MAKALELER

Özel Okul ve Sosyal Bir Gelişim

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 11 Nisan 2018

özel okul ve çocuk gelişimi

Doğdukları andan itibaren bireyler diğer insanlar ile diyalog halinde kalaraksosyal etkileşim süreci içerisine dahil olurlar. Bireylerin içerisinde bulundurkları sosyal gelişim bilişsel ve ahlaki gelişim ögeleri ile paralellik göstermektedir. Bireylerin diğer insanlar ile uyumlu ve tutarlı ilişki içerisinde olabilmesi için ilk olarak kendisi ile anlaşması gerekmektedir.

Okul öncesi dönemlerden itibaren kaliteli eğitim adına tercihlerini özel okullardan yana kullanan ebeveynler, çocuklarının gelişimleri konusunda daha başarılı bir süreç geçirmektedir. Sosyal ilişkilerinin kaliteli bir şekilde sürdürülmesi için tüm desteklerini veren özel okullar ile birlikte çocuklarınızın sosyal hayatlarında daha aktif olacaklar ve kendilerini ortamlarda daha iyi ifade edebileceklerdir.

3-5 Yaş Arası Sosyal Gelişim

özel okul ve çocuk gelişimi

Okul öncesi dönemde olan bu yaş grubunda, çocuklar dünyayı benmerkezci olarak algılamaktadırlar. Yaşıtları ile bir araya geldikleri dönemlerde sağlıklı bir ilişki kurabilmeleri ne yazık ki her zaman mümkün olmamaktadır. Bu yaş döneminde ki çocukların hemen her biri kendi oyuncakları ile oynayarak kendi başlarına zaman geçirmek istemektedirler.

Ancak bu şekilde sosyal ve arkadaşlık ilişkilerinde herhangi bir ilerleme kaydedemezler. Bu süreci kaliteli eğitimleri ile adını duyurmuş istanbul özel anaokulları bünyesinde yer alan okul öncesi öğretmenleri ile geçirirler ise kendi haklarını korumayı, başkalarını haklarına saygı duyayı öğrenerek daha bir eğitim alacaklardır. 

6 - 11 Yaş Arası Sosyal Gelişim

çocuk gelişimi ve özel okul

Okul döneminde olan 6 ile 11 yaş grubunda ki öğrenciler ise gerçekleştirmiş olduğu başarılar ile kendilerine daha çok güvenen bireyler olarak yetişmektedir. Çocuklar başarmanın verdiği duygu ile üreticiliğini deneyimleyerek gerçekçi hedeflere yönelmeye başlamaktadır. Başarısızlık durumlarında ise kendini değersiz hissettiğinden yanın da yine özel okullar da görev alan PDR öğretmenlerinin bulunması ve onlara destek olması, başarabileceği yeni alanlar yaratması ve yeniden denemesi için bir yol çizmesi hayli önemlidir.

Özel okullar da görevli PDR uzmanları, ebeveynlere bulunduğu önerilerde, çocuklar için asıl önemli olanın başarılı bir sonuç almak değil çalışarak emek vermenin değerli olduğunu göstermelidir, demektedir.

11 Yaş Sonrası Sosyal Gelişim

özel okul ve çocuk gelişimi

11 ile 18 yaşları arası ergenlik dönemi olarak bilnmektedir. Bu yaş aralığında ki çocuklar kimlik arayışına girmektedir. Sık sık tarz değiştirmeleri en çok yaptığı davranışlardandır. Bu yaş aralığında ergen olarak tabir edinen çocuklar, etrafında ki insanların düşünceleri konusunda hayli takılmaktadır. Ailelerinden uzaklaşarak agresif davranışlar sergilemeleri de yine bu süreç içerisinde doğal karşılanmaktadır. İstanbul özel okulları sayesinde, ergenlik döneminde ki çocukların bu süreci kolay atlatabilmesi için sürekli olarak rehberlik eğitimleri verilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra hemen her özel okulda öğrencilerin akademik başarılarının yanı sıra yetenekleri doğrultusunda meşgul olduğu hobilerine de değer verilemektedir. Özel okullar daki bilinçli öğretmenler sayesinde çocuklar bu dönemleri daha sorunsuz geçireceklerdir. Çocukları yetiştirir iken daha kaliteli bir süreç için sizlerde özel okulları tercih edebilirsiniz.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN