MAKALELER

Sınav Başarısını Artırmanın Yolları Nelerdir?

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 31 Mayıs 2018

sınav-başarısı-ve-özel-okullar

Okulların tatil olmasına oldukça az zaman kalmış olmak ile birlikte,  derslerde ki başarı seviyesinin tespit edilebilmesi için gerçekleştirilen sınavlar öğrencileri meraklandırmaktadır.  

Notlarını belirleyecek olan bu sınavlarda öğrenciler yeteri kadar ders çalışmalarına rağmen heyecanlarına ya da streslerine yenik düşerek başarısız olabilmektedir. 

Şimdi sizlere sınav başarısını artırmanın yollarının  neler olduğundan bahsetmek isteriz. Ailelere bu stresli dönem ile başa çıkabilmek için fazlaca görev düşmektedir.  

Aileler Çocuklarının Bu Süreçte Rahatlamasını Sağlamak için Ne Yapabilir? 

sınavlar-ve-aile-desteği

Sınav öncesinde çocuklara devamlı olarak sınavlar ile ilgili konuşmalar yapmak, sınav sözcüğünün sürekli olarak yinelenmesi nedeni ile öğrencilerin kaygılarında artışlar olabilir.  

Aile bireylerinin tutumları, öğrencilerde stresi azaltacak düzeyde olması gerekmektedir. 

Ders çalışma gerekliliğinin sadece sınavda başarılı olma amacı taşımadığının öğrencilere anlatılması gerekmektedir. Yeni bilgiler edinerek, hali hazırda var olan bilgilerin pekiştirilmesi amacı doğrultusunda ders çalışması gerektiğinden bahsedebilirsiniz.  

Aileler çocuklarına koşullu cümleler kurmaktan kaçınmalıdır. Sınavda alınacak olan sonuçların, çocuklara karşı duyacağınız sevgiyi değiştirmeyeceğinizden bahsetmelisiniz. 

Sınav stresi ile baş edebilmenin en etkili yolu onu önceden tanımaktır. Peki, bu nasıl sağlanabilir? Sınav öncesi katılmış olduğunuz denemeler yahut çözmüş olduğunuz yaprak testler sizleri sınava hazırlamakta olan etmenlerdendir.

Sınav stresi ile nasıl başarabileceğinizi bu yol ile gayet rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz. Şimdi sizlere rahat bir sınav geçirmenizi sağlayacak altın kurallardan bahsetmek isteriz.  

Daha Konforlu Bir Sınav için Altın Kurallar 

sınavda-başarılı-olma-kuralları

  1. Uyku düzeninizi değiştirecek her türlü aktiviteden uzak durmanız gerekmektedir.  
  2. Sınava yakın günlerde özenli olduğunuz kaliteli uyku ile daha dinç hissedeceksiniz. 
  3. Özellikle sınavdan hemen önce siyah ve yeşil çay, kahve ve kola gibi içeceklerin tüketilmemesi gerekmektedir. 
  4. Sınavdan önceki günlerde hafif tempolu yürüyüşler yapmaya özen göstermeniz de sınavda daha konforlu hissetmenizi sağlayacak etkilerden bir tanesidir.  
  5. Sınav günü ihtiyacınız olacak hemen her şeyi gün öncesinde tamamlamalısınız.  
  6. Sınav esnasında mide ile sindirim problemleri yaşamamak adına gaz yapıcı ve daha önce hiç tüketmediğiniz yiyeceklerden ve içeceklerden kaçınmalısınız. 
  7. Çikolata, kan şekerinizin hızlıca yükselip düşmesine neden olduğundan ötürü bilinenin aksine sınavda dikkat dağınıklığına neden olmaktadır. 

Bahsi geçen faaliyetlerden özellikle sınav günü  uzak durmanız da fayda bulunmaktadır. Bunun yanında, katılacakları sınav ile çocuklarınızın hayatının mükemmel yönde değişmeyeceğinin bilincinde olmanız gerekmektedir. Unutmayınız, onları bilerek ya da bilmeyerek maruz bıraktığınız stres nedeni ile bildikleri konularda dahi başarıyı elden kaçırabilmektedir. 

Çocukların eğitim dönemlerinde nasıl davranmanız gerektiğini ve kişisel gelişimleri ile alakalı daha çok soruya yanıt bulmak istiyor iseniz diğer yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

 

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN