MAKALELER

Özel Üniversite mi Devlet Üniversitesi mi?

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 30 Temmuz 2016

Önce Hangi Üniversiteler Akla Geliyor?

özel üniversite ve devlet üniversitesi

Devlet üniversitesi denilince Boğaziçi, İstanbul ve ODTÜ gibi köklü devlet üniversiteleri öğrencilerin hayallerinde yer alır. Vakıf(özel) üniversitelerde ise Bilkent, Koç, Bahçeşehir, Bilgi gibi üniversiteler zihinlerde yer alır.

Her üniversitenin birbirinden farklı olduğu göz önüne alındığında tüm üniversiteler hakkında genel yorumlar yapmanın kolay olmadığı anlaşılır. Yazının bundan sonraki bölümlerinde yapılacak olan yorumlar üniversitelerin %90’ını kapsamaktadır. Elbette bu yorumlara uymayan üniversiteler de olacaktır.

Vakıf Üniversitelerinin Avantajları

Burs Faktörü

Vakıf üniversitelerinin burs imkanları devlet üniversitelerine göre daha iyidir. Özellikle üniversite sınavındaki sıralamaları iyi olan öğrencilere ciddi miktarda burs verilerek başarılı öğrenciler vakıf üniversitesi bünyesinde okutulur. Böylece hem üniversitenin başarısı artar, hem de öğrenci maddi olarak sıkıntı çekmez.

Eğitim Kadrosu Transferi

Vakıf üniversitelerinin bütçeleri devlet üniversitelerine göre yüksektir. Durum böyle olunca vakıf üniversiteleri öğretim üyelerine daha yüksek miktarda maaş verebilmekte ve devlet üniversitelerinde görevli olan alanında uzman öğretim görevlerinini kendi üniversitelerine transfer etmektedir.

Yabancı Dil

Çoğu vakıf üniversitesinin hazırlık sınıfları bulunur. Genelde hazırlık okumak zorunludur ve öğretim dili İngilizce olan ders sayısı fazladır.

İş hayatında ve sosyal hayatta oldukça önemli olan yabancı dil eğitimini vakıf üniversitelerinin avantajlarından birisi sayabiliriz.

Sosyal Olanaklar

Vakıf üniversiteleri öğrenci kulüpleri ve toplululukları ile öne çıkar. Müzik, spor, resim, dans, sosyal farkındalık gibi birçok alanda öğrencilerin yönetiminde kulüpler aktif olarak faaliyet göstermektedir.

Bu sayede öğrenciler sadece akademik anlamda değil, sosyokültürel alanda da kendilerini geliştirme fırsatı yakalayabilirler.

Yurtdışı ilişkileri

ERASMUS veya Global Exchange(Uluslararası Değişim Programı) olarak adlandırdığımız uluslararası öğrenci değişim programları üniversitelerin birbirleriyle anlaşmaları sonucu gerçekleşir. Bu aşamada vakıf üniversiteleri yurtdışındaki önemli üniversitelerle anlaşmalar gerçekleştirerek öğrencilere geniş bir yelpazede seçim hakkı tanımaktadır.

Ayrıca anlaşma yapılan üniversite sayısının fazla olması sayesinde daha fazla öğrenci yurtdışı değişim programlarına katılabilmekte ve deneyim sahibi olabilmektedir.

Öğrenci memnuniyeti

Vakıf üniversitelerinin öğrencilerden ücret talep etmeleri nedeniyle öğrencileri memnun etme gayretleri göze çarpmaktadır. Öğrencilerin sorunlarıyla ilgilenilmesi, herhangi bir sıkıntıda öğrencinin başvurabileceği bir makama daha kolay ulaşması bu bağlamda verebileceğimiz örneklerdendir.

Kampüs İmkanları

özel üniversiteler, vakıf üniversiteleri

Vakıf üniversiteleri kampüslerinin fiziki şartları ile de avantajlıdır. Binaları daha yeni ve bakımlıdır. Yurtlarının fiziki şartları gelişmiştir. Odalarda daha az öğrenci kalmaktadır. Spor salonu ve havuz gibi öğrencilerin sportif aktivitelerine katılımını kolaylaştıran tesisler mevcuttur.

Esnek eğitim programları

Vakıf üniversitelerinin eğitim programları daha esnektir. Sınavlar ve dersler üniversitenin eğitim politikasına göre çok erken ya da geç saatlerde olabilir. Öğrencilerin talepleri doğrultusunda ders programlarının düzenlenebilme olasılığı daha yüksektir.

Staj İmkanları

İş hayatında hatrı sayılır bir yerde staj yapmak kişinin iş kariyeri için önemlidir. Vakıf üniversiteleri kendi bağlantılarını kullanarak öğrencilere güzel şirketlerde staj imkanı sunmaktadır. Kaliteli yerlerde staj yapan öğrenciler iş hayatına bir adım önde başlamaktadır.

Devlet Üniversitelerinin Avantajları

özel üniversiteler, devlet üniversiteleri

Köklü geçmiş

Devlet üniversiteleri vakıf üniversitelerine göre çok daha önce kurulmuştur. Bir anlamda köklü üniversiteler diyebileceğimiz gibi sistemleri düzenli ve stabildir.

Ayrıca İstanbul Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi gibi köklü üniversiteler hocalarının da kalitesi ile meşhurdur. 

 

Temel ihtiyaçların ucuzluğu

Devlet üniversitelerinde 1-2 liraya güzel bir kahvaltı yapabilir. Yine 1-3 liraya öğle yemeği ve akşam yemeği yiyebilirsiniz. Üniversite içi imkanları vakıf üniversitelerine göre kıyaslanmayacak derecede ucuzdur. Ucuz olması kalitesini düşürmemekte, öğrenciler uygun fiyatlara lezzetli yemekler yiyebilmektedir.

Devlet imkanı

Özellikle hukuk bölümünde hakim ve savcılık gibi devlet içinde çalışmak için devlet üniversitelerinin avantajlı olduğu yıllardır söylenegelen bir teoridir. Her ne kadar bilimsel olarak böyle bir avantajı kanıtlayamasak da hakimlik ve savcılık mülakatını yapan görevlilerin Ankara Hukuk Fakültesi ya da İstanbul Hukuk Fakültesi gibi devlet üniversitelerinden mezun olmaları bu mülakatlarda devlet üniversitesi mezunlarının pratikte avantajlı olduğunu göstermektedir.

Özel Üniversitelerin Dezavantajları

Öğrenim Ücreti

Özel üniversitelerin öğrenim ücretleri üniversitenin tanınırlığı ve kalitesi oranında artmaktadır. Yıllık 50 bin lirayı bulan vakıf üniversiteleri burssuz okunduğu zaman fiyatları ile çoğu aileyi maddi açıdan zorlayabilmektedir.

Kampüs içi fiyat politikaları

Öğrenim ücreti dışında vakıf üniversitelerinin kampüs için temel ihtiyaçlar için uyguladıkları fiyat politikaları da devlet üniversitelerinden oldukça fazladır. Yazının önceki bölümünde de belirttiğimiz gibi devlet üniversitelerinde 1-2 liraya bir öğün yiyebilirken çoğu vakıf üniversitesinde bir öğün yemek fiyatı 5-15 lira arasında değişmektedir.

Burslu/burssuz ayrımı korkusu

Vakıf üniversitelerini burslu tercih edecek öğrencilerin genelde aklında olan burslu ve burssuz öğrenci ayrımı oluyor mu, sosyal hayatta sıkıntı çeker miyiz sorusu da vakıf üniversitelerinin okul içi sistemleriyle ve üniversiteye gelen öğrenci portfolüyle orantılıdır.

Günümüzde birçok vakıf üniversitesinde burslu ve burssuz öğrenciler arasında bir ayrımın olmadığı ve sosyal hayatta büyük sıkıntıların göze çarpmadığı gözlense de “ekşi sözlük” gibi üniversite öğrencilerin aktif oldukları platformlarda bazı öğrencilerin bu durumdan hâlâ şikayetçi oldukları görülmektedir.

Devlet Üniversitelerinin Dezavantajları

Dağınık yerleşkeler

Devlet üniversitelerinin yerleşkelerinin dağınık olması bu üniversitelerin geçmiş kurulup öğrenci sayısının artmasıyla yeni binaların inşaa edilmesi ve bu binaların farklı bölgelere yapılması sonunu ortaya çıkmıştır.

Son dönemlerde vakıf üniversitelerinde de aynı durum gözlenilebilir fakat bu oran devlet üniversitelerine göre düşüktür.

Dağınık yerleşkeler öğrencilerin ulaşımda vakit kaybetmesi yönüyle dezavantajdır.

Sosyal aktiviteler zayıf

Devlet üniversitelerinde sosyal aktivitelere gereken önem her zaman verilemiyebilir. Özellikle bu tarz aktiviteler için üniversitenin ayırdığı bütçenin yetersiz olduğu durumlarda çoğu sosyal aktivite askıya alınır.

Üniversite okumanın sadece akademik yanı olmadığı göz önüne alındığında sosyal aktivitelere katılma konusunda yeterince imkana sahip olmamak üniversite okuyan bir öğrenci için dezavantajdır.

Yabancı dil sorunsalı

Devlet üniversitelerinin çoğu Türkçe dilinde eğitim yapar. Bu eğitim sırasında her ne kadar yabancı dil dersleri açılsa da öğrenci yorumlarından okuduğumuz kadarıyla birçok yabancı dil dersine gerekli önem verilmez. Hocaları yeterli uzmanlık düzeyinde olmayabileceği gibi öğrencilerin dersi önemsememesi sonucu dersin kalitesinin düşmesi ihtimali de mevcuttur.

Yeni üniversitelerde öğretim üyesi kadrosu eksik

Özellikle yeni açılan devlet üniversitelerinin tercih edecek öğrencilerin maddeyi dikkatlice okumalarını tavsiye ediyoruz.

Yeni açılan devlet üniversitelerinde öğretim üyesi tamamlamak ilk senelerde prosodürler gereği çok kolay olmuyor. Bu durumda ilk senelerde yeni açılan bir üniversiteyi tercih eden öğrenciler bazı dersler yönüyle mağdur olabiliyor.

Eğer yeni açılacak bir üniversiteyi tercih edecek bir öğrenciyseniz mutlaka o üniversitenin öğretim görevlisi kadrosunu incelemeden tercihinizi yapmayın.

Doğru Kararı Vermek

özel üniversitelerin avantajları

Vakıf üniversiteleri ve devlet üniversitelerinin avantaj ve dezavantajlarını inceledikten sonra aklınızda olan üniversiteleri bu kriterlere göre değerlendirmek ve en doğru kararı vermek size düşüyor.

Unutmayın ki her zaman geçerli olan bir doğru yoktur, özellikle de tercihlerde :)

Şimdiden tercihlerinizde başarılar diliyor ve düşüncelerinizi yorum bölümünden bizimle paylaşmanızı istiyoruz.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN