MAKALELER

Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) Nedir? Ne İş Yapar?

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 12 Temmuz 2018

rehberlik-araştırma-merkezi

Rehberlik Araştırma Merkezi nedir? Ne iş yapar? Hangi Aileler RAM’a başvurmalıdır? RAM’dan yararlanmak için ne yapmak gereklidir? Tüm bunları merak ediyorsanız sizlerde yazımızı incelemeye devam edebilirsiniz.

RAM Nedir?

ram-nedir

Açılımı Rehberlik Araştırma Merkezi olan RAM, eğitim ile öğretim kurumlarının daha verimli ve daha etkin olabilmesi için araştırmalar yapan ve aynı zamanda normal eğitim ile öğretim programına adaptasyon sorunu yaşayan öğrencilerin tespit edilerek, bu kişilere gerekli testlerin yapılması ve bu testler neticesinde gerekli yönlendirmeleri yapan devlete bağlı kurumlardır.

RAM’ın sunduğu tüm hizmetler ücretsiz olup, tüm illerde hatta birtakım ilçelerde dahi bulunmaktadır. Rehberlik Araştırma Merkezi yani Ram; 2 ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler; Özel Eğitim Hizmetleri ile Rehberlik ve Psikolojik Danışma’dır.

  • Özel Eğitim Bölümü

Gelişimsel ilerleme konusunda sıkıntı çeken yahut bu gibi bir sorunu olduğundan şüphelenilen çocuklar ile üstün zekâlı olan çocukların inceleme ve değerlendirme işlemlerinin yapıldığı bölüme Özel Eğitim Bölümü denilmektedir.

Yaşam devam sürecinde özel gereksinimleri olan yani zihinsel yetersizlik ile otizm, görme kaybı ve işitme kaybı, bedensel yetersizlik, öğrenme güçlüğü ve dikkat eksikliği ile hiperaktive bozukluğu gibi konularda okullarda uygun eğitsel hizmetin sağlanması konusunda çeşitli destekler vermektedir.

  • Rehberlik Psikolojik Danışmanlık Bölümü

İlçelerde yer almakta olan okulların rehberlik servisleri ile koordineli olarak çalışmakta olan Rehberlik psikolojik danışmanlık bölümü, yıllık olarak yapılacak olan rehberlik planlarının hazırlanması ile uygulanması konusunda destek sağlamaktadır.

Rehberlik merkezi ile alakalı daha detaylı bilgi edinebilmek istiyor iseniz sizlerde yazımızı incelemeye devam edebilirsiniz.

Şimdi sizlere RAM’ı daha iyi anlatabilmek adına Ram’ın görevlerinden bahsetmek isteriz.

RAM’ın Görevleri Nelerdir?

ram-görevleri-nelerdir

Eğitsel tanılama, izleme, değerlendirme ve yerleştirme işlemlerini yapmaktadır. Peki, başka hangi işler Rehberlik Araştırma Merkezi’nin görevleri arasındadır?

  • Okullarda çeşitli nedenlerden ötürü normal eğitim programını sürdürmekte ve öğrenmekte zorluk çeken öğrencilerin başarısızlık nedenlerine yönelik zekâ taramaları ve bireysel incelemeleri araştırır.
  • Bu araştırmalar neticesinde başarısızlık nedenlerini ortaya koyarak onlar için en doğru ve en verimli eğitim ortamını önerirler.
  • Hem okul hem de meslek seçimlerinde öğrencilere rehberlik eğitimi sunan RAM, davranış problemi olan çocuklar için danışma terapileri uygulayarak neticeleri değerlendirir.
  • Özel eğitim okullarına gidecek öğrencilerin işlemlerini yürütür ve İl Özel Eğitim Kuruluna yerleştirme önerisi sunarlar.
  • Yakın çevresinde bulunan üniversite ve diğer eğitim kurumları ile araştırmalar yaparak sonuçları değerlendirir.
  • Özel eğitim okullarına gidecek öğrencilerin takibi de yine Ram tarafından gerçekleştirilmektedir.

Gördüğünüz üzere Rehberlik Araştırma Merkezi’nin pek farklı görevleri bulunmaktadır.

Bu görevler hakkında edindiğiniz bilgiler ışığında işlemlerinizi kolaylık ile ilgili yere yönlendirebilirsiniz. Sizlerde çocuklarınız için bu süreci daha bilinçli geçirmek adına RAM desteği alabilirsiniz.

Eğitim- öğretim ile çocuk gelişimi hakkında farklı bilgilere erişebilmek için sizlerde sitemizde ki diğer yazıları inceleyebilirsiniz.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN