasyonunuzu etkileyecektir.

Son olarak düzenli tuttuğunuz yaşam alanınız ile temiz ve rahat bir çalışma alanı yaratabilirsiniz. Sizlerde bahsi geçen motivasyon artırma teknikleri ile birlikte kendinizi daha zinde ve motivasyonu yüksek hissedebilirsiniz. Çocuklar ve gençlere hem eğitim hem de kişisel gelişimleri hakkında daha bilinçli bir şekilde yardımcı olmak istiyor iseniz diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN