MAKALELER

Sınavda Başarılı Olmanın En Etkili 5 Yolu

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 10 Nisan 2018

sınavda başarılı olma yolları

İnsan hayatının her alanında olan sınavlar genel olarak ilkokuldan başlayıp meslek hayatımıza kadar devam etmektedir. Hatta meslek hayatından sonra bile mesleğimizde yükselmek istiyorsak çeşitli sınavlara tabi tutuluruz. Her sınavın içeriği farklıdır. Her ne kadar farklı içeriğe sahip olsalar da sınavda başarılı olmak için çalışma yolları hep aynı teknikle olmaktadır. Genelde özel okul ve benzerlerinde daha sık kullanılan 5 yöntemi sizlerle paylaşmak istedik.

Hedef Oluşturmak

hedef oluşturmak

Öğrencilerin yapacağı ilk iş bir eksiklerinin farkına varıp hedef belirlemektir. Eksiklikler bilindikten sonra ona göre bir hedef belirlenir. Hedefinin ne olduğunu bilen bir öğrenci çalışmanı yarısını yapmış demektir. Yapılan en büyük hatalardan biri hiç şüphesiz bir hedefin olmamasıdır. Başarılı olunmak isteniyorsa nereye gittiğinin farkına varmak gereklidir.

Plan Oluşturmak

plan oluşturmak

Hedef belirlendikten sonra da o hedefe uygun bir planın yapılması gerekir. İyi bir plan sizi hedefinize doğru yaklaştırır. Ancak hazırlanan plan her kişiye göre değişiklik göstermektedir. Hayat kurtarıcı olarak karşımıza çıkan plan sayesinde zamanı doğru kullanmayı öğrenmiş olursunuz. Güven ve motivasyon sağlayarak sınavda daha başarılı olmanın yolarından birini sağlamış olursunuz. İlgi ve dikkati arttırarak daha etkili bir şekilde sınavı kazanmanızı sağlamış olursunuz. Doğru plan sayesinde dışarda geçireceğiniz zaman da artmış olur.

Sistem Hakimiyeti

sistem hakimiyeti

Girilecek olan sınavın sisteminin nasıl olduğunun bilinmesi gerekir. Çünkü eğer sistem hakkında pek bir bilginiz yoksa o sınavda çuvallamanız kaçınılmaz olur. Sınavın tüm detaylarıyla öğrenilmesi gerekir. Sistemin öğrenciden ne istediğini bilen ve hangi derslere daha çok odaklanılması gerektiğinin farkına varan bir birey pratik bir şekilde yoluna devam edebilir. Bu sayede sınav süreci daha iyi ayarlanabilir. Öğrenci daha az problemle karşılaşabilir.

Doğru Zaman Yönetimi

doğru zaman yönetimi

Zaman insan hayatında en önemli yere sahiptir. Çoğu öğrenci zamanını iyi kullanamadığı için sınavda başarısız olmaktadır. Doğru ve verimli bir çalışma yapılabilmesi çok çalışma anlamına gelmemektedir. Zamanın verimli kullanılması sayesinde hangi soruyu ne zaman yapacağımıza karar verebiliriz. Böylece çok fazla zaman harcamadan doğru bir şekilde zamana hakim olabiliriz. Sınava az kalınan bir sürede doğru zaman yönetimi yapılırsa son aylarda sık sık tekrarlar yapılarak eksikler giderilmiş olur. Konu hakimiyeti gözden geçirildikten sonra kaygı ve heyecan da minimum seviyelere düşer.

İstikrarlı Olmak

sınavda başarılı olmak

Sınav başarısını getirecek en önemli etkenlerden biri de istikrarlı olmaktır. Bunun için her gün belirlenen plan dahilinde o plana sadık kalmak gerekir. Birkaç deneme yapıldıktan sonra sıkılıyorsanız ya da çabuk pes ediyorsanız yanlış yoldasınız demektir. İşin kolayına kaçıldığı zaman başarı gelmez. Bu nedenle asla pes etmemeli ve kendinizi motive ederek bu işin üstesinden gelmelisiniz. Sınavda başarılı olmak için özel okul programlarında en iyi teknikler ve yöntemlerle öğrenciler bilgilendirilir.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN