MAKALELER

Sihirli Kelimeler ile İletişiminizi Güçlendirin!

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 15 Mayıs 2018

çocuklar-ile-iletişim

Küçükler, anneleri ile babalarından duymuş oldukları sözler ile onların sergilediği davranışları alarak karakterlerini şekillendirmektedirler. Bu neden ile ebeveynler, çocukları ile iletişim kurarken ciddi manada özenli davranmalıdırlar.

Büyüklerce sarf edilen her söz, çocuklar için sadece manası ile kalmamakta aynı zamanda vermiş olduğu mesaj ile de onları etkilemektedir. Şimdi sizler için o sihirli cümlelerden bahsedelim.

Çocuklarınız ile Anlaşmanızı Sağlayacak Etkili Kelimeler

çocuklar-ile-anlaşma

Çocuklarınız ile diyaloglarınız esnasında, vereceğiniz her cevabın onların belleğinde etkiler bırakacağından bahsettik. Şimdi onlar ile aranızda ki bağı kuvvetlendirecek ve aynı zaman da gelişimlerine de destek sunacak o sihirli sözcüklerde bahsedelim.

  1. Seni dinliyorum! Bu söz o kadar etkilidir ki.  ‘ Seni eleştirmeden, seni yargılamadan dinliyorum’ mesajınızı çocuğunuza verecek ve bu sayede onlar ile aranızda ki bağı kuvvetlendireceksiniz.
  2. Benim için değerlisin! ‘Hayatın sürecinde ne yaşarsan yaşa her zaman değerli olacaksın ve ben seni her zaman sevip, yanında olacağım.’ Çocuğunuz bunun bilincinde olduğu takdirde yapacağı hiçbir şeyi korkmadan, kendinden emin bir şekilde yapabilecektir. Bu söz aynı zamanda çocuğunuza, her insanın değerli olduğunu da hatırlatacaktır.
  3. Sana İnanıyorum! ‘Bu söz ile vereceğiniz mesaj ise ‘yaşamış olduğun korkuların ve duyguların benim için çok önemli. Sana güveniyorum ve korkularını birlikte aşacağız.’
  4. Yapabilirsin! ‘Kendi sorumluluğunu alabileceğini biliyorum. Sana güveniyorum. Sorumluluğunu alabilir, görevini yerine getirebilirsin. ‘
  5. Yanındayım! ‘Başaramadığın ya da kaygılandığın zamanlarda, korkularınla karşı karşıya gelmek için destek aradığında ben her zaman senin yanındayım. ‘
  6. Sen bilirsin! ‘Sen sorumlulukların ya da isteklerin konusunda sana en uygun kararı verebilirsin. Ben bu kararın ile seni yargılamıyorum ve her zaman verdiğin kararların arkasındayım.’

İşte bu kadar basit. Tek kelime ile çocuklarınızın kişilik gelişimine destek olmak, duyarlı bir insan olmasını sağlamak ve iletişiminizi iyi tutmanız bahsettiğimiz kelimeler ile mükemmel olabilir. Sizlerde çocuklarınız ile diyaloglarınız da bahsi geçen kelimeleri kullanmaya özen gösterebilirsiniz. Çocuk eğitimleri, özel okullar ve çocukların kişisel gelişimleri ile alakalı ilginizi çekebilecek içerikler için diğer başlıklarımıza da göz gezdirebilirsiniz. 

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN