MAKALELER

Öğrenciler için Stresi Yenmenin 5 Yolu

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 05 Nisan 2018

özel okul ve stres

Günümüzde öğrenciler, gelişen teknolojiler sayesinde pek çok fırsata sahiptirler. Bunca kolaylığın içerisinde sorumluklarına bağlı kalan öğrenci sayısı ne yazık ki bir o kadar azdır. Bu sorumluluklardan kaçmanın asıl nedeninin ise ortaya çıkarmış olduğu bir sonuç vardır ki o da şudur.

Çocuklarımız streste. Yapılan araştırmalar, gençler içerisinde strese bağlı mutsuzluk ve depresyon yaşadıklarını göstermektedir. Özellikle üniversiteye yerleşme dönemlerinde yarı zamanlı işlerde çalışarak tecrübe edinmek isteyen öğrenciler bir yandan deneyim kazanmak istemekte ancak bir diğer yandan da gelecek baskısı ile günlerine devam etmektedir.

Şimdi sizlere öğrenciler için stresi yenmenin 5 yolu’ndan bahsetmek isteriz. Stres;  bireylerin üzerinde hissetmiş olduğu gerginlik durumudur. Özellikle öğrencilerin stres ile başa çıkma durularında özel okul pdr öğretmenlerinden destek almanız doğru bir karar olacaktır. Stres ile başa çıkma durumlarından bahsetmeden evvel sizlere stresin çıkardığı sonuçlardan bahsetmek isteriz.

Stres ve Belirtileri

özel okullar

Stres; duygusal, düşünsel ve davranışsal ile bedensel belirtiler de bulunmaktadır. Stresin duygusal belirtilerinden bahsederek işe başlayabiliriz. Endişe yahut sıkıntı hissetmeniz ve korku duyarak çabuk ürkmeniz stresin duygusal belirtileri arasında sayılmaktadır. Kendinizi bu süreç içerisinde değersiz hissedebilir, alınganlaşabilir yahut çabuk utanabilirsiniz.

Stresin düşünsel belirtileri ise; özgüven eksikliği, unutkanlık, karamsar olma, gelecek ile ilgili sürekli olumsuz kurgulamalarınız, zihninizin sürekli olarak dolu olması ve sürekli hayal kurarak dikkatiinizi toplayamamanız stresin düşünsel belirtileri içinde sayılmaktadır.

Stresin bir diğer belirtisi ise davranışsal belirtileridir. Önceden daha kolay verebildiğiniz kararları alırken zorluk çekmeni, kekeleme yahut konuşma zorluğuna maruz kalmanız, nedensiz yere ağlamanız ve dişlerinizi gıcırdatmanız, kaza yapmaya eğilim göstermeniz stresin davranışlarınız üzerinde ortaya çıkardığı etkiler olmaktadır.

Son olarak bedensel belirtilerinden bahsetmek isteriz. Elleriniz yahut bedeniniz de ki aşırı terlemeler, kalp atış ritminizin artışı, bedeninizin titremesi ve kolay yorulmanız, tuvalete sık sık çıkmanız ya da çabuk hastalanmanız stresin bedenleriniz üzerinde meydana getirdiği etkiler arasındadır. Sizlerde stres ile başa çıkma durumlarında özel okul pdr uzmanlarından destek alabilirsiniz.

Stresi Yenmenin Yolları

stres ile başa çıkma yolları

Stresin baş düşmanı olan spor ile sizlerde kendinizi daha zinde hissedebilirsiniz. Sergileyeceğiniz aktiviteler ile vücudunuzun ihtiyaç duyduğu endorfin ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Meditasyon da stresi yenebilme konusunda sizlere destek vermektedir. Günde sadece 10 dakika ayırarak ruhunuzu dinlendirmeniz, daha huzurlu olmanız konusunda destek sağlayacaktır.

Düzenli uyku da bedeniniz için her zaman en iyi ilaçlardan biri olmaktadır. Alanında uzman pek çok kişi gün içerisinde dakikalık şekerlemeler yapmaktadır. Bu şekilde verimlilikleri yükselmektedir. Elektronik cihazla ile zihninizi yormak yerine ara şekerlemeler yaparak daha berrak bir düşünce ile derslerinize odaklanabilirsiniz.

Gülmeyi ihmal etmemelisiniz. Gülmek’te tıpkı düzenli uyku gibi bedene en iyi gelen ilaçlardan biridir. Gülmek oksijen seviyenizii artıracak ve stresinizi eş zamanlı azaltacaktır. Hayatınızı daha yaşanılabilir bir hale getirmek için sizlerde gülmeyii ihmal etmemelisiniz.

Pozitif olmalısınız. Her insan hata yapabilir. Dersleriniz de başarısız olabilir yahut arkadaşlarınız ile ilişkileriniz her daim iyi gitmeyebilir. Önemli olan hatalarınızdan ve eksikliklerinizden derse çıkararak bir sonraki adımınızı daha sağlıklı atmak olacaktır. Çocuklarınızın daha huzurlu bir şekilde hayata devam edebilmesi için sizlerde bahsettiğimiz hususlara dikkat etmelisiniz.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN