MAKALELER

Özel Anaokul Eğitimi ile Başlayan Meslek Seçimi

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 16 Nisan 2018

özel anaokulları

Bireylerin hayatları için almış olduğu kararlardan en önemlileri arasında yer alan meslek tercihlerinde bulunurken sizlerde doğru yönlendirmeler ile hem yetenekleriniz ve becerileriniz hem de beğenileriniz doğrultusunda size en uygun mesleği tercih edebilirsiniz. Doğru meslek seçimleri ise zannedildiği gibi ergenlik dönemlerinde değil okul öncesi dönemlerde edinilmektedir.  

Anne ile babalar çocuklarının istediği mesleği edinebilmeleri için onlara en uygun özel anaokulları seçecekler ve alanında uzman eğitmenlerce çocuklarının kaliteli bir eğitim almalarını sağlayabileceklerdir. Mutlu bir hayat sürmenin yolu işini severek yapmaktan geçmektedir.  

Ebeveynler çocuklarının ilgi alanları ile yeteneklerini ve sosyal ortamda ki davranışlarını doğru bir biçimde tespit ettikleri takdirde onları en uygun mesleğe yönlendirebileceklerdir. 

Özel Anaokulu Bünyesinde Meslek Seçimi Süreci

özel anaokulu ve kreş

Çocuğunuza toplumda ki mesleklerin oldukça fazla sayıda olduğunu açıklamanız atmanız gereken ilk adım olmaktadır. Farklı meslek gruplarını gözlemleyerek meslekleri tanımasına yardımcı olmanız gerekmektedir. Mesleklere cinsiyet kalıplar ile yaklaşmasını önlemek meslek seçimlerinde hayli önemli olan bir konudur.  

Meslekler hakkında doğru bilgilere erişmesi için imkân sağlamanız gerekmektedir. Çocuklarınızın yetenek ve ilgisine uygun olan meslek konusunda ise çocuklarınızı göndermiş olduğunuz özel anaokullarında görev alan PDR uzmanları ile okul öncesi öğretmenlerinden tavsiye almanız gerekmektedir.  

Çocukların bir birey olduğunuz ve yetenekleri, hedefleri ve değerleri ile bir bütün olduğunu unutmadan ona en iyisini sunmalısınız. Küçük yaş bireylerde meslek seçimi konusunda bahsettiğimiz hususlara değinmeniz halinde sizlerde çocuklarınıza oldukça yardımcı olmuş olacaksınız. 

Sorumluluk Vermekten Kaçınmamalısınız 

kreş ve özel anaokulları

Ebeveynlerin çocuklarına yaşam sorumlulukları kazandıracak tutum içerisinde olması gerekmektedir. Aile içerisinde verilecek küçük sorumluluklar dahi çocukların seçim yapma ve karar verebilme süreçlerinde oldukça faydalı olacaktır. 

Çocukların yerine getirmesi gereken sorumluluklar aileleri tarafından yapıldığı takdirde yetenekler de herhangi bir gelişme yaşanmayacak ve meslek seçimleri konusunda doğru kararları veremeyebileceklerdir.  

Oysaki özel anaokul bünyesinde eğitim alan okul öncesi öğrencilerine yeteneklerini keşfederek tanıması noktasında imkânlar tanınmakta olduğundan okul öncesi eğitim alan öğrenciler bu anlamda daha şanslıdır diyebilmekte mümkündür.  

Sizlerde çocuklarınız için özel anaokul bünyesinde ki görevli öğretmenler ile iş birliği içerisinde olarak, onlara mutlu olabilecekleri mesleği seçmeleri ve bu doğrultuda çalışmalarını sağlayabilirsiniz. 

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN