MAKALELER

Okul Çağı Çocuk Gelişimi ve Ebeveynlik İpuçları

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 11 Ağustos 2018

Okul çağındaki çocukları yetiştirmek harika olabilir. Onları yeni aktiviteler, atletik etkinliklerde onları eğlendirmek ve başarılarını alkışlamak genellikle ebeveynlerin çoğu için yüksek puanlardan bazılarıdır. Ancak, başarıya ulaşmak genellikle engellenmeden ve bazen de zayıflıklarını kabul etmenin yanı sıra güçlü yanlarını kutlamak ve onlarla birlikte olmayı öğrenmekle başlar.

Ne zaman ebeveynler donanımlı bir şekilde çocuklarına çabalarının karşılığında mükemmel bir antrenör olurlar o zaman küçük çocuklar ve okul öncesi çocuklar sürekli olarak denetime ihtiyaç duysalar da onlara güvenlerini belli etmelidirler.

Okul çağındaki çocuklar daha fazla bağımsızlık için kademeli olarak hazır hale geliyorlar. Ancak, iyi seçimler yapmak ve öz disiplini uygulamak için öğrenme birçok kişi için kolay geçmez. Ebeveynlerin çocuğunu yavaş yavaş içselleştirerek bir ahlaki kod vermesi gerekir.

Çocuğunuzun Faaliyetlerine, Hobilerine ve Okul Etkinliklerine Katılmalısınız

Ebeveynleri olan çocukların daha mutlu, sağlıklı, eğitim ve ders dışı eğitimlerinde mükemmel olmaları bir sır değildir. Bilişsel gelişimlerini arttırabilir, motive eder, ebeveyn-çocuk ilişkisini güçlendirir ve genel akademik başarıları üzerinde doğrudan olumlu bir etkiye sahip olabilirsiniz.

Ayrıca, ebeveynlerin çocuklar üzerinde olumlu bir bakış açısı kazanmalarına, kendi özgüvenlerini ve benlik saygısını arttırmasına yardımcı olabilir ve büyük olasılıkla çocuğun okuldaki eğitim deneyiminden daha fazla tatmin olmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuklar bazen ev, iş ve okul arasındaki günümüzün yoğun programları ile, ortalama ailenin sunabileceği çok az kaliteye sahip olduklarını hissedebilirler. Bununla birlikte, her veli müsaitliğine uyum sağlamak için farklı seçenekler ve bağlılık düzeyleri mevcuttur. Bazı planlama ve özveriyle hem kendiniz hem de çocuğunuz için olumlu bir deneyim paylaşabilirsiniz.

Her şeyden önce, çocuğunuzun neye tutkun olduğunu düşünmeye çalışın, masaya hangi yetenekleri getireceğini düşünmekte önemlidir. Belki de çocuğunuzun okulu bir yardım organizasyonu düzenlemek için yardımınıza ihtiyaç duymayacaktır.

Ancak okulda kostüm yarışması için yardım etmek, dikiş ve tasarım becerilerinizi okula da yansıtmak sizin ve çocuğunuzun daha mutlu olmasını sağlayabilir. Unutmayın bunun her ikiniz için de olumlu bir deneyim olmasını isterseniz eğer çocuğunuz dahil olmayı seçtiğiniz şeyden memnun olmadığınızı hissederse, o zaman büyük ihtimalle mutlu olmayacaktır.

Çocuğunuza Öz-Motivasyonu Teşvik Edin

Öz motivasyon, çoğu zaman yetersiz olan bir özelliktir. Sabahları yataktan kalkmaktan daha fazlası, çocuğunuzun okulda ne kadar iyi olduğu konusunda büyük bir etkisi olabilir. Çocuklar doğal olarak 7 yaşına kadar öğrenmeye motive olurlar.

Bu süreden sonra, kendilerini motive etme yeteneklerine, başarılı olmaları için hayati bir beceriye ihtiyaçları olacak. Kendi kendine motivasyonun sadece içeriden gelebileceği doğrudur, ancak çocuğunuzun onu beslemesine yardımcı olabilecek ve onlara daha sonraki, yaşamda para kazandıracak bir avantaj sunmanın yolları vardır. Burada yardım edebileceğiniz sekiz yol var.

İyimserliği teşvik etmek: Hayatta olumlu bir bakış açısı ile birleşerek, sorunlara çözüm bulmak yerine sorunlara odaklanmak, çocuğunuzu aynı yaklaşımı benimsemeye teşvik edecektir.

Kalıcılığı teşvik etmek: Başarı yerine sadece ödül çabaları için geliştirmek çocuğunuza yardımcı olmaz bunun için başarana kadar denemeye devam etmelerini sağlayabilirsiniz.

Başarısızlık anlaşması: Çocuğunuza bazen başarısız olduklarını kabul etmelerini öğretin. Onları nasıl kaybedeceklerini veya kazanacaklarını gösterdiklerini göstererek, onlara daha sonraki yaşamdaki gerilemelerle başa çıkma becerilerini kazandıracaktır.

İlgi alanları teşvik et: Bir dizi ilgi alanına sahip olan çocuklar farklı fırsatlara maruz kalacaktır. İyi bir iş ve yaşam dengesiyle birleştiğinde, daha az moral bozucu ve daha kolay yüzleşmeleri ile daha az ilgi çekici görevler yaparlar.

Başarısını kutlayın: Hem kendi hem de başkalarının başarısını, nasıl kutlayacağını ve tadını çıkaracağını bilmek, çocuğunuza amaç için olumlu bir şey verecektir.

Başarılı olabilir: Çocuğunuza başarılı olma fırsatını verin ve onunla birlikte gelen olumlu duyguları yaşayın. Onları desteklemek ve onlara rehberlik etmek, öz motivasyon için hayati olan öz saygının oluşmasına yardımcı olacaktır.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN