MAKALELER

Reggio Emilia Yaklaşımının Çocuğunuza Faydaları

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 24 Temmuz 2018

Çocuk bakımında Reggio Emilia Yaklaşımı, çocukların bireysel ihtiyaç ve meraklarına odaklanan bir eğitim felsefesidir. Öğretmen ya da bakıcının rolü, çocukların kendi doğal öğrenme süreçlerini tanımlamaları için kolaylık sağlamaktadır.

Çocuk bakımına yönelik bu yaklaşımın birçok yararı bulunmaktadır. Çocuklar doğal ve sosyal çevreleri ile ilgilenmeye ve doğal dünyadan öğrenmeye teşvik ediliyorlar.

Toplum ve ebeveyn katılımı, eğitimciler ile ebeveynler arasındaki iletişim Reggio Emilia’nın önemli bir yönüdür ve çocukların bir dizi yetişkinin farkında olmalarını ve onlara öğrenme süreçlerinde yardımcı olmaya hazır olmalarını sağlamaktadır.

Yüzlerce ifade dili, çocukların kendilerini bir şekilde öğrenmeleri ya da ifade etmelerini beklemeyi amaçlamaktadır. Reggio Emilia Yaklaşımı farklı çocukların farklı ihtiyaçlara sahip olduklarını ve en iyi şekilde eğitildiklerini kabul eder.

Bu çocuklarda öğrenme sevgisini teşvik ettiği gibi becerilerini göreve uygun olarak hissetmediklerinde onları faaliyetlerden caydıramadığı için son derece faydalı bir yaklaşımdır.

Reggio Emilia Yaklaşımı çocukların bireysel ve farklı çıkarlarına odaklanan ve eğitim eğilimleri ile doğal öğrenmeyi beslemeye girişen, çocukların güçlü bir benlik duygusu ve öğrenme sevgisi oluşturabilmeleri için eğitimsel bir yaklaşımdır.

Reggio Emilia Yaklaşımında Öğretmenin Rolü

Reggio Emilia yaklaşımında, eğitimciler okul ortamlarının çocuklara öğrettikleri konusunda endişelidirler. Bu nedenle, sınıfın görünümüne ve öğrencilerin hislerine büyük önem verilmektedir.

Okullardaki estetik güzellik, çocuğa ve öğrenim ortamına saygı duymanın önemli bir parçası olarak görülmektedir. Yani bulundukları sınıf ortamı neşenin ve oyun oynama alanın doruk noktası olması gerekir.

Öğretmenler, çocukların işbirliğini ve anlaşmazlıklarını hoş bir şekilde karşılamalı, küçük gruplar halinde, geniş çaplı keşif ve problem çözmeyi üstlenmeye davet eden imkanlar ve provokasyonlar ile zengin ortamlar düzenler.

Okuldaki bütün çocuklar için ortak alan, farklı sınıflardan gelen çocukların bir araya gelmesi için eğlenceli oyun alanları ve çalışma masaları düzenlenerek birbirleri ile iletişim kurmalarını sağlamaktadır.

Reggio Emilia Yaklaşımında Ev ve Okul İlişkileri

Çocuklar, öğretmenler ve ebeveynler topluluk etkileşim ile birlikte çalışırlar. Böylelikle yetişkinler ve çocuklar arasında bir araştırma topluluğu oluşturulur.

İletişim ve etkileşim için çocukların sorgulanması ve etraflarındaki dünya hakkında teori oluşturması derinleştirilebilir.

Reggio’daki programlar aile merkezlidir. İlişkilere dayalı eğitim vizyonu her bir çocuğa başkaları ile ilgili olarak odaklanır ve çocukların diğer çocuklar, aileler, öğretmenler, tolum ve çevre ile karşılıklı ilişkilerini harekete geçirmeye ve desteklemeye çalışır.

Reggio Emilia Yaklaşımı, tanımlanmış yöntemleri, öğretmen sertifikasyon standartlarını ve akreditasyon süreçlerini içeren resmi bir model değildir.

Ancak Reggio Emilia’daki eğitimciler deneyimlerini anlatırlar ve kendilerini güçlü ve zengin bir vizyondan başlayarak diyaloga girmenin kendilerini bir provokasyon ve referans noktası olarak görürler.

Özetleyecek olursak Reggio Yaklaşımı çocukları eleştirel düşünme ve işbirliği becerilerini kazanmaları için dile getirilmektedir. Çocuklarınız için daha verimli bir eğitim ve kişisel gelişim süreci geçirmelerini sağlamak için özel okullarda görevli olan öğretmenlerden danışmanlık talep edebilirsiniz.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN