MAKALELER

Özel Okullar ve Montessori Eğitimi

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 07 Nisan 2018

montessori

İtalyanın ilk kadın doktoru olan Maria Montessori aynı zamanda pedagog ve antropoloji profesörüdür. 19870 ile 1952 yılları arasında her bir çocuğun bireyselleğine uyum sağlayan bir pedagoji geliştirir. Bu pedagojiye göre çocuğun bireysel becerileri ile ilgi alanlarına uygun davranışlar olmaktadır. Zihinsel engelli öğrencilerin eğitimleri konusunda aradığı bilgileri Itard ile Seguin çalışmalarında bularak kendi yöntemlerinim geliştirebilmesi için yeni fikirler edinir.

Bu süreç dâhilinde engeli olan bir grup çocuğu eğiterek onları devlet yeterlilik sınavlarına sokmaktadır. Bu çocukların, engeli olmayan öğrencilere yakın bir başarı göstermesinden ötürü hemen herkez mutlu olmaktadır. Çocukların gelişim dönemlerini sadece akademik bilgiler ile kısıtlamanın tamamen dışında duran Montessori Eğitimi ile ilgili aklınıza takılan soruları yanıtlamak ve öze okullar aracılığı ile bu eğitimmin nasıl sunulduğundan bahsedelim.

Montessori Eğitimi Nedir?

montessori eğitimi

Ebeveynlerin çocuklara istedikleri kaliteli eğitimleri takviye edebilmenin en etkili yolu bu eğitimleri özel okullar aracılığı ile gerçekleştirmektir. Bu gelişim sürecini ise sadece sadece müfredat ile değil, sanat ve spor ile yahut kültürel aktiviteler ile desteklemek gerekmektedir. Özel okullar öğrencilerin kişisel gelişimleri, zihinsel gelişimleri ve bedensel gelişimleri ile de ilgilenmektedir. Ülkemizde adının yeni yeni duyulmaya başlandığı Montessori Eğitimi velilerce sorgulanmaktadır.

Montessori eğitiminin sağlayıcısı Maria Montessori 1907 yılıdna ilk çocuk evini kurarak engelli olmayan çocuklar ile bir takım çalışamalarda bulunmuştur. Bu çalışma sürecinde çocukların davranışlarını kontrol etmiştir. Çocukların hoşlanmadıkları şeyleri saptayarak eğitimleri bu doğrultuda vermiştir.

Çocuklar ödüllerden, cezalardan, yetişkin tarafından adapte edilen eğitim programlarından öğretmen masasından ve toplu derslerden pek hoşlanmamaktadır. Bunlar yerine özgür iradeleri ile seçim yapabilmeleri ve hatalarını kendilerinin denetleyebilmesinden, alıştırmaların tekrarlarından ve çevrenin düzenli, temiz olmasından haz alarak daha mutlu olmaktadır. Eğitim sistemini de çocuklardan yola çıkarak kuran Maria’nın kurmuş olduğu bu eğitim sistemi temelde kişiliğin oluşumu üzerinedir.

Montessori Eğitimi Sisteminin Faydaları Nelerdir?

montessori eğitimi nedir

Eğitimde metot değil, insan kişiliği göz önüne alınmalıdır. Her çocuk özel, tek ve kendine has bir varlıktır.  Çocuk insanların ve insanlığın mimarıdır. Çocuklara bakış açıları bu şekilde olmakta ve onlara istedikleri kadar tekrar etme imkânı sunulmaktadır.

Çocuğa hazırlanmış bir çevre içinde, çocuğun kişiliğini oluşturması için özgürlük tanıyan kişiliğinin gelişim sürecini destekleyen ve çocuğun kendi onuru içerisinde bireyselleşmesiyle sosyalleşmesini ciddiye alşan bir eğitim sistemidir. Sizlerde bu eğitim sistemini baz alan İstanbul özel okulları, Ankara özel okulları, İzmir özel okulları ve Adana özel okulları araştırması yapmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN