MAKALELER

Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 7 Önemli Kriter

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 03 Ağustos 2016

1)Akademik Başarı

Akademik başarı bir üniversiteyi değerlendirirken önemli bir faktördür. Kısaca üç başlık altında inceleyebiliriz:

a)Başarı Sıralaması:

Bu üniversiteyi tercih eden adayların üniversite sınavındaki sıralamalarını ifade eder. İyi sıralamalara sahip adayların tercih ettiği üniversiteler daha başarılı üniversitelerdir diyebiliriz. Fakat bu değerlendirme sadece akademik başarı kriteri göz önüne alınarak yapılmalıdır.

b)Akademik Kadro:

 Üniversitedeki öğretim üyelerinin(hocaların) öğretme kabiliyetlerini ve akademik başarılarını ifade eder. Öğretim üyelerinin alanlarındaki başarıları, ders anlatabilme kabiliyetleri bu kriter çerçevesinde değerlendirilmelidir.

özel üniversite seçimi

c)Dünya Çapında Sıralamalar:

 THE(Times Higher Education) gibi tüm dünyada saygı gören platform ve kuruluşların yaptığı sıralamalara da üniversiteni seçerken dikkat etmelisin. Örnek bir sıralama için şuraya

(https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2016/world-ranking#!/page/0/length/25/sort_by/rank_label/sort_order/asc/cols/rank_only) bakabilirsin.

2)Burs İmkanları

Üniversite okurken birçok öğrenci maddi sıkıntılar çekebiliyor. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için seçeceğin üniversitenin burs imkanlarını dikkatlice incelemelisin.

Başarı bursları genelde üniversitesi sırasına göre üniversitelerin verdikleri burs çeşitleridir. Başarı bursları haricinde spor ve sanat bursları da verilmektedir. Eğer herhangi bir spor veya sanat dalında iyiysen  üniversitelerin spor ve sanat burslarını araştırmalısın.

Ayrıca senin için hazırlamış olduğumuz üniversitede burs için başvurabileceğin vakıflar listesine ulaşmak için buraya (BURS VEREN VAKIFLAR YAZISI) tıklayabilirsin.

3)Konaklama İmkanları

Özellikle büyük şehirlerde okuyacak ve ailesinden ayrı yaşamaya alışkın olmayan öğrenciler için üniversitenin sahip olduğu konaklama imkanları önem arz etmektedir.

Bu imkanlar genelde yurt şeklinde oluyor. Üniversite seçimi yaparken yurtlarda burs dahilinde kalınıp kalınamayacağına, yurtların yaşam standartlarına ve yemek kalitesine dikkat edilmelidir. Bu gibi bilgileri o üniversitede okuyan öğrencilere facebook, twitter gibi sosyal medya üzerinden ulaşarak edinebilirsin.

4)Uluslararası Eğitim

özel üniversite ve vakıf üniversitesi

Uluslararası eğitim denilince akla Erasmus(Avrupa öğrenci değişim programı) veya Global Exchange(uluslararası öğrenci değişim programı) gelir. Seçeceğin üniversitenin bu programlar için yurtdışındaki diğer üniversitelerle anlaşmalı olmasına dikkat edin. Ayrıca Erasmus ve Global Exchange programlarına katılım için üniversitenin gerekli ilgiyi gösterip sizi doğru programlara yönlendirmeye çalışması da uluslararası eğitim imkanları açısından önemli bir kriterdir.

5)Ulaşım

özel üniversiteler ve vakıf üniversitesi

Üniversiteye veya üniversite içi ulaşımın kolay olması trafikte kaybedeceğiniz zaman ve enerji hesaba katıldığında psikolojik sağlığınız için değerlidir.

Üniversiteni seçerken ulaşım imkanları da göz önüne alınmalı, hatta konaklayacağınız yer harita üzerinden belirlenerek üniversiteye ulaşamının kolay olup olmadığı kontrol edilmelidir. Özellikle yeni bir şehre gidecek öğrenciler için bu adımın atlanmaması gerekir.

6)Kampüs Yaşamı

özel üniversite seçimi

Kampüs yaşamı diyerek kampüsün fiziksel imkanları, eğlence, yiyecek ve alışveriş gibi kategorileri kastediyoruz.

Kampüsün fiziksel imkanları sağlıklı ve düzenli bir eğitim için oldukça değerlidir. Yeterli dersliğinin olup olmaması, öğrenci yoğunluğu vb. bu bağlamda değerlendirilmelidir.

Eğlence, yiyecek ve alışveriş imkanlarının üniversiteye yakın ve her bütçeye uygun yerlerin bulunuyor olması bir üniversite kampüsü için dikkat edilmesi gereken bir faktördür.

7)Sosyal Kulüpler ve Spor

en iyi özel üniversiteler

Üniversite hayatı sadece derslerden ibaret değildir. Birçok üniversite öğrencisi sosyal kulüplerde aktif olarak yer alır ve hayatlarına bu kulüpler ile değer katarlar. Aynı zamanda eğlenceli vakit geçirirler.

Üniversiteni seçerken sosyal kulüp ve toplulukların mevcudiyetine ve aktif olup olmadıklarına dikkat edilmedilir. Resmiyette var gibi gözüken kulüplerin gerçekte aktif olmaması ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

Üniversite tercihinde dikkat etmen gereken 7 önemli faktörü beraber incelediğimize göre artık tercihini rahatça yapabilirsin. Bizleri de tercihlerinden haberdar etmeyi unutma. Öneri ve sorularını yorum bölümünden bekliyoruz. 

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN