MAKALELER

Özel Okullarda PDR’nin Çocukların Gelişimi için Önemi

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 03 Nisan 2018

özel okullarda pdr

PDR bilinen bir diğer adı ile Psikolojik Danışmanlık ve rehberlik öğretmenleri, görev aldığı eğitim kurumlarında öğrencilere, kendilerin geliştirme ve ifade edebilme, sorunlarını irdeleyerek çözüm önerileri sunma konusunda son derece faydalı olmaktadır. Kişisel gelişim süreçlerinin yanı sıra ortaokul sıralarında oturan çocuklar meslek seçimleri, lise grubunda ki genç öğrencilere ise üniversite ve bölüm seçmeleri konusunda destek vermektedir.

Psikolojik Danışmanların Ana Konuları Nelerdir?

neden özel okullarda pdr

Psikolojik danışmanlar, çalıştıkları özel okulların misyonu ile öğrencilerin akademik ve kariyer, kişisel gelişimlerinin bütünleşmesini sağlayabilme konusunda faaliyet göstermektedir. Bunun yanında ise öğrencilerin öğrenme koşulların iyi belirleyebilme ve akademik başarılarının yükselmesine katkı sağlayacak etkin çalışmalar yapabilmektedir. Okul başarısına katkı sağlayacak her türlü ölçme ve değerlendirme sonuçlarını iyi analiz edebilme ve bu analizler neticesinde uygulamalarda bulunma, öğrenci ile velilere nitelikli danışmanlık ilişkisi kurarak bunları sürdürebilme açıları ele alındığında psikolojik danışmanlara mutlak surette ihtiyaç vardır.

Tüm bunların yanı sıra öğrencilerin sosyo duygusal becerileri ile sorumluluk ve kendini yönetme, karar verebilme, problem çözebilme becerilerini kazandırabilecek programları sürdürerek onlara bu anlamda katkı sunmakta PDR uzmanlarının faaliyet alanlarındandır.

Özel Okullarda PDR ve Önemi

pdr nedir

Devlet okulları ile özel okullar kıyaslandığında PDR uzmanları özel okullarda daha fazla görevlendirilmektedir. Verilen eğitim kalitesi ile verimliliğin yanı sıra kişisel gelişim ile doğru adımları atma konusunda da son derece faydalı olan PDR uzmanları özel okullar için son derece önemlidir.

Özel okullarda birebir ve düzenli görüşmelere yoğunlaşılmakta ve çeşitli anketler dahilinde öğrencilerin karakter ve ruh ile tutumları hakkında değerlendirme yapılmaktadır. Bu durumlarda PDR uzmanları büyük önem arz etmektedir.

Kendine güvenemeyen, ifade edemeyen ve yaş gruplarına göre daha sakin, daha durgun olan çocuklar tespit edilerek bunların nedenleri irdelenir. Gerekli müdahaleler dahilinde öğrenciler eskiye nazaran, sorunlar çözülmüş ve mutlu bireyler olarak faaliyetlerine devam ederler. Sizlerde çocuklarınızın gelişim ve eğitim hayatını daha kaliteli geçirmesini istiyor iseniz onları özel okullara yönlendirebilir ve burada görev alan başarılı branş öğretmenleri ile Psikolojik danışmanlara emanet edebilirsiniz. Kendine güvenen, başarılı çocukların yetişmesi dileği ile.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN