MAKALELER

Üstün Zekâlı Çocukların Eğitim ve Gelişim Süreçleri

Yayınlayan : Özel Okul Tarih : 24 Mayıs 2018

üstün-zekalı-çocuklar

İlk olarak üstün zekânın ne anlama geldiğinden bahsetmek isteriz. Üstün zekâlılar tanım olarak ele alındığında yaratıcı ve yüksek zihinsel faaliyetler, sanat ve liderlik kabiliyeti ile belirli akademik alanlarda yüksek performans gösteren çocuklar olmaktadır.

Çocuklarınız akranlarına oranla bariz bir farklılık, bir üstünlük gösteriyor ya da size sorduğu sorulardan aldığı cevaplar onu tatmin etmiyor ise sakinleşin, çocuğunuz üstün zekâlı olabilir.

Üstün zekâlı çocuklar söz konusu olduğu zaman, en önemli konulardan biri bu çocukların doğru bir şekilde tespit edilmesidir.

Çocukların tespiti halinde kişisel ve psikolojik aynı zamanda sosyal ve akademik dönemlerinde ihtiyaçları daha doğru bir şekilde belirlenecektir.

Bunların tespit edilememesi halinde çocuklar faaliyetlerinde yeteri kadar tatmin olamayacaklardır. Şimdi sizler için üstün zekâlı çocukların özeliklerinden bahsedelim.

Üstün zekâlı çocukların özelikleri nelerdir?

  1. Yüksek hafıza ve detaylara daha kolay bir şekilde odaklanabilme
  2. Düşünme süresi için ihtiyaç duyma
  3. Çevreye karşı duyarlı ve faaliyetlerinde destekleyici iklime ihtiyaç duyma
  4. Yüksek estetik değerler
  5. Paylaşabilmek için tanınmak ve fırsata ihtiyaç duyma
  6. Sıkıntı için daha az tolerans taşıma
  7. Farklı mizah anlayışı
  8. Disiplinli ve aynı zamanda bağımsız
  9. Karmaşa ve asimetri Geniş bilgi hazinesi

Gördüğünüz üzere üstün zekâlı çocukların birbirinden farklı özellikleri vardır. Şimdi ise sizleri üstün zekâlı çocukların sergilediği diğer özelliklerden bahsedelim.

Üstün Zekâlı Çocukların Genel Davranış Özellikleri Nasıl Olmaktadır?

üstün-zekalı-çocukların-genel-davranışları

Üstün zekâlı çocukların, bireylerin yaşları kendi yaş gruplarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Pek çok üstün zekâlı çocuklar dilin ince ayrıntılarını daha pratik keşfedebildiğinden erkenden okumayı öğrenebilirler.

Bunun yanında, üstün zekalı çocuklar genel olarak geniş ve çabuk ya da yoğun bir şekilde okuma pratikliğine sahip olduğundan ötürü geniş sözcük dağarcığına hakimdirler.

Üstün zekâlıların yaygın olarak temel yetenekleri diğer çocuklara nazaran daha iyidir.

Genelde sözsüz işaretleri toplamaktadırlar.

Üstün zekâlı çocuklar yeni şeyler öğrenmeyi severler ve alışılmamış şeyleri incelemeye bayılırlar bunun yanında sonsuz enerjileri vardır.

Üstün Zekâlı Çocukların Öğrenme Özellikleri Nelerdir?

üstün-zekalı-çocuklar-ve-öğrenme-özellikleri

Üstün zekâlı çocukların genel davranış özelliklerinden bahsettikten sonra öğrenme özelliklerine de kısaca değinmek isteriz.

Karakteristik özelliklerinin çoğunu öğrenme süreçlerinde de gösteren üstün zekâlı çocuklar, keskin gözlem güçlerini taşırlar. Önemli detayları görebilirler.

Kendilerinden yaşça büyükler için yazılan kitapları inceleyerek kendi başlarına pek çok bilgiye hakim olabilirler. Zihinsel aktivitelerden büyük keyif alırlar. Çabucak hatırlayabileceği bir bilgi deposu vardır. Benzerlik ve farklılıklar ile anormallikleri hızlı bir şekilde algılayabilirler.

Özel okullar bünyesinde eğitim alan çocuklarınız alanına hakim PDR uzmanları ile eğitimciler sayesinde sahip olduğu zekayı, yetenekleri doğrultusunda nasıl kullanabileceği hakkında bilgi edinebilirken kendilerini daha mutlu hissedebilirler.

Üstün zekâlı çocukları olan aileler, nasıl davranmaları gerektiğini yazımızdan edinebilirken bir diğer yandan da özel okullarda görevli öğretmenlerden danışmanlık talebinde bulunabilirler. Geleceğimiz olan çocuklarımızın verimli bir eğitim, öğrenim ve kişisel gelişim süreci geçirmesi dileği ile.

YORUM YAP

DİĞER MAKALELER

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2019 29 Ekim 2018

Türkiye’deki özel okul okullar her geçen yıl büyümeye ve yeni şubeler açmaya devam ediyor. Özellikle..

Çocuklarla Kaliteli Zaman Harcama 20 Ağustos 2018

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli zaman geçirmeleri önemlidir. Bu hızlı tempolu dünyada, çocuklarım..

Çocuklarda Sosyal Beceri Faaliyetleri 16 Ağustos 2018

Çocukların olumlu ilişkiler kurmasına yardım eden sosyal beceri etkinlikleri çocukların sosyal yeter..

Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı 15 Ağustos 2018

Zekâyı duyduğunuzda, IQ testi kavramı hemen akla gelebilir. Zekâ genellikle entelektüel potansiyelim..

GİRİŞ YAP
Şifremi unuttum ?
veya
KAYIT OL
veya
OKUL İLE İLETİŞİME GEÇ
OKUL BENİ ARASIN