MAKALELER

Okulun İlk Günü Ayrılık Kaygısının Üstesinden Gelmek

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 25 Temmuz 2018

Yeni bir ortama girmek çocuklar ve ebeveynler için endişelere neden olabilir. Çocuğunuzun atacağı bu önemli ilk adım sizi duygulandırabilir, heyecanlandırabilir ve tedirgin de edebilir fakat duygusallığı bir kenara bırakıp okulun ilk günü için yapmanız gerekenleri sizler için bir araya getirdik.

Okul Öncesi Yapmanız Gerekenler

Okul öncesi yapmanız gereken ilk şey çocuğunuzu okula hazırlamak ve ayrılık anı yaklaştığında çocuğunuzun hissedeceği duyguları belli etmemek gerekir. Çocuğunuzu yeni çevresi ile tanıştırmanın bazı yolları;

  1. Çocuğunuzu resim ya da hikâye anlatımı yapmak gibi ortak okul etkinliklerine vaktinde tanıtın.
  2. Okul alanını çocuğunuzla tanıştırmadan önce sınıfını birkaç defa ziyaret edin.
  3. Çocuğunuzun öğretmeni ile görüşmesini sağlayın.

Çocuğunuzun yanında korkularınızı belli etmemeye çalışan, kendinizi suçlu hissediyorsanız veya okulda onu terk etme endişesi içerisinde iseniz çocuğunuz bunu hissedecektir. Burada yapmanız gereken sakin ve güvenilir olmanız çocuğunuzun korkularını yenmesine vesile olacaktır.

Okulun İlk Gününü Daha Kolay Hale Getirmek

Çoğu çocuk, her yıl okulun ilk günü endişeli ve heyecanlıdır. Aşağıdaki yönergeleri göz önünde bulundurarak çocuğunuzun okulun ilk gününü kolay geçirmesini sağlayabilirsiniz:

  1. Başlangıç olarak okulun olumlu yönlerini yani, eğlenceli olacağını, yeni arkadaşlıklar kuracağını hissettirin.
  2. Çocuğunuza, okulun ilk gününden rahatsız olan öğrencinin sadece kendisi olmadığını hatırlatın. Öğretmenler, öğrencilerin endişeli olduğunu bilir ve herkesin mümkün olduğu kadar rahat hissetmesini sağlamak için ekstra çaba sarf edecektir.
  3. Çocuğunuza, okulda herhangi bir sorun olursa, bunları çözmesine yardımcı olacağınıza dair güvence verin. (Sorunlar ortaya çıkarsa, mümkün olan en kısa sürede dâhil olun.)
  4. Çocuğunuzu sınıfındaki veya oyun alanındaki yeni öğrencileri aramaya teşvik edin, onları bir oyuna dâhil olmak için gruba katılmaya davet edin ve onlara ilgi alanlarını sorun.
  5. Okuldan sonra çocuğunuza özel ilgi ve sevgi gösterin. Ona sarılın ve okulda neler yaptığını, eğlenip eğlenmediğini ve yeni arkadaşlar edinip edinmediğini sorun. Böylelikle daha fazla okulu ve arkadaşlarını sevmesine yardımcı olacaksınızdır.

Yukarıda listemize ek olarak belirtmek isteriz ki, yeni bir okulda ilk birkaç hafta boyunca, çocuğunuzun öğretmeni muhtemelen bazı değerlendirmelerde bulunacaktır. Çocuğunuzun o zaman zarfındaki akademik ve sosyal döneminin nasıl gittiğine dair fikir edinebilmeniz gerekir.

Çocuğunuzla Vedalaşma Vakti Geldiğinde

Vedalaşma zamanı geldiğinde asla kaçmayın. Çocuğu öylece bırakmak size olan güvenini riske atabilir. Hoşça kal dediğiniz an yanından derhal ayrılmanız gerekir.

Uzun bir veda sahnesi sadece bir çocuğun okulun kötü bir yer olduğu duygusuna kapılmasına neden olabilir. Onu bırakarak rahatınızı ifade edebilirsiniz. Oyalanmamanız gerekir. Ne kadar uzun kalırsanız, o kadar zor olacaktır.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN